Beton - materiał, który odmienia wnętrze

11 kwietnia 2017 (artykuł sprzed 4 lat)
Joanna Puchala
Stonowana kolorystyka, surowe ściany, chłodny charakter oraz wykończenia pozbawione wszelkich zdobień to czynniki, które zadecydowały o uznaniu industrialnych aranżacji. Więcej zdjęć (17)

Stonowana kolorystyka, surowe ściany, chłodny charakter oraz wykończenia pozbawione wszelkich zdobień to czynniki, które zadecydowały o uznaniu industrialnych aranżacji.

Fotolia/teeraphan

Stonowana kolorystyka, surowe ściany, chłodny charakter oraz wykończenia pozbawione wszelkich zdobień to czynniki, które zadecydowały o uznaniu industrialnych aranżacji.

Fotolia/teeraphan

Beton jako materiał wykończeniowy we wnętrzach nieustannie zyskuje zwolenników. Na rynku dostępne są też coraz bardziej zaawansowane rozwiązania, które umożliwiają zastosowanie go wewnątrz budynków w zaskakującej formie.Prekursorką betonowych inspiracji była ceniona brytyjska architekt pochodząca z Iraku, Zaha Hadid. W jej projektach możemy dostrzec wykończone betonem powierzchnie, które świetnie komponują się z minimalizmem i prostymi formami.

Stylistyka

Popularność betonu ostatnimi czasy jest zauważalna zarówno w realizacjach architektonicznych, jak również w aranżacji wnętrz. Surowy urok betonu zaczął być doceniany wraz ze wzrostem zainteresowania stylistyką loftowych pomieszczeń.

- Mimo swojej prostoty beton ma indywidualny charakter, ponieważ jego powierzchnia może być gładka albo z tzw. wżerami, czyli widocznymi, nierówno rozmieszczonymi dziurkami. W zależności od połączeń i ilości zastosowanego materiału w pomieszczeniu, staje się ono mniej lub bardziej zimne - stwierdza Marta Setzke z Wnętrzarni.
Stonowana kolorystyka, surowe ściany, chłodny charakter oraz wykończenia pozbawione wszelkich zdobień to czynniki, które zadecydowały o uznaniu industrialnych aranżacji. Nic więc dziwnego, że beton architektoniczny stał się elementem akcentującym specyfikę tego klimatu.

- Często spotykamy się z projektami klatek schodowym wykończonych betonem. Bardzo dobrze komponuje się z naturalnymi materiałami, takimi jak: drewno i stal. Beton architektoniczny daje możliwość tworzenia wszelakich kształtów płyt i brył, dzięki czemu wielu dostawców produkuje formy użytkowe oraz dekoracyjne - mówi Adrian Kiedrowski z Deska Design.
Świetnie sprawdzi się także jako materiał wyróżniający się we wnętrzach nowoczesnych, vintage czy nawet skandynawskich. W tych ostatnich pełni rolę przeciwwagi dla dużej ilości tkanin i przytulnej atmosfery.

Stosuje się go wewnątrz mieszkań i domów - w salonie, kuchni czy łazience. Pokrywa ściany i podłogi. Na zewnątrz jest stosowany jako dekoracja balkonów i tarasów. Beton architektoniczny stosowany we wnętrzach różni się od towarowego rodzajem cementu, co zmienia jego kolor i właściwości. Dzięki temu możemy dostosować możliwości do zamierzonego efektu.

- Beton jako materiał jet bardzo trwały i odporny. Występuje w podstawowych trzech odcieniach szarości, chociaż ostatnio małymi krokami wprowadza się również inną kolorystykę - dodaje Marta Setzke.
W niektórych wnętrzach zastosowanie betonu może okazać się utrudnione lub niemożliwe. Ciekawym pomysłem może okazać się wtedy wybór cieńszej - "odchudzonej" płyty betonowej lub imitacji betonu, która wyeliminuje wszelkie problemy techniczne.

Beton jest jednak materiałem ciężkim i nie na każdej ścianie możemy go zastosować, gdyż jedna płyta o wymiarach 60 x 120 cm waży około 43 kg, jednak, żeby zmniejszyć jego wagę, "odchudzają" beton do około 11 kg - podkreśla Marta Setzke.

Czytaj także: Cegła we wnętrzach. Dlaczego ją tak lubimy?

Betonowe ściany

Beton architektoniczny, czyli inaczej strukturalny, w przeważającej mierze znajduje zastosowanie jako element dekoracji ścian wewnętrznych. Ten rodzaj betonu ma zwiększoną estetykę i nie wymaga dodatkowych działań, takich jak tynkowanie lub malowanie.

