stat

Beton - materiał, który odmienia wnętrze

11 kwietnia 2017, 10:00
Joanna Puchala

Beton jako materiał wykończeniowy we wnętrzach nieustannie zyskuje zwolenników. Na rynku dostępne są też coraz bardziej zaawansowane rozwiązania, które umożliwiają zastosowanie go wewnątrz budynków w zaskakującej formie.Prekursorką betonowych inspiracji była ceniona brytyjska architekt pochodząca z Iraku, Zaha Hadid. W jej projektach możemy dostrzec wykończone betonem powierzchnie, które świetnie komponują się z minimalizmem i prostymi formami.

Stylistyka

Popularność betonu ostatnimi czasy jest zauważalna zarówno w realizacjach architektonicznych, jak również w aranżacji wnętrz. Surowy urok betonu zaczął być doceniany wraz ze wzrostem zainteresowania stylistyką loftowych pomieszczeń.

- Mimo swojej prostoty beton ma indywidualny charakter, ponieważ jego powierzchnia może być gładka albo z tzw. wżerami, czyli widocznymi, nierówno rozmieszczonymi dziurkami. W zależności od połączeń i ilości zastosowanego materiału w pomieszczeniu, staje się ono mniej lub bardziej zimne - stwierdza Marta Setzke z Wnętrzarni.
Stonowana kolorystyka, surowe ściany, chłodny charakter oraz wykończenia pozbawione wszelkich zdobień to czynniki, które zadecydowały o uznaniu industrialnych aranżacji. Nic więc dziwnego, że beton architektoniczny stał się elementem akcentującym specyfikę tego klimatu.

- Często spotykamy się z projektami klatek schodowym wykończonych betonem. Bardzo dobrze komponuje się z naturalnymi materiałami, takimi jak: drewno i stal. Beton architektoniczny daje możliwość tworzenia wszelakich kształtów płyt i brył, dzięki czemu wielu dostawców produkuje formy użytkowe oraz dekoracyjne - mówi Adrian Kiedrowski z Deska Design.
Świetnie sprawdzi się także jako materiał wyróżniający się we wnętrzach nowoczesnych, vintage czy nawet skandynawskich. W tych ostatnich pełni rolę przeciwwagi dla dużej ilości tkanin i przytulnej atmosfery.

Stosuje się go wewnątrz mieszkań i domów - w salonie, kuchni czy łazience. Pokrywa ściany i podłogi. Na zewnątrz jest stosowany jako dekoracja balkonów i tarasów. Beton architektoniczny stosowany we wnętrzach różni się od towarowego rodzajem cementu, co zmienia jego kolor i właściwości. Dzięki temu możemy dostosować możliwości do zamierzonego efektu.

- Beton jako materiał jet bardzo trwały i odporny. Występuje w podstawowych trzech odcieniach szarości, chociaż ostatnio małymi krokami wprowadza się również inną kolorystykę - dodaje Marta Setzke.
W niektórych wnętrzach zastosowanie betonu może okazać się utrudnione lub niemożliwe. Ciekawym pomysłem może okazać się wtedy wybór cieńszej - "odchudzonej" płyty betonowej lub imitacji betonu, która wyeliminuje wszelkie problemy techniczne.

Beton jest jednak materiałem ciężkim i nie na każdej ścianie możemy go zastosować, gdyż jedna płyta o wymiarach 60 x 120 cm waży około 43 kg, jednak, żeby zmniejszyć jego wagę, "odchudzają" beton do około 11 kg - podkreśla Marta Setzke.

Czytaj także: Cegła we wnętrzach. Dlaczego ją tak lubimy?

Betonowe ściany

Beton architektoniczny, czyli inaczej strukturalny, w przeważającej mierze znajduje zastosowanie jako element dekoracji ścian wewnętrznych. Ten rodzaj betonu ma zwiększoną estetykę i nie wymaga dodatkowych działań, takich jak tynkowanie lub malowanie.

Możemy zdecydować się zarówno na płaską wersję, jak i formy przestrzenne.
Dowolność jego zastosowania zależy przede wszystkim od wnętrza, do którego jest przeznaczone, osobistych upodobań oraz naszej kreatywności. Nie ma bowiem problemu z dopasowaniem oferowanych form i kształtów do konkretnego wnętrza.

- Jeśli pozostaniemy przy płaskiej formie, to możemy pobawić się wielkością i przy montażu płyty przesuwać ją tworząc dodatkowy efekt. W dzisiejszych czasach to od nas tak naprawdę zależy, jaki będzie efekt końcowy - podkreśla Marta Setzke.
Efekt końcowy zależy od jego składu, sposobu nakładania czy wykończenia. Możemy wybierać powierzchnię gładką, dodatkowo przecieraną czy nawet fakturalną z odciśniętym konkretnym motywem.

Elementy wyposażenia wnętrz

Oprócz zastosowania na ścianach i podłogach, świetnie sprawdzi się także jako element wyposażenia wnętrza. Można z niego także formować różnego rodzaju blaty, szafki, konsole czy stoły. Rosnącą popularnością cieszą się także betonowe lampy i donice. Sporadycznie wykonywane są z niego także zlewy i umywalki.

Co sądzisz o wnętrzach z betonem?
34%

są rewelacyjne!

7%

podobają mi się, ale nie zdecydował(a)bym się na takie rozwiązanie w swoim domu

25%

niektóre mi się podobają, a niektóre nie

4%

nie mam przekonania do takich nowoczesnych rozwiązań

30%

zdecydowanie mi się nie podobają

łącznie głosów: 395