Więcej paliwa i ropy naftowej płynie przez Naftoport

20 stycznia 2022, 8:00
erka
Naftoport to jedyny w Polsce morski terminal przeładunku ropy naftowej i jeden z największych terminali przeładunku produktów jej rafinacji. To także jeden z największych przeładunkowych terminali na Bałtyku. Więcej zdjęć (1)

Naftoport to jedyny w Polsce morski terminal przeładunku ropy naftowej i jeden z największych terminali przeładunku produktów jej rafinacji. To także jeden z największych przeładunkowych terminali na Bałtyku.

fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

Naftoport to jedyny w Polsce morski terminal przeładunku ropy naftowej i jeden z największych terminali przeładunku produktów jej rafinacji. To także jeden z największych przeładunkowych terminali na Bałtyku.

fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

Prawie 18 mln ton ropy naftowej i paliw przeładował w 2021 r. Naftoport z Grupy PERN. To o ponad 6 proc. więcej niż w rekordowym 2019 r. Wtedy jednostka działała na maksymalnych obrotach z powodu kryzysu chlorkowego, który na 46 dni zatrzymał tłoczenie rurociągiem "Przyjaźń". Dziś już prawie dwie trzecie dostaw surowca do Polski odbywa się drogą morską, głównie z kierunków innych niż wschodni.Mniej rosyjskiej ropy płynie przez Naftoport- PERN bardzo dużą wagę przykłada do rozwoju infrastruktury zlokalizowanej nad Bałtykiem. Dzięki niej nasi klienci mogą skutecznie dywersyfikować dostawy ropy naftowej, tak aby otrzymywać najbardziej wydajne mieszanki i produkować najlepszej jakości paliwa oraz produkty petrochemiczne - podkreśla Igor Wasilewski, prezes PERN i jednocześnie przewodniczący Rady Nadzorczej Naftoportu. - W ciągu ostatnich dwóch lat radykalnie zwiększyliśmy potencjał magazynowy przeznaczony dla ropy naftowej - właśnie na Wybrzeżu. Rozbudowaliśmy Bazę Gdańsk i zakończyliśmy II etap rozbudowy Terminalu Naftowego w Gdańsku, co zwiększyło nasz potencjał o prawie 600 tys. m sześc.

Blisko 270 tankowców obsłużonych przez Naftoport- W ubiegłym roku obsłużyliśmy blisko 270 tankowców. Do Naftoportu mogą dziś zawijać jednostki o długości przekraczającej 300 m i zanurzeniu 15 m. Do dyspozycji klientów jest aż pięć stanowisk przeładunkowych - zaznacza Andrzej Brzózka, prezes Naftoportu.

Rosja chce zakazać eksportu benzyny. Lotos gotowy na wahania rynkuPotencjał spółki umożliwia przeładunek ponad 36 mln ton ropy oraz 4 mln ton produktów naftowych w skali roku, zapewniając możliwość pełnego pokrycia potrzeb rafinerii podłączonych do systemu rurociągów PERN. W morskim terminalu spółki prowadzone są przeładunki ropy naftowej oraz benzyny, paliwa lotniczego, oleju napędowego, oleju opałowego, kondensatów i komponentów.
Dywersyfikacja dostaw paliw to:
70%

właściwy kierunek; powinniśmy zminimalizować dostawy ze Wschodu

22%

jakieś rozwiązanie, ale we wszystkim trzeba zachować rozwagę

8%

nierealny pomysł; nigdy nie damy rady całkowicie uniezależnić się od Rosji

zakończona

łącznie głosów: 326

erka

Opinie wybrane


wszystkie opinie (45)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.