stat

Wzrost przeładunków w trójmiejskich portach

20 stycznia 2020, 14:30
Wioletta Kakowska-Mehring

52 mln ton w Gdańsku i 24 mln ton w Gdyni. Przeładunki w trójmiejskich portach wciąż rosną. Na razie porty podały ogólne dane, na wyniki których, według grup towarowych, musimy jeszcze poczekać.Zgodnie z oficjalnymi danymi Port Gdańsk przez 2019 rok przeładował 52 mln 150 tys. ton towarów. Jest to o 4 proc. lepszy wynik od prognozowanego na poziomie 50 mln ton. W stosunku do roku 2018 gdański port zwiększył swoje przeładunki o ponad 3 mln ton (z 49 mln ton). Jednak w stosunku do 2017 roku skok jest bardzo znaczący. Dwa lata temu w Gdańsku przeładowano zaledwie 40,6 mln ton towarów.

W Porcie Gdynia też odnotowano wzrost. Tam przeładowano 24 mln ton. To nie tak duży, ale jednak wzrost w stosunku do roku 2018, który zamknięto wynikiem 23 mln 492 tys. ton przeładowanych towarów.

Gospodarka morska w Trójmieście- Może ten wynik nie jest taki znamienity, jak w ostatnich latach, ale jednak zanotowaliśmy 2 proc. przyrostu. Tendencja wzrostowa jest więc utrzymana, co nas niebywale cieszy. Paliwa nadal są bardzo atrakcyjnym towarem, z kolei przeładunki węgla się nieco zmniejszyły. Poza tym poprawia się koniunktura przeładunku kontenerów - mówi Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.
Na ruch w kontenerach wskazują wyniki terminali zarówno w Gdyni, jak i w Gdańsku. W grudniu ub. roku informowaliśmy o dobrych wynikach gdyńskiego BCT i gdańskiego DCT.

Już 20 grudnia BCT pochwalił się, że po raz pierwszy w swojej historii przekroczył poziom 500 tys. TEU rocznych przeładunków, a dwa dni później terminal kontenerowy DCT Gdańsk poinformował, że przeładował swój dwumilionowy kontener w 2019 roku i tym samym stał się pierwszym terminalem na Morzu Bałtyckim, który przekroczył granicę 2 mln TEU obsłużonych w ciągu jednego roku.

O tym, jakie grupy towarowe pozwoliły zwiększyć przeładunki i zarobić, ile było w eksporcie, a ile w imporcie - trójmiejskie porty mają poinformować w najbliższych dniach.