Automat, który zastępuje baristę - najlepsze ekspresy do kawy

30 marca 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Olga Miłogrodzka

Ekspresy do kawy to dzisiaj w pełni zautomatyzowane urządzenia. Niektórzy uważają, że dzięki nowym technologiom w nich aplikowanym, te z najwyższej półki, potrafią zastąpić najlepiej nawet wyszkolonego baristę. Jakie ich funkcje i rozwiązania bezpośrednio wpływają na smak i aromat wypijanej kawy? O czym warto wiedzieć wybierając urządzenie do domowego użytku? Z tymi pytaniami zwróciliśmy się do trójmiejskich ekspertów.Kawa towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat, zaparzamy ją coraz częściej, pijemy jej coraz więcej - obecnie każdego dnia po filiżankę kawy chwyta ok 2,25 mld ludzi na całym świecie. Rośnie też zainteresowanie kawą najwyższej jakości. Małe, ekologiczne uprawy kawowca, ręcznie selekcjonowane ziarna, alternatywne techniki jego palenia, staranne pakowanie znaczą na rynku spożywczym coraz więcej.

Przeczytaj także: Kawa ekskluzywna - czy napijemy się takiej w Trójmieście?

- Smak i aromat napoju kawowego zależy tak od jakości świeżo mielonego ziarna, jak od sposobu jego przygotowania. To naczynia powiązane. Ziarno kawy, czyli produkt wyjściowy, nie może zawieść, tak jak zawieść nie powinien barista. Mielenie kawy, odpowiedni tamping, jakość wody, czas i technika parzenia - wszystko to wpływa na smak napoju. - mówi Andrzej Radtke z firmy J.J Darboven, która posiada palarnie kawy w Europie oraz jest dystrybutorem profesjonalnych ekspresów do jej parzenia. - W chwili obecnej technologie rozwijają się tak szybko, że ekspresy automatyczne, te z najwyższej półki, są w stanie zastąpić baristów. Automaty potrafią dziś zaparzyć kawę z mlekiem na takim poziomie na jakim robią to wykształceni w tym zakresie ludzie. Wyjątkiem pozostają espresso czy modne Latte Art - kontynuuje.
Zatem jakie funkcje i rozwiązania technologiczne najnowszych i najlepszych ekspresów do kawy podnoszą jakość przygotowywanego napoju?


Wbudowany młynek do kawy

- Po pierwsze ekspres powinien posiadać wbudowany młynek, który zmieli ziarna bezpośrednio przed przygotowaniem kawy. Ekspres firmy Jura, najwyższy model domowy - Z6, posiada młynek nazwany Aroma G3, który mieli kawę w czasie zaledwie 2,5-3 sek. Dzięki temu ziarno nie nagrzewa się, co pozytywnie wpływa na finalny smak napoju - tłumaczy Piotr Ostrowski z firmy ArteCafe.

- Drugą istotną rzeczą jest konstrukcja wysypki - najlepsza jest taka, która na mielonej kawie pozwala niemal w całości wpaść do bloku zaparzającego i nie pozwala resztkom pozostać w komorze mielenia do momentu przygotowywania kolejnej filiżanki. To ważne szczególnie w przypadku, gdy ekspres używamy z trwającymi kilka dni przerwami, np. często podróżując. Chcemy, aby nasza kawa zawsze parzona była ze świeżo zmielonego ziarna - dodaje.

Javabot - ekspres za mln dolarów

Najdroższy ekspres do kawy - wyceniony na 1 mln dolarów - powstał z inicjatywy Mike'a Caswell'a, byłego inżyniera firmy Starbucks i wyposaża sieć kawiarni The Roasting Plant w Nowym Yorku. Maszyna od początku zaoferować miała najsmaczniejszy kubek kawy na świecie likwidując największą ku temu przeszkodę - brak świeżości palonej kawy w barach. Dlatego w pełni zautomatyzowany Javabot łączy proces palenia zielonych ziaren kawy, mielenia oraz parzenia na miejscu konsumpcji. Kawa palona jest w małych porcjach codziennie. Ponieważ potrzebuje czasu na ostudzenie i odgazowanie trafia do pojemników magazynowych, nie leży w nich jednak dłużej niż 40 godzin. Gdy klient zamawia kawę ziarna opuszczają pojemniki i przemieszczają się nad głowami klientów przez system rur pneumatycznych prosto do młynka, a następnie do maszyny parzącej. Proces przygotowania kawy trwa tu jedynie 30 sek.

Blok zaparzający

- Równie ważne rzeczy przekładające się na jakość napoju wydarzają się w bloku zaparzającym. Po pierwsze w ekspresach klasy premium za każdym razem wpada do niego dokładnie taka sama ilość zmielonej kawy. Dzięki temu jakość napoju nie ulega zmianie.

Dla kaw o większej pojemności znaczącymi będą konstrukcja i wielkość tego bloku. W wielu dobrych ekspresach zmieści się tam 16, a nie 12 g kawy, co pozwoli przygotować napój odpowiednio intensywny i aromatyczny. Dalej - zaparzacze czyszczone są mechanicznie - bardzo dokładnie, co także wpływa na jakość kawy. Od właściciela urządzenia wymaga się jedynie załadowania kapsułki czyszczącej oraz uruchomienie odpowiedniego programu.

Należy też wspomnieć o sposobie ubijania kawy w module parzenia. Najlepsze ekspresy posiadają funkcję wstępnego zaparzania, czyli zwilżania kawy. W tej postaci stawia ona wtłaczanej wodzie większy opór, co korzystnie wpływa na samą ekstrakcję - tłumaczy Kamil Limanin z Belweder Group.

Wspomniane ekspresy Jury szczycą się w zakresie parzenia opatentowaną technologią PEP (proces ekstrakcji pulsacyjnej). To ona właśnie ma być pomocna w przygotowaniu świetnego espresso według receptury włoskiej - 7/9/25/25/88-92 (co oznacza, że przez 7 g zmielonej kawy, pod ciśnieniem 9 bar, w ciągu 25 sekund przepuszczane jest 25 ml wody o temperaturze 88-92°C).

- Najprościej rzecz ujmując technologia PEP polega na tym, że woda przepływa przez kawę nie stałym strumieniem, a pulsacyjnie. Dzięki takiemu rozwiązaniu czas ekstrakcji kawy zostaje zoptymalizowany. Mała kawa wychodzi niezwykle intensywna, ma gęste ciało, a pokrywa ją gęsta pianka w kolorze orzechowym, zwana cremą - mówi nam Michał Ścisk z kawawbiurze.pl.

Automatyczny system Cappuccinatore

Mleko do kawy dobrze ubite nie powinno zawierać żadnych pęcherzyków powietrza. Dlatego najlepsi producenci ekspresów prześcigają się dziś w rozwiązaniach gwarantujących otrzymanie tzw. gładkiej pianki. Ekspresy klasy premium oferują też możliwość zalewania kawy podgrzanym mlekiem, o dowolnej temperaturze, choć należy pamiętać, że ta najlepsza dla napoju wynosi 55-60 °C.

Do wyżej opisanych dochodzą inne bonusy wpływające na jakość zaparzanego w ekspresach napoju - inteligentne filtry czyszczące i zmiękczające wodę, platforma podgrzewająca filiżanki oraz chłodziarki do mleka.

Koszt domowych, najlepszej klasy ekspresów do kawy waha się między 8 a 30 tys. złotych brutto.
Najbardziej smakuje mi kawa
54%

z ekspresu

19%

przygotowana przez baristę

27%

kiedy przyrządzam ją sobie sam/sama

zakończona

łącznie głosów: 589