stat

Aktualne trendy: najmodniejsze stoliki kawowe

12 czerwca 2018, 10:00
Joanna Puchala

Stolik kawowy może być interesującym dopełnieniem przestrzeni dziennej. Czasem wręcz trudno sobie wyobrazić kompletną aranżację strefy wypoczynkowej bez niewielkiego, podręcznego blatu.- Taki mebel może konkurować z sofą, wtedy będzie stanowić główną atrakcję i zdecydowanie rzucać się w oczy, ale może też być delikatnym dodatkiem, który ma pełnić funkcję pomocniczą. Stolików do wyboru jest mnóstwo, zarówno jeśli chodzi o kształt jak i materiał, z którego są wykonane. Bardzo ładnym ich dopełnieniem są dodatki dekoracyjne w postaci wazonów i świeczników - mówi Magdalena Hume z Designzoo.
Stoliki do salonu powinny komponować się w przemyślany sposób z całą aranżacją wnętrza. Jednak, żeby we właściwy sposób spełniały swoją funkcję, ich rozmiar, kształt i wysokość powinniśmy dopasować do potrzeb i miejsca, w których planujemy je ustawić.

- Stoliki to meble, które dopełniają aranżację naszego salonu. I w zależności od naszych preferencji i funkcji jaką mają spełniać, powinniśmy dobrać odpowiednią wysokość - mówi Karolina Żwirblińska-Rywelska z Tila.pl.
Powinniśmy również pamiętać, by wybrany przez nas stolik nie był zbyt ciężki. Dzięki temu będziemy mogli go dowolnie przestawiać.

- Jeśli mają stać z boku sofy, nie powinny być niżej od podłokietników. W innym przypadku sięganie po odłożone na nim przedmioty może stanowić utrudnienie. Wysokość stolika ustawionego przed sofą lub fotelem zależy wyłączenie od wygody i preferencji użytkownika. Rozmiar uzależniony jest od zwyczajów domowników, wymiarów siedzisk, przy których się znajduje oraz pomieszczenia. Jeśli lubimy mieć pod ręką ulubione magazyny i książki warto, by stolik był odpowiednio duży, ewentualnie posiadał dodatkowy dolny blat - podkreśla Anna Łukawska z Lumann.
W małych pomieszczeniach dobrze sprawdzą się małe stoliki lub zestawy stolików.

- To rozwiązanie umożliwia schowanie mniejszych stolików pod większe, gdy nie są potrzebne. Zestawiając ze sobą okrągłe stoliki o różnych wysokościach uzyskamy ładny i modny efekt nieregularności i nachodzenia blatów. Taką możliwość daje kolekcja dębowych stolików Bontri projektu Swallow's Tail Furniture - dodaje Anna Łukawska.

Forma, kształt i materiały - co jest teraz modne?- Aktualnie obowiązującym trendem są prostota i naturalność. Wszelkie dodatkowe atuty w postaci funkcjonalnych rozwiązań są jak najbardziej mile widziane. Świetnym przykładem będzie tu stolik Turning Table marki Menu. To połączenie stolika z miejscem do przechowywania. Niemiecka projektant Theresa Arns tak eksperymentowała, aż natknęła się na pomysł blatu otwieranego poprzez obrócenie go wokół jednej z nóg. Wystarczy zatem przekręcić pokrywę, aby dostać się do pojemnego i funkcjonalnego schowka - dodaje Magdalena Hume.
Podobnie jak w przypadku innych elementów wyposażenia, przeważają mosiężne i miedziane wykończenia.

- Popularne są masywne stoliki z jednolitego materiału: całe miedziane lub drewniane albo z kamiennym blatem - wciąż modny jest marmur. Stoliki często zestawiane są w parach lub trójkach: funkcjonalnie jako jeden zestaw, jednak z możliwością zmiany układu - mówi Agata Zwarra z Moderna Design - zespołu architektów-projektantów wnętrz Moderna Holding.
Szlachetne uproszczone formy, naturalne drewno i lekka konstrukcja to najbardziej popularne propozycje współczesnych stolików kawowych.

- Jesteśmy pełni podziwu dla naszych polskich projektantów i wysokiej jakości ich pracy, więc chętnie wykorzystujemy ich produkty w naszych projektach. Niezmienne, bez względu na trendy, nasi klienci poszukują przede wszystkim jakości - także tej wyrażającej się pięknym detalem, estetyką i funkcjonalnością mebla. Zwłaszcza ta ostatnia cecha jest ważna. Fantazja jest oczywiście istotna, jednak nie należy zapominać o tym, że stolik jest elementem użytkowym i ma służyć konkretnemu celowi - dodaje Agata Zwarra.

Indywidualne preferencje i łączenie materiałówObecnie stoliki kawowe tworzone są praktycznie z każdego materiału, dlatego to od gustu i preferowanego stylu zależy forma i materiały wykończeniowe mebla.

- W tegorocznych kolekcjach znajdujemy stoliki z marmuru, szlachetnych metali i oczywiście drewna. Możemy jednak zauważyć, że materiałem, który ponownie powrócił do łask, jest szkło. Transparentny szklany blat, przez który widać geometryczną konstrukcję podstawy, to w obecnym sezonie obowiązujący trend - dodaje Karolina Żwirblińska-Rywelska.
Ciekawą propozycją jet również łączenie i tworzenie różnorodnych kompozycji. Coraz częściej spotykamy bowiem wyposażenie wykonane z kilku różnych materiałów.

- Swobodnie możemy łączyć drewno, marmur, szkło czy skórę, tworząc intrygujące układy. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest stolik pomocniczy Posea o nietypowym kształcie duńskiej marki Bolia.com., w którym elegancja i ekspresja oraz szlachetne materiały podkreślą charakter naszego salonu. Na uwagę zasługuje również stolik Vitro, który wpisuje się w najnowsze trendy. Natomiast osoby preferujące drewno i najlepszy polski design powinny zwrócić uwagę na kolekcję stolików Bontri polskiej marki Swallow's Tail. Charakterystyczna w stolikach Bontri jest konstrukcja lekko podciętych nóg oraz szlifowana krawędź zagłębionego blatu, wykonane w całości z litego dębu - podkreśla Karolina Żwirblińska-Rywelska.
Co jest według ciebie najważniejsze przy doborze stolika kawowego?
25%

dopasowanie do aranżacji wnętrza

18%

rozmiar i wysokość

2%

materiał, z którego jest wykonany

1%

kolorystyka

30%

różne czynniki mają wpływ przy wyborze

14%

dopasowanie do indywidualnych preferencji

10%

nie wiem, nie znam się

łącznie głosów: 166