Apartament - współczesny mit miejskiego życia?

7 czerwca 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
Michalina Domoń

Apartament - słowo dość często nadużywane przez deweloperów oferujących mieszkania. Czym jest apartament i jakie standardy powinien spełniać?O ile jeszcze kilka lat temu w ofertach sprzedaży mieszkań można było zaobserwować zachłyśnięcie pojęciem "lofty", dziś amerykański sen o nowojorskiej bohemie zastąpiono marzeniem o miejskim luksusie, którego wyrazem zdaje się być pojęcie "apartament". Jak zauważa architekt wnętrz dr Jan Sikora, to hasło - używane dziś jako pewien skrót myślowy - jest współczesnym mitem miejskiego życia. Żeby jedynie przy tym micie nie pozostać, warto przypomnieć sobie jego prawdziwe znaczenie, by móc w sposób świadomy analizować dostępne na rynku oferty.

- Słowo "apartament" oddaje istotę miejskiego luksusu. I tak powinno być w rzeczywistości, bowiem według definicji jest to przestrzeń komfortowa i przemyślana. Powinna więc dla przykładu mieć: klimatyzację, zapewniony odpowiedni dostęp światła oraz wykończenie z produktów wysokiej jakości. Są to dziś np. naturalne forniry, podłogi wysokiej jakości, ciekawe dedykowane oświetlenie i dobrze zaprojektowane meble o walorach ergonomicznych i estetycznych. Apartament to również przestrzeń powyżej 100 m kw., o wysokości minimum 2,9 m, zabezpieczona przed hałasem, właściwa pod kątem akustycznym konstrukcja ścian nośnych i działowych - w dzień hałas na poziomie maksymalnie 40db, a w nocy 30db. Jego standard podnoszą takie pomieszczenia jak garderoba, pralnia czy podział na część dzienną i nocną - wyjaśnia architekt wnętrz dr Jan Sikora, właściciel Sikora Wnętrza.
Nie bez znaczenia jest sam budynek, który powinien posiadać windę, garaż w podziemiach oraz recepcję i ochronę. Klatki schodowe również powinny zostać wykonane z dbałością o trwałość i jakość materiałów (np. tapety winylowe czy wysokiej jakości laminaty, forniry), a samo osiedle powinno zapewniać łatwy dostęp do usług.

- Trudno nazwać apartamentem dwupokojowe mieszkanie o powierzchni 40 m kw., a często możemy zobaczyć takie określenia w reklamach - mówi architekt Marek Białkowski z Apa Architektura i Wnętrza.
Takie podejście budzi kontrowersje i wiele wątpliwości, bo jak zauważają eksperci od wnętrz, nazywanie apartamentami mieszkań, które mają powierzchnię 30 czy 50 m kw. jest znacznym nadużyciem.

Luksusowy apartament to oczywiście taki urządzony zgodnie z duchem czasu. Jak mówi Jan Sikora, w przypadku apartamentów trendów jest bardzo dużo. Są to: dom inteligentny, np. sterowanie muzyki, oświetlenia i żaluzji z telefonu, kafle wielkoformatowe, materiały wykonane z zastosowaniem nanotechnologii, np. blaty i szyby odporne na odciski palców czy elementy wykończenia wykonane w druku 3D. Z mody nie wyszły włoskie meble, minimalizm i duże, otwarte przestrzenie.

- Apartamenty to uosobienie stylu nowoczesnego, prostoty i funkcjonalności. Minimalistyczny wystrój i stonowana, czasem nawet monochromatyczna stylistyka to trend, który w znaczącym stopniu wyróżnia ten typ lokali mieszkalnych. Z drugiej strony coraz częściej pojawiają się na rynku apartamenty stworzone w starych kamienicach, gdzie klienci kierując się historią budynku, jako bazę wybierają klasyczne elementy, takie jak sztukaterie na ścianach i sufitach oraz oryginalne drewniane podłogi, zaś cały wystrój towarzyszący idzie w stronę bardziej nowoczesnych materiałów w połączeniu z klasyką. To nieco eklektyczny styl, wzorowany na paryskich kamienicach - mówi architekt Anna Sokołowska z Dragon Art.
Zobacz także: Jak oni mieszkają: nowoczesny apartament z widokiem na Motławę


Jak dodaje Jan Sikora, głównym trendem są jednak przestrzenie, które są zaprojektowane i dopasowane do określonego użytkownika. Pozwala to na określenie jego unikalnych potrzeb i zaproponowanie niepowtarzalnego wnętrza.

- Na rynku jest też wiele lokali mieszkalnych o dużych powierzchniach, najczęściej w starych kamienicach w Sopocie czy we Wrzeszczu. Można tam puścić wodze fantazji i stworzyć swój własny, wymarzony apartament - wyjaśnia Anna Sokołowska.
- Jest szansa, że na rewitalizowanej Wyspie Spichrzów czy terenach portowo-stoczniowych powstaną takie obiekty, gdyż są to miejsca o wyjątkowej wartości, która inspiruje deweloperów do podnoszenia jakości proponowanych przestrzeni - dodaje Marek Białkowski.
Zobacz także: Zaprezentowano projekt nowego hotelu na Wyspie Spichrzów
Kupując apartament oczekujesz przede wszystkim:
42%

dużej powierzchni mieszkalnej

38%

wysokiego standardu wykończenia

10%

dodatkowych udogodnień - recepcji, siłowni

10%

rozwiązań zgodnych z nowymi trendami technologicznymi

zakończona

łącznie głosów: 305