Zarobione na akcjach pieniądze przeznaczamy na cel charytatywny

19 października 2012 (artykuł sprzed 8 lat)
Michał Sielski
Najnowszy artukuł na ten temat

Żegnamy Trójmiejski Portfel Inwestycyjny

W ciągu najbliższego tygodnia sprzedamy wszystkie posiadane akcje. Zarobione pieniądze przekażemy na wybrany przez Was cel charytatywny. A potem zaczynamy kolejne inwestycje, dużo bardziej agresywne.Od maja obracamy 10 tys. zł, inwestując je na warszawskiej giełdzie. Założenie było proste: kupujemy akcje wyłącznie spółek z Trójmiasta i staramy się zarobić. Inwestowaliśmy jak przeciętny "Kowalski" - bywało, że nie mieliśmy czasu, by śledzić notowania, spółki nam "odjeżdżały", bo trzeba było być np. na spotkaniu, wykonać pilne zlecenie dla szefa etc. Nie poświęcaliśmy na śledzenie notowań i analizy całych dni.

Efekt? Jeśli nie zacznie się spektakularny krach, albo równie niespodziewany spekulacyjny wzrost, powinniśmy zarobić ok. 1,5-2 tys. zł (nie uwzględniamy 19 proc. podatku od zysków, gdyż zapłacimy go dopiero po zakończeniu roku, a wtedy może się okazać, że wcale płacić nie musimy). Jak na niecałe pół roku, to wynik dobry.

Mógłby być lepszy, ale kilka inwestycyjnych perełek przegapiliśmy. Nie zainwestowaliśmy w Petrolinvest, który w kilka sesji urósł kilkadziesiąt proc. Nie kupiliśmy też LPP, którego wycena rosła mozolnie, ale wręcz nieprzerwanie, ustanawiając nowe rekordy.

I dobrze, bo zamysł tego cyklu był prosty - uczcie się na naszych błędach. A popełniliśmy ich sporo. Większa część inwestycji się udała, ale nie możemy powiedzieć, że "wycisnęliśmy" z nich maksimum. Było tak zarówno z Graalem, którego nie sprzedaliśmy w odpowiednim momencie (tydzień temu był o 8 proc. droższy) oraz z Lotosem, który wprawdzie udało nam się sprzedać z zyskiem i odkupić taniej, ale podobne manewry można było powtórzyć kilkakrotnie. Choćby w czwartek, kiedy w ciągu dnia można było sprzedać akcje o 3 proc. drożej niż na dogrywce.

Do wpadek niewątpliwie zaliczyć można kupno akcji spółki Skok. Z tysiąca akcji nabytych po 3,11 zł udało nam się wprawdzie sprzedać 202 sztuki po 3,31 zł, ale resztę nadal mamy, a dzisiejsza cena to zaledwie 2,85 zł. Miał to być spekulacyjny strzał, ale okazał się niewypałem - zwłaszcza patrząc na wczorajszy wzrost Biotonu (25 w ciągu dnia, 66 proc. w miesiąc) czy Petrolinvestu (88 proc. w miesiąc, 114 proc. w ciągu ostatnich 60 dni).

Takie liczby działają na wyobraźnię, ale bardziej przypominają kasyno niż inwestycje na giełdzie. Ale w akcje nie inwestuje się przecież po to, by spokojnie uciułać kilka procent, niczym na bankowej lokacie. Dlatego przekazujemy zysk na cele charytatywne i zmieniamy całkowicie styl inwestowania: teraz będą nas interesowały wyłącznie spekulacje.

Złośliwi twierdzą, że stracimy 80 proc. w miesiąc. Potwierdzają to zresztą statystyki - zarówno day traderów (kupno i sprzedaż tego samego dnia), jak i inwestorów krótkoterminowych. Zdajemy sobie z tego sprawę, więc albo najemy się "pysznych grzanek", albo poparzymy się od piekarnika na dobre. Cel pozostaje niezmienny: uczcie się na naszych błędach. Jeśli komuś wydaje się, że na giełdzie można szybko i łatwo zarobić, to w najbliższych tygodniach będzie miał doskonałą okazję, by porównać swoje oczekiwania z rzeczywistością. Zmierzą się z nią nasze pieniądze. To nas będzie bolało.

W przyszłym tygodniu podamy wyniki ankiety, w której zdecydujecie komu przekażemy zarobione dotąd pieniądze.
Której fundacji mamy przekazać zarobione na giełdzie pieniądze?
2%

Pan Władek

1%

Autyzm w rodzinie

43%

Hospicjum dla dzieci

9%

Trzeba marzyć

1%

Podaruj Uśmiech

44%

Fundacja hospicyjna

zakończona

łącznie głosów: 2861