stat

Wycieczkowce w trójmiejskich portach już od kwietnia

9 kwietnia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Wioletta Kakowska-Mehring
Najnowszy artukuł na ten temat

Brazylijska fregata płynie do Gdyni

Pierwszy w Gdyni pojawi się już w środę 24 kwietnia, a pierwszy w Gdańsku - w niedzielę 28 kwietnia. Najbardziej luksusowy w Gdyni to Queen Victoria, a najdłuższy w Gdańsku to Marina. Sezon na wycieczkowce w trójmiejskich portach jak zwykle zapowiada się bardzo ciekawie. W sumie w Gdyni będzie 20 różnych statków, a w Gdańsku 26. Czego możemy się spodziewać?Do Gdańska wycieczkowce będą zawijały aż 69 razy, a do Gdyni 51. Jednak liczba zawinięć to nie to samo, co liczba statków, bo niektóre będą w portach wiele razy. W Porcie Gdynia AIDAmar będzie aż 16 razy, a Clio w gdańskim porcie aż 14. W sumie w Gdyni będzie 20 różnych statków, a w Gdańsku 26.

Udany sezon turystyczny w trójmiejskich portachJak zwykle w ostatnich latach Gdańsk wygrywa pod względem liczby zawinięć, jednak Gdynia dalej zdecydowanie prowadzi pod względem wielkości jednostek i liczby pasażerów. Najdłuższy statek, jaki pojawi się w gdyńskim porcie to Norwegian Getaway, mierzący 325,7 m, a w porcie gdańskim Marina, która ma zaledwie 239,3.

W ub. roku do gdyńskiego portu wycieczkowce zawijały 50 razy, w sumie z ponad 100 tys. osób na pokładach. Każdy z pasażerów "zostawił" w regionie pomorskim przeciętnie 80 euro, co w sumie daje liczbę około 8 mln euro. W Gdańsku wycieczkowce zawijały 67 razy z ponad 30 tys. turystów, głównie z Niemiec, USA, Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji oraz Hiszpanii.

Statki spodziewane w GdyniPływający pod panamską banderą wycieczkowiec MSC Poesia zainauguruje tegoroczny sezon wycieczkowców w Gdyni. Statek przybije do Nabrzeża Francuskiego w środę 24 kwietnia. Sezon zakończy wizyta statku AIDAmar, który wpłynie do portu po raz ostatni w poniedziałek 7 października. W ub. roku w Gdyni był luksusowy statek Queen Elizabeth, a w tym spodziewany jest wycieczkowiec Queen Victoria, który pojawi się w Gdyni dwa razy - w piątek 24 maja i we wtorek 3 września. To prawdziwe pływające miasto, pełne najbardziej ekskluzywnych i wymyślnych atrakcji dla ludzi, którzy nie muszą pytać o ich cenę. Najkrótszym statkiem w tym sezonie, jaki zawita do Gdyni jest World Odyssey. Ma on tylko 175,3 m dł. Zawita do portu tylko raz - w niedzielę 15 września.

W ub. roku w Gdyni był luksusowy statek Queen Elizabeth.Sezon w Gdańsku otworzy Magellan, który wpłynie do portu w niedzielę 28 kwietnia.

- Jako pierwszy zawinie Magellan, który pływa pod banderą Bahamów. Ma ponad 220 metrów długości, a na jego pokładzie przypłynie do nas niemal 1300 pasażerów, którzy po zejściu na ląd wyruszą zwiedzać północną Polskę. Do Gdańska wpłynie także Viking Jupiter. To najnowsza jednostka we flocie Viking Cruises, oddana do użytku w tym roku - tłumaczy Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

Statki spodziewane w GdańskuW tym roku w Porcie Gdańsk pojawią się m.in. cztery Vikingi (Sea, Sun, Jupiter i Sky), Europa, Clio, Saga Sapphire czy Ocean Majesty. 29 kwietnia będzie można oglądać także najstarszą pływającą jednostkę wycieczkową - Astorię. Największym statkiem, który zawinie do Gdańska będzie Marina (239,3 m dł.), która przybędzie w piątek 21 czerwca, pływająca pod banderą Wysp Marshalla. Najkrótszym - spod tej samej bandery - 66-metrowy Variety Voyager wpłynie pięć razy, po raz pierwszy w piątek 3 maja. Sezon w Gdańsku zamknie wizyta statku Marco Polo, który w porcie będzie 8 października.