Zodiak II zastąpi Zodiaka. Nowy statek dla Urzędu Morskiego w Gdyni

16 lipca 2020, 8:05
erka

Urząd Morski w Gdyni przygotowuje się do przejęcia nowego statku wielozadaniowego. Będzie to największa spośród eksploatowanych dotychczas jednostek. Aktualnie "Zodiak II", zbudowany przez gdańską stocznię Remontowa Shipbuilding, jest w próbach morskich, po zakończeniu których nastąpi jego formalny odbiór końcowy. Jednostkę zastąpią statek hydrograficzny "Zodiak", przekazany do eksploatacji w 1982 roku, a zbudowany także przez Remontową Shipbuilding, która wówczas była Stocznią Północną."Zodiak II" będzie pełnić funkcję lodołamacza, służyć do wystawiania oznakowania nawigacyjnego, holowania statków, prowadzenia prac hydrograficznych i zwalczania rozlewów olejowych. Będzie mógł również służyć jako jednostka o funkcjach ratowniczych i przeciwpożarowych, wspomagając w tych zadaniach inne służby. Statek o nazwie "Zodiak II" zastąpi wysłużony, prawie 40-letni statek "Zodiak", który jest planowany do wycofania z eksploatacji i wystawienia na sprzedaż jesienią bieżącego roku.
Wodowanie Zodiak II w Remontowa Shipbuilding.

Zodiak II budowany jest w ramach prowadzonego przez Urząd Morski w Szczecinie projektu "Nostri Maris - budowa dwóch wielozadaniowych jednostek pływających". Jest on współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko" na lata 2014-2020. Wartość kontraktu na budowę dwóch jednostek wielozadaniowych to 213 mln 650 tys. złotych. Drugą, bliźniaczą jednostkę, zbudowaną w ramach projektu - "Planeta I", będzie eksploatował Urząd Morski w Szczecinie.

Statek o długości 60 m, szerokości 12,8 m i zanurzeniu 3,5 m będą osiągać prędkość 13 w. Będą posiadały spalinowo-elektryczny system napędu, pozwalający na elastyczne wykorzystanie mocy przy wypełnianiu różnorodnych funkcji.
Wodowanie statku Planeta I w Remontowa Shipbuilding.

erka