Zwodowano autonomiczny statek Mayflower. Kadłub powstał w Gdańsku

16 września 2020, 8:10
erka

Mayflower Autonomous Ship to statek badawczy, którego kadłub został zbudowany w Gdańsku.

Zwodowano Mayflower Autonomous Ship. Autonomiczna jednostka należąca do morskiej organizacji badawczej Promare wyruszy w rejs transatlantycki, który odbędzie się w 400. rocznicę powstania historycznego statku Mayflower, który zabrał pierwszych angielskich osadników do Ameryki Północnej. Kadłub Mayflower Autonomous Ship zbudowany został w gdańskim zakładzie AluShip Technology.Pierwsza faza budowy autonomicznego statku Mayflower została zakończona w marcu 2020 roku w Gdańsku. Następnie części kadłuba statku zostały przetransportowane z Gdańska do Plymouth w Wielkiej Brytanii.

Autonomiczny statek badawczyMayflower Autonomous Ship to przede wszystkim statek badawczy. Będzie posiadał trzy kapsuły zawierające szereg czujników i instrumentów naukowych. Wszystkie te narzędzia będą wykorzystywane do prowadzenia badań naukowych w wielu istotnych obszarach, takich jak monitorowanie ssaków morskich, sporządzanie map poziomu morza i plastiku zalegającego w oceanach.

Wodowanie Mayflower


Plastik stanowi istotne zagrożenie dla oceanów. Ponad 700 gatunków zwierząt wchodzi w kontakt ze śmieciami morskimi, rozsianymi od równika po bieguny. Szacuje się, że liczba tworzyw sztucznych w oceanach w latach 2015-2025 potroi się. Projekt budowy autonomicznego statku MAS daje możliwość przemyślenia, w jaki sposób zbierać dane, aby lepiej zrozumieć ten globalny problem.

Sztuczna inteligencja i wirtualny kapitanZbudowany przez morską organizację badawczą Promare Mayflower Autonomous Ship będzie korzystać ze sztucznej inteligencji IBM, potężnych serwerów, chmury i najnowszych technologii obliczeniowych, tak aby samodzielnie nawigować i unikać zagrożeń oceanicznych na trasie z Plymouth w Anglii do Plymouth w stanie Massachusetts.


W ciągu ostatnich dwóch lat zespół Mayflower uczył sztuczną inteligencję statku przy użyciu ponad miliona obrazów morskich zebranych z kamer zatoki Plymouth Sound w Wielkiej Brytanii, a także baz danych open source. Aby sprostać wymaganiom procesu uczenia maszynowego, zespół użył IBM Power AC922, tej samej technologii IBM Power, która stoi za najmocniejszymi superkomputerami AI na świecie. Wykorzystując komputerową technologię wizyjną IBM PowerAI Vision, Wirtualny Kapitan Mayflower będzie mógł samodzielnie wykrywać i klasyfikować statki, boje i wiele innych zagrożeń, które mogą się pojawić podczas pionierskiego rejsu przez Atlantyk.

Bezzałogowa żegluga to przyszłośćBezzałogowa żegluga ma olbrzymi potencjał. Szacuje się, że rynek ten wart jest obecnie około 90 mld dolarów, a w ciągu dekady wzrośnie do 130 mld dolarów.

Wiele z dzisiejszych statków autonomicznych jest tak naprawdę tylko zautomatyzowanymi robotami, które nie przystosowują się dynamicznie do nowych sytuacji i w dużym stopniu polegają na nadrzędnej funkcji operatora. Korzystając ze zintegrowanego zestawu technologii sztucznej inteligencji IBM, chmury obliczeniowej i edge computing, Mayflower otrzymał możliwość swobodnego niezależnego działania w najtrudniejszych warunkach na naszej planecie.

erka