Możemy zdecydować się zarówno na płaską wersję, jak i formy przestrzenne.
Dowolność jego zastosowania zależy przede wszystkim od wnętrza, do którego jest przeznaczone, osobistych upodobań oraz naszej kreatywności. Nie ma bowiem problemu z dopasowaniem oferowanych form i kształtów do konkretnego wnętrza.

- Jeśli pozostaniemy przy płaskiej formie, to możemy pobawić się wielkością i przy montażu płyty przesuwać ją tworząc dodatkowy efekt. W dzisiejszych czasach to od nas tak naprawdę zależy, jaki będzie efekt końcowy - podkreśla Marta Setzke.
Efekt końcowy zależy od jego składu, sposobu nakładania czy wykończenia. Możemy wybierać powierzchnię gładką, dodatkowo przecieraną czy nawet fakturalną z odciśniętym konkretnym motywem.

Elementy wyposażenia wnętrz

Oprócz zastosowania na ścianach i podłogach, świetnie sprawdzi się także jako element wyposażenia wnętrza. Można z niego także formować różnego rodzaju blaty, szafki, konsole czy stoły. Rosnącą popularnością cieszą się także betonowe lampy i donice. Sporadycznie wykonywane są z niego także zlewy i umywalki.

Co sądzisz o wnętrzach z betonem?
34%

są rewelacyjne!

7%

podobają mi się, ale nie zdecydował(a)bym się na takie rozwiązanie w swoim domu

25%

niektóre mi się podobają, a niektóre nie

4%

nie mam przekonania do takich nowoczesnych rozwiązań

30%

zdecydowanie mi się nie podobają

zakończona

łącznie głosów: 395

autor

Joanna Puchala

j.stolp@trojmiasto.pl

Opinie (71) 5 zablokowanych

 • co za bzdura (3)

  "wnętrze delux" a wygląda jak niewykonczona hala garażowa

  • 122 26

  • (2)

   nie ma to jak , panele , tapeta , meblościanka na wysoki połysk , dwa fotele miedzy nimi stół rozkładano podnoszony i do kompletu kanapa a w zasadzie wersalka - taki późny PRL a nie jakies meble - złóż se sam za 3 razy

   nie ma to jak , panele , tapeta , meblościanka na wysoki połysk , dwa fotele miedzy nimi stół rozkładano podnoszony i do kompletu kanapa a w zasadzie wersalka - taki późny PRL a nie jakies meble - złóż se sam za 3 razy więcej niż powinny kosztować bo mają znaczek producenta z upadłego państwa lewackiego co nam kiedyś potop zrobiło a teraz dokonało samozaorania i nic poza radykalnymi czynami im już nie pomoże, mają wiele fabryk rakiet i broni chemicznej więc powinni sobie poradzić

   • 10 17

   • (1)

    znaczy co, jedyne opcje to ściany bez tynku albo kicz? brawo za wyobraźnię

    • 22 2

    • znaczy to tyle że beton nie musi wyglądać jak niewykończona hala garażowa

     miłośnik lampy z abazurem i wersalki, taki polski konserwatysta, może czuć wewnętrzny niepokój jak na to patrzy

     • 7 10

 • Jak dla mnie, liczy się autentyczność (8)

  Jeśli wykorzystuje się oryginalne wnętrza (wszystko jedno, czy w barokowym pałacyku, czy w dawnym obiekcie przemysłowym) i oryginalne elementy wyposażenia, to efekt może być świetny, jeśli ktoś lubi takie czy inne

  Jeśli wykorzystuje się oryginalne wnętrza (wszystko jedno, czy w barokowym pałacyku, czy w dawnym obiekcie przemysłowym) i oryginalne elementy wyposażenia, to efekt może być świetny, jeśli ktoś lubi takie czy inne klimaty.

  Natomiast udawanie wnętrza industrialnego w gierkowskim albo deweloperskim bloku, jakieś stoły skręcane z rur, meble z palet, lampy udające przemysłowe których lepiej nie dotykać, żeby się nie rozleciały - to jest paździerz i kicz. I nic to nie zmienia, że "minimalistyczny". Minimalizm może być tak samo tandetny, jak pseudo-barokowa sztukateria ze styropianu.

  • 80 3

  • zgadzam się z przedmówcą w 100 % (7)

   Na marginesie tylko dodam, a propos tego, że "powierzchnia może być gładka albo z tzw. wżerami, czyli widocznymi, nierówno rozmieszczonymi dziurkami." że tzw. wżery to tzw. rakowiny świadczące o złym zagęszczeniu betonu

   Na marginesie tylko dodam, a propos tego, że "powierzchnia może być gładka albo z tzw. wżerami, czyli widocznymi, nierówno rozmieszczonymi dziurkami." że tzw. wżery to tzw. rakowiny świadczące o złym zagęszczeniu betonu w trakcie jego wylewania i pielęgnacji. Robienie z tego mody to twierdzenie, że krzywa ściana jest "trendy" gdy nie umie się prosto murować.
   Ciekawe kiedy beton się znudzi?

