Wyłudzenia kredytów na wysokim poziomie

30 lipca 2021, 7:55
erka
Liczba prób wyłudzeń kredytów utrzymuje się na wysokim poziomie, ale coraz lepsza świadomość zagrożeń w społeczeństwie pozwala nam z tym walczyć. Więcej zdjęć (1)

Liczba prób wyłudzeń kredytów utrzymuje się na wysokim poziomie, ale coraz lepsza świadomość zagrożeń w społeczeństwie pozwala nam z tym walczyć.

źródło: ZBP

Liczba prób wyłudzeń kredytów utrzymuje się na wysokim poziomie, ale coraz lepsza świadomość zagrożeń w społeczeństwie pozwala nam z tym walczyć.

źródło: ZBP

W II kwartale 2021 r. zablokowano ponad 1,9 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 76 mln zł. Blokowanie przypadków wykorzystywania cudzej tożsamości z wykorzystaniem dowodów osobistych, paszportów i praw jazdy jest możliwe dzięki szybkiemu systemowi zastrzegania kradzionych i zgubionych dokumentów w bankach - w ostatnich trzech miesiącach Polacy zgłosili aż 37,2 tys. dokumentów tożsamości.W ostatnim kwartale do bazy Systemu Dokumenty Zastrzeżone dodano 37 190 danych - to o 16 proc. więcej niż rok temu w analogicznym okresie. Statystycznie do bazy trafiało 409 dokumentów dziennie. Obecnie w bazie międzybankowego Systemu DZ jest ponad 2,1 mln takich dokumentów.

- W ubiegłym roku o tej porze trwał pierwszy okres pandemii COVID-19. Znacząco zmniejszył się ruch na ulicach, a w środkach komunikacji publicznej i na chodnikach trudno było o tłumy, w których kieszonkowcy czują się najlepiej. Obecne wzrosty pokazują, że na nasze ulice powoli wraca normalność - tym samym apelujemy o ostrożność. A w sytuacji, gdy jednak utracimy nasze dokumenty, prosimy o możliwie jak najszybsze ich zastrzeżenie w banku - mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.
Łączna kwota 1914 prób wyłudzeń kredytów w II kwartale 2021 r. wyniosła 76,3 mln zł. Odnotowano dwie próby przekraczające kwotę 1 mln zł, z czego ta największa dotyczyła 6 mln zł (woj. warmińsko-mazurskie).

erka