Zawiesić zakaz handlu w niedziele na czas pandemii

17 marca 2021 (artykuł sprzed 1 roku)
erka
Branża chce utrzymania handlowej niedzieli 28 marca 2021 r. oraz zawieszenia zakazu handlu w niedziele na czas pandemii. Więcej zdjęć (1)

Branża chce utrzymania handlowej niedzieli 28 marca 2021 r. oraz zawieszenia zakazu handlu w niedziele na czas pandemii.

fot.: viperagp/123rf

Branża chce utrzymania handlowej niedzieli 28 marca 2021 r. oraz zawieszenia zakazu handlu w niedziele na czas pandemii.

fot.: viperagp/123rf

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji zwróciła się do rządu z apelem o utrzymanie handlowej niedzieli 28 marca 2021 r. (niedziela handlowa przed świętami Wielkiej Nocy), także w regionach objętych lockdownem. Branża apeluje też o zawieszenie zakazu handlu w niedziele na czas pandemii.- Byłoby to dużym wsparciem dla handlu - przedsiębiorców prowadzących sklepy w galeriach handlowych, logistyki i producentów - w walce z negatywnymi skutkami ekonomicznymi epidemii COVID-19 - twierdzi Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. - Takie rozwiązanie przyczyniłoby się do rozładowania ruchu konsumenckiego skumulowanego w piątek i sobotę, co zmniejszyłoby natężenie ruchu w galeriach handlowych.

Branża apeluje o zawieszenie zakazu handluJuszkiewicz zaznacza też, że miałoby to wpływ na odrobienie części strat poniesionych w okresie pandemii przez przedsiębiorców działających w centrach handlowych i ich dostawców.

- To także ochrona miejsc pracy w handlu, logistyce i branżach powiązanych. Zmniejszenie strat żywności wynikających z zaopatrzenia sklepów skumulowanego w piątek i sobotę. Wsparcie dla sklepów działających poza galeriami handlowymi i zwiększenie przychodów podatkowych z dodatkowych dni handlowych - dodaje prezes POHiD.

Tylko siedem handlowych niedziel w 2021 r.W 2021 roku ustawa zagwarantowała nam siedem handlowych niedziel. Jedna już za nami (31 stycznia). Najbliższa czeka nas już 28 marca, a kolejne: 25 kwietnia, 27 czerwca, 29 sierpnia, 12 grudnia, 19 grudnia.

Zakaz handlu w niedzielę nie obowiązuje m.in. w sklepach, w których obsługuje sam właściciel, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, aptekach i punktach aptecznych, w piekarniach, cukierniach i lodziarniach, w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu pamiątkami lub dewocjonaliami, w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych, w placówkach pocztowych, w sklepach internetowych, a także na dworcach. Za niestosowanie się do przepisów grożą wysokie kary - od tysiąca do nawet 100 tys. zł.
Czy zakaz handlu w niedzielę powinien zostać zniesiony?
65%

zdecydowanie tak. Od początku był to zły pomysł

11%

może nie całkowicie, ale powinno być więcej handlowych dni

24%

nie, nie ma ku temu żadnego racjonalnego powodu

zakończona

łącznie głosów: 2116

erka

Opinie wybrane


wszystkie opinie (400)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.