Wycieczkowiec Europa 2 w Porcie Gdynia

11 września 2020, 8:30
Wioletta Kakowska-Mehring
Najnowszy artukuł na ten temat

Port Gdynia. Rozbudowa ro-ro w planach i postępy prac przy terminalu promowym


Do Portu Gdynia wpłynął pierwszy w tym sezonie statek wycieczkowy. W sumie w sezonie planowano w Gdyni 50 zawinięć, a będą tylko 3. Wczoraj pierwszy wycieczkowiec wpłynął też do Portu Gdańsk.Statek Europa 2 wszedł do Portu Gdynia wcześnie rano. Według zapowiedzi ma pozostać w porcie do godz. 17. Jednostka zacumowała przy nabrzeżu FrancuskimMapka, niedaleko Muzeum Emigracji. Choć może przyjąć 500 pasażerów, to z powodu koronawirusa i obostrzeń dziś na swoim pokładzie gości tylko 80 turystów.

Pierwszy w tym sezonie wycieczkowiec wszedł do Portu GdańskEuropa 2 ma 225 metrów długości i 26 metrów szerokości, nie należy więc do największych jednostek wycieczkowych. Do Gdyni zwykle przypływają większe jednostki, czyli powyżej 300 m długości. W ub. roku największy, jaki zawitał w Gdyni, miał prawie 326 metrów długości, a był nim Norwegian Getaway.

- Wszystkie statki awizowane przed sezonem zostały anulowane z powodu COVID-19. Na tę chwilę, zaawizowane są trzy zawinięcia statku Europa 2. Jeżeli sytuacja nie ulegnie zmianie, drugie zawinięcie odbędzie się również we wrześniu, a trzecie w październiku - mówi Maciej Krzesiński, dyrektor ds. marketingu i współpracy z zagranicą.
W czwartek, 10 września, do Terminalu Promowego na Westerplatte przybił MS Europa.

W tym sezonie w gdańskim porcie miały być 84 zawinięcia, w gdyńskim - 50. Ile z tych 134 dojdzie do skutku? Wszystko wskazuje na to, że... tylko 9 (3 w Gdyni i 6 w Gdańsku). W tej sytuacji trudno mówić nawet o niełatwym sezonie. Tego po prostu w ogóle nie było. Rezygnacje związane były z komplikacjami spowodowanymi pandemią, np.: zamykaniem portów, granic, wdrażaniem nowych procedur. Według ostrożnych szacunków z tego powodu tylko branża turystyczna w naszym regionie straciła ok. 50 mln zł. Ile straciły porty? Tego jeszcze nie podano.