Białe wnętrza - elegancja czy utopia?

18 lipca 2014 (artykuł sprzed 7 lat)
Michalina Domoń
Białe wnętrza zachwycają lekkością (proj. Dragon Art). Więcej zdjęć (9)

Białe wnętrza zachwycają lekkością (proj. Dragon Art).

mat. prasowe

Białe wnętrza zachwycają lekkością (proj. Dragon Art).

mat. prasowe

Jednych zachwycają czystością, przestrzenią i elegancją. Innym wydają się sterylne i chłodne. Powszechnie uważa się, że trudno utrzymać w nich porządek. Białe wnętrza - to uniwersalny trend czy utopijna idea?Ile jest odcieni bieli? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Pewnie liczbę tę można by wymieniać w tysiącach: ciepłe, zimne, szare, żółte, czy rozbielone tony. Wystarczy rozejrzeć się dookoła, żeby dostrzec, że niemal każda biel w otoczeniu jest inna. W naszej kulturze biel utożsamiana jest z czystością, porządkiem i dobrem, choć - co ciekawe - w Chinach barwa ta jest symbolem żałoby.

Białe, wysmakowane wnętrza, często zachwycają na zdjęciach w kolorowych magazynach wnętrzarskich. Jak się jednak okazuje, wprowadzenie bieli do mieszkania wcale nie jest takie łatwe.

- Mimo że teoretycznie wydaje się maksymalnym uproszczeniem, w gruncie rzeczy pomysł na białe wnętrze trafia tylko do odważnych i bardzo rzadko projekt jest konsekwentnie realizowany. Najczęściej łamie się czystość wnętrza wprowadzeniem kolorowych dodatków, mebli lub innych elementów - mówi Barbara Pobłocka z Mesmetric. Podobne doświadczenia ma za sobą Magdalena Kozieł- Krzyżanowska, architekt wnętrz z pracowni INNA Manufaktura.

- W mojej pracowni projektowaniem zajmujemy się nieprzerwanie od kilkunastu lat. Zauważamy zmiany w trendach wnętrzarskich, jak również w oczekiwaniach inwestorów. Przed laty wybór kolorów ścian ograniczał się do niewiele więcej niż "zielony groszek" i "błękit gołębi". Od kilku lat przypominamy jednak klientom o aktualnie największym "wyzwaniu" kolorystycznym: mniej lub bardziej konsekwentnym ograniczeniu się do bieli - mówi Magdalena Kozieł - Krzyżanowska z pracowni INNA Manufaktura.

Pani Magdalena zdradziła również, że zazwyczaj inwestorzy z zainteresowaniem przyglądają się zdjęciom białych wnętrz, które są im przedstawiane w celu przybliżenia zamysłu projektu. - Jednak mimo zachwytu, zwykle nad spokojem i czystością emanującą z białych wnętrz, niepokój bierze górę nad sympatią. Wyobrażamy sobie mianowicie, "że przecież dzieci, że pies..." i że w efekcie "wszystko będzie się brudzić". Nie do końca tak jest. Uważać trzeba faktycznie w obrębie pokryć tapicerskich i dywanów, ale poza nimi wszystkie materiały znakomicie nadają się do sprzątania: i bielone podłogi z litego drewna, bielone drewniane podłogi warstwowe, białe płytki, malowane na biało lub wykonane z laminatów meble, krzesła wykonane z białych plastików, stoły drewniane bejcowane lub malowane na biało, albo metalowe malowane proszkowo, czy też przykryte blatem z białego szkła i w końcu również białe ściany i sufity - tłumaczy architekt wnętrz.

Są jednak takie przestrzenie, w których do bieli nie trzeba długo przekonywać. - Z łatwością w bielach projektuje się łazienki, gdzie wprowadzając biały kamień lub glazurowane płytki wraz z białą ceramiką, stosunkowo łatwo jest osiągnąć efekt sto procent czystości - mówi Barbara Pobłocka.Biel, obok szarości i czerni, stanowi również najchętniej wybierane ubarwienie większości opraw oświetleniowych, mebli i dodatków. - Należy dostrzec jej korzyści, kojarzona jest bowiem z luksusem, minimalizmem, nowoczesnością, często podkreśla się jej uniwersalność, łatwość w łączeniu z innymi kolorami. Stanowi idealne tło dla żywszych elementów, a przy ciemnych wyskakuje na pierwszy plan - tłumaczy Barbara Pobłocka.

Najważniejszą jej zaletą jest to, że powiększa optycznie wnętrza. - Jest to nieocenione narzędzie przy projektowaniu niedużych i słabo doświetlonych naturalnym światłem pomieszczeń - zauważa Katarzyna Czapiewska z Formanowa. - Wbrew obiegowej opinii, biel wcale nie musi kojarzyć się ze sterylnym, wręcz laboratoryjnym wnętrzem. Coraz częstszym zabiegiem ocieplającym ten kolor, jest łączenie go z drewnianymi elementami np. dębowymi - dodaje Czapiewska.

W białych wnętrzach czujemy się dobrze. - Są lekkie i subtelne. Odbierane są jako odprężające i sprzyjające wyciszeniu. Są monochromatyczne, więc pozwalają spokojnie błądzić wzrokowi, nie zmuszając do nachalnego koncentrowania się na detalach. Dobrze zaprojektowane, pozwalają jednak po chwili dostrzegać niuanse: odcienie i faktury, pokazując, że absolutnie nie ma tu miejsca na nudę - mówi Magdalena Kozieł - Krzyżanowska.

Dobrze sprawdzą się u osób zabieganych, które chcą we własnym domu znaleźć enklawę spokoju i relaksu. - Sporej rodzinie z kilkuletnimi dziećmi, psem i kotem polecałabym nieco bardziej skoncentrować się na doborze białych materiałów łatwych w konserwacji - radzi architekt wnętrz.

Odczarowanie białych wnętrz nie jest łatwym zadaniem, jednak jedno jest pewne - nie przestaną one budzić zachwytu nad ich czystością i lekkością.
Białe wnętrze:
43%

jest eleganckie i ponadczasowe

17%

jest trudne do utrzymania w czystości

27%

dobrze wygląda tylko na zdjęciu

13%

chciałbym mieć takie u siebie w domu

zakończona

łącznie głosów: 444

Opinie (60)

 • tragedia (3)

  jak w szpitalu. Brrrrr

  • 47 72

  • meblościanka to jest to

   • 11 6

  • Bardzo przygnębiające. Nic dziwnego, że w starych kulturach Wschodu biały kolor

   był i nadal jest kolorem żałoby zarezerwowanym na pogrzeby i symbolizującym śmierć.

   • 7 8

  • adax

   Nie znasz się i TYLE ... hahaha

   • 1 0

 • jest ok ale.. (2)

  super! ale za dużo detali, durnostojków.
  Polskie mieszkania to istny śmietnik, zbieranina przypadkowych niepasujących rzeczy, meblościanki z lat 70 a do tego stolik c ikea ,,lack''
  Białe wnętrza są fajne, ale ja osobiście lubię je przełamywać grafitem, surowym szarym betonem.

  • 40 15

  • beton jest fajny

   lekkie przełamanie bieli nie zaszkodzi. ale dziś nadal modne są kible w kolorze g... czyli brunatne płytki. ludzie mówią na to kawa z mlekiem

   • 5 4

  • akutat lata 70-te i lack bardzo do siebie pasują

   • 0 0

 • Monotonia.

  • 28 19

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.