stat

Wycieczkowce w Trójmieście. Więcej pasażerów, więcej zawinięć

8 października 2019, 9:15
VIK

Wczorajsza wizyta statku AIDAmar w Porcie Gdynia i dzisiejsza Marco Polo w Porcie Gdańsk kończy sezon na wycieczkowce. Sezon udany, bo w sumie 46 statków zawijało ponad 120 razy do trójmiejskich portów. A jak wynika z szacunków, każdy pasażer zostawia w regionie ok. 80 euro.Do Gdańska wycieczkowce zawijały aż 69 razy, a do Gdyni 54. Jednak liczba zawinięć to nie to samo, co liczba statków, bo niektóre były w portach wiele razy. W sumie w Gdyni było 20 różnych statków, a w Gdańsku 26. Jak zwykle w ostatnich latach Gdańsk wygrywa pod względem liczby zawinięć, jednak Gdynia dalej zdecydowanie prowadzi pod względem wielkości jednostek i liczby pasażerów. Najdłuższy statek, jaki pojawił się w gdyńskim porcie to Norwegian Getaway, mierzący 325,7 m, a w porcie gdańskim Marina, która ma zaledwie 239,3 m.

Tegoroczny sezon statków pasażerskich w Porcie Gdynia rozpoczął się 24 kwietnia i trwał do 7 października. W porównaniu do poprzedniego sezonu liczba zawinięć wzrosła o cztery, taki sam progres dotyczy średniej długości jednostki przypływającej do Portu Gdynia. Liczba pasażerów, którzy skorzystali z atrakcji Pomorza to prawie 118 tys., co stanowi 17-procentowy wzrost w porównaniu do roku poprzedniego.

Więcej pasażerów i większy zarobek- W morskiej branży rejsów turystycznych przychód generuje zarówno port, jak i lokalny biznes. Inne korzyści realizowane poza portem to promocja naszego regionu i impuls dla tutejszych przedsiębiorców, co w rezultacie przekłada się na dodatkowe dochody - mówi Maciej Bąk, wiceprezes ZMPG SA.
- W tym roku każdy pasażer statku wycieczkowego zostawił w regionie około 80 euro. Biorąc pod uwagę, że do portu zawijają coraz większe jednostki, z roku na rok turystów w naszym regionie będzie przybywać. A rozwój Portu Gdynia to rozwój regionu oraz większe wpływy finansowe - powiedziała Magdalena Węgrowicz, dyrektor Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej na spotkaniu kończącym sezon w Gdyni.
Zgodnie z szacunkami PROT, jeśli każdy z pasażerów zostawia ok. 80 euro, to pasażerowie przybywający do Gdyni zostawili w regionie ok. 40 mln zł. Ile osób przypłynęło na pokładach wycieczkowców do Gdańska, jeszcze nie wiadomo. Dziś wpływa Marco Polo - ostatni w tym sezonie statek.

W przyszłym roku Disney MagicW tym roku rekord w Porcie Gdynia należał do Norwegian Getaway - najdłuższego i jednocześnie największego pod względem tonażu. Statek należący do armatora Norwegian Cruise Line liczy 325,7 m długości (GT 145,655), a na jego pokładzie znajduje się ponad 2000 kabin i apartamentów zdolnych pomieścić niemal 4000 pasażerów. Za to legendarna linia Cunard, będąca od wielu lat synonimem luksusu i ekskluzywnych rejsów turystycznych wysyła w tym roku do Portu Gdynia ponownie Queen Victorię, która gościła tu w 2008 r.

W tym roku w Porcie Gdańsk też było co podziwiać, pojawiły się m.in. cztery Vikingi (Sea, Sun, Jupiter i Sky), Europa, Clio, Saga Sapphire czy Ocean Majesty. Była także najstarsza pływająca jednostka wycieczkowa - Astoria. Największym statkiem, który zawinął do Gdańska była Marina (239,3 m dł.) pływająca pod banderą Wysp Marshalla. Najkrótszym - spod tej samej bandery - 66-metrowy Variety Voyager.

W kolejnym sezonie do Portu Gdynia zawinie statek Disney Magic, którego wystrój i klimat przenoszą do cudownego świata bajek. Polskie miasto będzie czwartym na trasie 11-dniowego rejsu, który wyruszy z Dover, a zakończy się w Kopenhadze. Będzie też kolejny rekord, bo do Portu Gdynia zawinie największy do tej pory wycieczkowiec - MSC Splendida mierzący 333,3 m.

Norwegian Getaway w Gdyni.

VIK