   • 12 1

   • (6)

    Nigdy. Tak jak kamień, słoma, glina, drewno, cegła, szkło i metal. To kolejny surowiec, który na stałe wszedł do palety materiałów budowlanych.

    • 8 0

    • Ale nie jako materiał (5)

     a styl wykończenia.

     • 5 0

     • (4)

      Chyba zawsze będą zwolennicy czystego materiału.

      • 7 0

      • (3)

       Zwykle na początku nowy materiał wstydliwie jest maskowany aby udawał inny. Cegła była tylko erzacem kamienia. Przykrywano ją tynkiem a boniowanie miało sprawić na widzu odpowiednie wrażenie. Beton był przykrywany klinkierem lub innymi osłonami. Teraz awansował do pierwszej ligi i ma wielu zwolenników.

       • 8 0

       • (2)

        Ja tu widzę rozpaczliwe poszukiwanie czegokolwiek, na zasadzie "co by tu jeszcze...". Część tego samego zjawiska, które reprezentują fabrycznie podarte spodnie albo Łomografia, czyniąca fetysz ze sprzętu i efektów o

        Ja tu widzę rozpaczliwe poszukiwanie czegokolwiek, na zasadzie "co by tu jeszcze...". Część tego samego zjawiska, które reprezentują fabrycznie podarte spodnie albo Łomografia, czyniąca fetysz ze sprzętu i efektów o marnej jakości technicznej.

        Obawiam się jednak, że percepcja estetyczna ma swoje granice i nie da się jej dowolnie naginać, niezależnie od tego, jaką dorobimy do niej ideologię. Próbowano udźwiękowienia filmów muzyką współczesną (mam na myśli "stuki, puki i męczenie kota") - minęło jak epizod. Próbowano sztuki współczesnej w przestrzeni publicznej (słynna mozaika na kinie Neptun, rzeźby w parkach) - pomimo ochów i achów "znawców", budzi to raczej zdziwienie i konsternację. Itp...

        • 2 9

       • To tylko sprawa czasu. Impresjoniści też byli posądzani o brak umiejętności warsztatowych.

        • 1 0

       • percepcja estetyczna nie ma granic, a to że pewne wyjątki nie przetrwały...

        no cóż, nie trafiły na "swoje" czasy. Zobacz jak bardzo zmieniała się architektura w ostatnim tysiącu lat. A tak na prawdę to wszystko jeszcze przed nami.

        • 2 0

 • (2)

  Beton, nocy kilka i masz ... wilka.

  • 43 6

  • A jak się niesie wszystko po całym apartamentowcu od parteru po ostatnie piętra. (1)

   Ludzie w ogóle nie zdają sobie sprawy czym jest akustyka budynku, a potem każdy psioczy na sąsiadów. Kiedyś każdy miał dywan i był spokój. Teraz goły beton albo cienki parkiet klejony na gołej wylewce i w budynkach

   Ludzie w ogóle nie zdają sobie sprawy czym jest akustyka budynku, a potem każdy psioczy na sąsiadów. Kiedyś każdy miał dywan i był spokój. Teraz goły beton albo cienki parkiet klejony na gołej wylewce i w budynkach wielorodzinnych nie można praktycznie żyć normalnie. Tupanie, rzucanie ciężkimi przedmiotami, a nawet małymi zabawkami - wszystko za ścianami słyszalne ze wzmocnieniem. Ludzie ludziom gotują piekiełko.

   • 7 1

   • Jak ludzie są nad tobą rozsądni i nie chodzą w twardych butach po mieszkaniu

    i nie skaczą, to jest w miarę do wytrzymania. Moi poprzedni sąsiedzi "nad" położyli sobie płytki na połowie mieszkania i tylko taką piankową gąbkę rozwinęli pod tzw. szwedzką podłogą. Masakra była, bo najlżejsza w tym

    i nie skaczą, to jest w miarę do wytrzymania. Moi poprzedni sąsiedzi "nad" położyli sobie płytki na połowie mieszkania i tylko taką piankową gąbkę rozwinęli pod tzw. szwedzką podłogą. Masakra była, bo najlżejsza w tym domu osoba z ciężkim chodem wzbudzała takie dudnienie i podciśnienie u mnie w mieszkaniu, że nawet ludzie, co do mnie przychodzili w gości, czasem wymiękali i słyszeli pomimo włączonego TV, muzyki itp. Ulga była w sezonie, bo otwarte okna niwelowały te wibracje. Dopiero nowy lokator podczas remontu zmienił to wszystko na standard i jest w miarę OK i da się żyć.
    Powinny być jakieś standardy wykończenia tego typu spraw, bo nie można tak ludziom robić.

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.