Zmarł marynista Ryszard Leszczyński

2 marca 2021, 12:00
Władysław Jaszowski
Ryszard Leszczyński miał 76 lat. Więcej zdjęć (1)

Ryszard Leszczyński miał 76 lat.

archiwum prywatne

Ryszard Leszczyński miał 76 lat.

archiwum prywatne

W wieku 76 lat zmarł Ryszard Leszczyński, najwybitniejszy marynista polski - starszy oficer mechanik okrętowy, honorowy kapitan żeglugi wielkiej, doktor nauk historycznych, pisarz i publicysta morski.Ryszard Leszczyński był autorem wielokrotnie nagradzanej trylogii "Tragedie rybackiego morza", dokumentującej powojenne katastrofy polskich statków rybackich, i czterotomowego dzieła "Ginące frachtowce", opisującego przyczyny zatonięć statków powojennej polskiej marynarki handlowej oraz pozycji "Katastrofy i wypadki morskie floty pomocniczej PMH (1926 - 2016)".

Był absolwentem Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni w roku 1967 i Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego. Pływał na statkach Polskiej Marynarki Handlowej. Ukończył też studia magisterskie na Uniwersytecie Gdańskim i rozpoczął pisanie reportaży dla czasopism morskich - miesięczników "Morze", "Reporter", "Namiary" oraz tygodników "Wybrzeże", "Ziemia i Morze", "Tygodnik Morski", "Tygodnik Gdański".

Pogrzeb odbędzie się na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku w środę, 3 marca, o godz. 13:30. Wcześniej, o godz. 12:00, w kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej w Gdańsku (plac Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1) odbędzie się msza św. w intencji zmarłego.

Władysław Jaszowski