Zrobotyzowana fabryka firmy Pekabex w Gdańsku

28 listopada 2019, 8:05
Robert Kiewlicz

Obsługiwana przez roboty przemysłowe nowa fabryka spółki Pekabex rozpoczyna w najbliższych dniach produkcję testową. Zakład w Kokoszkach oficjalnie zostanie otwarty w styczniu 2020 roku. To pierwsza tak zaawansowana technologicznie inwestycja spółki. W zakładzie elementów konstrukcyjnych do modułowego budownictwa mieszkaniowego pracować będzie ok. 12 osób nadzorujących produkcję. W innych zakładach tego typu Pekabex zatrudnia nawet 300 osób.Kamień węgielny pod budowę piątego zakładu prefabrykacji Grupy Kapitałowej Pekabex wmurowano w czerwcu 2019 roku. Po około pół roku zakład jest gotowy i rozpocznie w najbliższym czasie produkcję testową. O planowanej inwestycji informowaliśmy już w 2018 roku.

Firma nie chce na razie ujawniać szczegółów inwestycji.

- W zakładzie zastosowano technologie, jakich w Polsce do tej pory nie było. Za produkcję będą odpowiadały roboty przemysłowe - mówi Ligia Szulc z biura prasowego Pekabeksu. - Za nadzór nad maszynami odpowiadać będą wysoko wykwalifikowani pracownicy.

Nowoczesny zakład Pekabex w GdańskuW Kokoszkach Grupa Pekabex będzie produkować filigranowe stropy oraz ściany z podwójnego filigranu. Są to elementy konstrukcyjne wykorzystywane m.in. do modułowego budownictwa mieszkaniowego. Sprawdzą się idealnie również w budownictwie inżynieryjnym, do budowy parkingów, ścian oporowych, ścian wykopu, a także podczas budowy przy granicy istniejącego budynku.

- Wartość całej inwestycji to blisko 65 mln zł, a wydatki poniesione na koniec pierwszego kwartału 2019 roku wyniosły ponad 16 mln zł. Nowy zakład służyć będzie Grupie do w pełni zautomatyzowanej produkcji stropów filigranowych oraz ścian z podwójnego filigranu, co jest pionierskim przedsięwzięciem na polskim rynku. Zakładane docelowe moce produkcyjne wyniosą ok. 500 tys. m kw. gotowego produktu rocznie - mówi prezes zarządu Pekabex, Robert Jędrzejowski.
W pełni zrobotyzowana linia produkcyjna elementów konstrukcyjnych do modułowego budownictwa mieszkaniowego powstaje na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dzięki ich zastosowaniu czas powstawania domów znacząco się skraca, a ich jakość wzrasta. Zalety nowoczesnego budownictwa modułowego są szeroko znane na świecie, a duża część produkcji fabryki istniejącej obecnie w Gdańsku-Kokoszkach jest wykorzystywana do budownictwa mieszkaniowego w Skandynawii. Zakład będzie składał się z hali produkcyjnej, składowiska, zaplecza socjalnego praz pomieszczeń administracyjnych.


Największy producent prefabrykatówGrupa Pekabex z Poznania jest największym na rynku polskim producentem prefabrykatów żelbetowych i sprężonych. Jej większościowym akcjonariuszem jest Maciej Grabski, inwestor gdańskiego projektu biurowego Olivia Business Centre. Do największych projektów zrealizowanych w ostatnich latach, do których wykorzystano prefabrykaty Grupy Pekabex, należą: elektrownia Filborna (Szwecja), dworzec kolejowy Poznań City Centre, Stadion Narodowy w Warszawie, kompleks biurowy Olivia Business Centre czy gazoport w Świnoujściu. Obecnie Grupa posiada cztery fabryki zlokalizowane w Poznaniu, Bielsku-Białej, Gdańsku i Mszczonowie koło Warszawy.
Czy uważasz, że niedługo automaty zastąpią całkowicie pracę ludzkich rąk?
22%

oczywiście, już teraz komputery czy roboty są w stanie wykonywać wiele czynności

36%

tak, jednak nie stanie się to zbyt szybko. To proces, który będzie trwał jeszcze wiele lat

42%

nie, maszyny nigdy całkowicie nie będą w stanie zastąpić ludzi

zakończona

łącznie głosów: 480