Zwolnienia z ZUS nie dla wszystkich samozatrudnionych

22 kwietnia 2020, 9:20
Wioletta Kakowska-Mehring
Najnowszy artukuł na ten temat

Polska otwiera granice, lotniska chcą więcej

Nie będzie zwolnienia z ZUS dla wszystkich samozatrudnionych. To ostateczna interpretacja. Nie będzie, choć taką zmianę zapowiadano w kolejnej tzw. tarczy antykryzysowej. Niestety obietnice różnią się od tego, co ostatecznie podpisał prezydent.Pod koniec ubiegłego tygodnia przez Sejm i Senat przeszedł projekt ustawy poszerzającej tarczę antykryzysową 2.0. W piątek podpisał ją prezydent. Wbrew wcześniejszym informacjom z rządu osoby samozatrudnione nadal muszą spełniać limit przychodów, aby liczyć na zwolnienie ze składek ZUS. O co dokładnie chodzi?

Przedsiębiorcy zwykle są przyzwyczajeni do radzenia sobie w gąszczu zawiłych przepisów i szumu informacyjnego. Jednak to, co dzieje się dziś w związku z pandemią, może przytłoczyć nawet najbardziej doświadczonych. Była tarcza antykryzysowa, potem propozycje nowelizacji tej tarczy, teraz jest tarcza 2.0 i jeszcze tarcza 1.1. Przeciętny Kowalski zaczyna się chyba już gubić w tych nowelizacjach nowelizacji, zwłaszcza gdy ustawodawcy sami nie do końca wiedzą, co jest w przepisach, które wprowadzają. Tak stało się z tzw. zwolnieniami z ZUS dla samozatrudnionych.

Na początku kwietnia wszedł w życie pierwszy pakiet antykryzysowy. Zgodnie z nim państwo przejmie na trzy miesiące (za marzec, kwiecień i maj br.) pokrycie składek do ZUS od mikrofirm zatrudniających do dziewięciu osób, założonych przed 1 lutego br. Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Ze zwolnienia mogą skorzystać także samozatrudnieni z przychodem w wysokości 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia, którzy opłacają składki tylko za siebie (przychód z działalności w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek, nie może przekroczyć kwoty 15 681 zł).

W kolejnych tygodniach informowano, że w poszerzonej tarczy antykryzysowej 2.0. limit zostanie zdjęty.

- Zwolnienie ze składek ZUS dla wszystkich firm jednoosobowych. Nowelizacja czeka na podpis prezydenta RP - zapowiadało na swoim profilu na Twitterze Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Do wpisu dołączono także grafikę zapowiadającą zmianę: "Zwolnienie ze składki ZUS wszystkich firm jednoosobowych, bez względu na wysokość przychodu". Prezydent podpisał ustawę i... okazało się, że zniesienia limitu w niej nie ma, a wpis na profilu resortu był niezgodny z prawdą. "Poprawiliśmy informację w weekend, grafika została usunięta. Przepraszamy" - czytamy w odpowiedzi Ministerstwa na wpis z portalu prawo.pl. I tyle.

- Wobec chaosu informacyjnego w tej sprawie nie może dziwić, że przedsiębiorcy pytają, czy będą mogli uzyskać zwrot zapłaconych składek. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w odpowiedzi na jeden z takich wpisów podkreślił, że "limit przychodu dla prowadzących działalność nie został zniesiony przy zwolnieniu z opłacenia składek". Nie ma tego limitu przy świadczeniu postojowym - poinformował ZUS.
Oznacza to, że ze zwolnienia ze składek ZUS mogą skorzystać firmy jednoosobowe, ale tylko te spełniające kryterium przychodu.

Co ostatecznie znalazło się w tarczy 2.0

  • Nowe rozwiązania przewidują, że ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać firmy zgłaszające do ubezpieczeń od 10 do 49 osób. Zwolnieniem w przypadku tych firm zostanie objęte 50 proc. kwoty składek wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych.
  • Krąg podmiotów uprawnionych do zwolnienia ze składek poszerzył się o spółdzielnie socjalne. W ich przypadku nie ma limitu osób zgłaszanych do ubezpieczeń, a zwolnienie jest całkowite.
  • Ze zwolnienia mogą skorzystać również firmy założone w lutym i marcu, a przy ustalaniu liczby ubezpieczonych zgłaszanych przez firmę nie będą brani pod uwagę pracownicy młodociani.
  • Nowa odsłona tarczy antykryzysowej umożliwia ponowną wypłatę postojowego, ale nie więcej niż trzy razy. Warunkiem będzie oświadczenie przedsiębiorcy lub osoby wykonującej umowę cywilnoprawną, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie.
  • W przypadku świadczeń postojowych dla osób samozatrudnionych nie będzie obowiązywał warunek granicznej kwoty przychodu.
  • Ze świadczenia postojowego mogą teraz skorzystać również zleceniobiorcy, którzy zawarli umowy w lutym lub marcu. Wcześniej obowiązywał warunek zawarcia umowy przed 1 lutego. Data ta pozostaje bez zmian dla samozatrudnionych.
  • Przedsiębiorcy będą mogli również skorzystać z odstąpienia od pobierania odsetek za zwłokę przy opłacaniu składek. Rozwiązanie to będzie przeznaczone dla osób, które mają trudności w terminowym opłaceniu składek z powodu sytuacji wywołanej przez pandemię. Będą oni mogli skorzystać z tego odstąpienia za okres od stycznia 2020 r. Ulga ta będzie dotyczyła wszystkich płatników składek - nie ma znaczenia wielkość przedsiębiorstwa.
Czy znalazłe(a)ś jakieś rozwiązanie dla swojej firmy w którejś z tarcz antykryzysowych?
38%

tak, nawet kilka możliwości pomocy

54%

nie, rozwiązania tam proponowane nie są dla mnie

8%

jeszcze nie sprawdzałe(a)m

zakończona

łącznie głosów: 527