stat

Nowy żaglowiec z gdańskiej stoczni

16 lipca 2017, 9:00
Wioletta Kakowska-Mehring
Żaglowiec "El-Mellah" wypływa na próby morskie

Żaglowiec "El-Mellah" budowany w Remontowa Shipbuilding dla Wyższej Szkoły Morskiej Algierii po raz pierwszy wyruszył na próby morskie. Zaplanowano kilkudniowe testy z krótką przerwą na wymianę załogi, warto więc wypatrywać go z plaży skoro sezon w pełni.Jednostka otrzyma imię "El-Mellah", czyli po arabsku "żeglarz". Ma parametry porównywalne z "Darem Młodzieży". Jej długość całkowita to 110 m, szerokość 14,5 m, a powierzchnia ożaglowania to 3000 m kw. Prędkość pod żaglami wyniesie 17 węzłów (przy wietrze 6 stopni w skali Beauforta). Jednostka przygotowana będzie do przyjęcia 222 osób załogi, w tym 120 kadetów i kadetek.

Autorem koncepcji i projektu technicznego statku jest Zygmunt Choreń z biura projektowego Choreń Design & Consulting. Żaglowiec będzie eksploatowany na wszystkich dostępnych akwenach świata z wyłączeniem strefy polarnej w okresie zimy polarnej. Trzymasztowa fregata służyć będzie kadetom Wyższej Szkoły Morskiej Algierii w doskonaleniu rzemiosła morskiego i nawigacyjnego.

Dodatkowo, jak większość statków żaglowych, pełnić będzie funkcje reprezentacyjne, a także brać udział w zawodach i regatach międzynarodowych. Poza budową statku, kontrakt obejmuje również szkolenie członków załogi i kadetów, które przeprowadzone zostanie we współpracy z Akademią Morską w Gdyni.

"El-Mellah" to wyjątkowa jednostka dla gdańskiej firmy, bowiem jest to pierwszy żaglowiec w historii tej stoczni i tysięczny statek, jaki zwodowano w Remontowa Shipbuilding (dawnej Stoczni Północnej).

Żaglowiec "El-Mellah" w stoczni Remontowa Shipbuilding