Wiecha na pierwszym biurowcu Airport City Gdańsk

18 listopada 2020, 20:00
as

Na budynku Alpha - pierwszym z obiektów planowanego kompleksu Airport City GdańskMapka - właśnie zawisła wiecha. Oznacza to, że wykonawcy udało się wybudować najwyższy punkt konstrukcji. To pierwszy z siedmiu planowanych przez port lotniczy budynków biurowych, które będą powstawać w rejonie lotniska. - Planujemy, że do końca maja 2021 r. otrzymamy pozwolenie na użytkowanie budynku Alpha i będzie mógł on wejść w fazę komercjalizacji - mówi Michał Dargacz, p.o. dyrektora ds. Airport City w Porcie Lotniczym Gdańsk.Jeszcze w styczniu br. plan lotniska zakładał obsłużenie w 2020 r. 6 mln pasażerów. Jednak przez pierwszych 10 miesięcy z portu skorzystało 1,590 mln osób, a w samym październiku było ich zaledwie 117 tys. To jednak nie pokrzyżowało planów lotniska związanych z budową kompleksu biurowego, który w przyszłości będzie alternatywnym źródłem finansowania spółki.

- Pandemia koronawirusa potwierdziła nasze przekonanie o potrzebie posiadania alternatywnych źródeł finansowania naszej spółki. Airport City Gdańsk to powierzchnia komercyjna, na której wynajmie chcemy zarabiać i dzięki temu mieć inne niż lotniskowe dochody. Na tle trudności branży lotniczej, a także całej gospodarki, powstający w szybkim tempie biurowiec Alpha na terenie lotniska napawa optymizmem - powiedział Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk.

Czytaj także: Lotnisko w Gdańsku otrzymało 15 mln zł z tarczy

Wiecha na pierwszym biurowcuLotnisko poinformowało, że na pierwszym z siedmiu planowanych budynków właśnie zawisła wiecha.

- Zawieszenie wiechy to znaczący moment w realizacji biurowca Alpha. Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tego przedsięwzięcia. Mimo niesprzyjających okoliczności zewnętrznych prace związane ze stanem surowym zakończyliśmy zgodnie z harmonogramem. Dzięki odpowiedzialnej i zmotywowanej postawie całego zespołu, naszych dostawców i podwykonawców, a także świetnej bieżącej współpracy z inwestorem budowa nie zwolniła nawet na chwilę. Przed nami kolejny etap projektu, do którego przystąpiliśmy z pełnym zaangażowaniem - mówi Tadeusz Blecha, prezes zarządu HOCHTIEF Polska.
Obecnie na budowie trwają prace nad uzyskaniem szczelności budynku. Blisko ukończenia jest szklenie fasady oraz układanie izolacji dachowej z papy termozgrzewalnej. Wykonywane są prace zabezpieczające, pozwalające prowadzić roboty wykończeniowe w okresie zimowym. Zdemontowano ostatni żuraw na budowie. Wewnątrz obiektu trwa budowa łazienek wewnętrznych oraz prace instalacyjne w garażu i szybach instalacyjnych. Na przełomie roku w garażach wykonywane będą posadzki żywiczne. Rozpoczął się już montaż wind w biurowcu. Przed wykonawcami największymi wyzwaniami są teraz prace instalacyjne na dachu oraz rozpoczęcie montażu elementów dekoracyjnych na elewacji wraz z demontażem rusztowania.

- Planujemy, że do końca maja 2021 roku otrzymamy pozwolenie na użytkowanie budynku i będzie mógł wejść w fazę komercjalizacji. Jesteśmy przekonani, że nasi potencjalni najemcy będą zadowoleni z wysokiego standardu nowego obiektu, jak i niepowtarzalnego otoczenia, będącego początkiem nowej dzielnicy lotniskowej, w której znajdą miejsce nie tylko do pracy, ale również chwilę na spędzanie czasu wolnego. A będzie on wyjątkowy pod każdym względem. Budynek jest położony w miejscu fantastycznie skomunikowanym w Trójmiastem, Pomorzem, krajem i światem. Spełnia wiele wysokich wymagań technicznych gwarantujących, że będzie efektywny energetycznie i przyjazny dla środowiska oraz bardzo komfortowy - mówi Michał Dargacz, p.o. dyrektor ds. Airport City w Porcie Lotniczym Gdańsk.

Alpha - pierwszy z siedmiu planowanych- Budynek Alpha jest pierwszym z siedmiu planowanych na lotnisku w ramach Airport City Gdańsk. Biurowiec ma sześć pięter oraz dwie kondygnacje podziemne. Powierzchnia najmu wyniesie 8,5 tys. m kw. W Alphie zaplanowano biura i strefę gastronomiczno-usługową. Projektowana jest także strefa sportu i rekreacji - mówi Agnieszka Michajłow, rzecznik prasowy, Port Lotniczy Gdańsk.
Zobacz, jak przebiegają prace na budowie nowego terminala na lotnisku
Czy trójmiejski rynek jest nasycony pod względem powierzchni biurowej?
27%

nie, ciągle brakuje miejsca

18%

raczej nie

27%

raczej tak, choć skupiska takich powierzchni są tylko w niektórych miejscach

28%

tak, nie potrzeba już więcej powierzchni biurowych

zakończona

łącznie głosów: 655

as