Buduar, czyli trochę romantyzmu w naszych wnętrzach

21 października 2013 (artykuł sprzed 8 lat)
Michalina Domoń
Sporą część funkcji dawnego buduaru przejęła współczesna sypialnia. Projekt Studio 23A. Więcej zdjęć (16)

Sporą część funkcji dawnego buduaru przejęła współczesna sypialnia. Projekt Studio 23A.

mat. prasowe

Sporą część funkcji dawnego buduaru przejęła współczesna sypialnia. Projekt Studio 23A.

mat. prasowe

Pomieszczenia buduarowe mogą wydawać się zamierzchłą przeszłością. Jednak wiele współczesnych wnętrz inspiruje się ich estetyką.Buduar był niewielkim pomieszczeniem we francuskich pałacach osiemnastowiecznych, zamieszkiwanym przez panią domu. Pokój ten znajdował się zazwyczaj między salonem a sypialnią. Wytwornie urządzony, w stylu znamiennym dla epoki, sprawiał wrażenie miejsca bardzo przytulnego, w którym widoczne były cechy kobiecej estetyki.

Uosabiał piękno i wrażliwość - może właśnie dlatego szczególną popularność zyskał w epoce romantyzmu. - Pierwotnie pełnił on rolę garderoby czy też pokoju kąpielowego. Głównym jego założeniem było odnalezienie przestrzeni, w której kobiety będą mogły rozkoszować się ciszą i spokojem oraz rozwijać swoje pasje - tłumaczy Beata Bielawska, projektantka wnętrz z D-zone.

Dziś buduar nie jest pomieszczeniem powszechnie stosowanym we współczesnych rozwiązaniach architektonicznych. Niewielu z nas ma przyjemność mieszkać w pałacu. Na przestrzeni wieków zmienił się też sposób myślenia o pomieszczeniach mieszkalnych, bo zmianie uległa sytuacja społeczno-ekonomiczna.

Wpływy buduaru znajdziemy jednak we współczesnym urządzaniu wnętrz. Możemy się ich dopatrzeć przede wszystkim w sypialniach, łazienkach i pomieszczeniach przeznaczonych do wypoczynku. - Współcześnie funkcję typową dla buduaru przejęły sypialnie, w dużych apartamentach czy domach nierzadko dość rozbudowane. Na współczesne sypialnie często składa się zarówno garderoba, jak i łazienka, a w samej sypialni może znaleźć się miejsce na toaletkę oraz fotel lub szezlong do wypoczynku. Funkcja nie uległa zmianie przez wieki, zmieniła się jedynie forma z zamkniętej przestrzeni niewielkiego saloniku do ubrania w jedną wygodną przestrzeń - mówi architekt Anna Maria Sokołowska z Dragon Art.- Coraz częściej zdarza się, że całe mieszkania urządzamy w stylu buduarowym. To nic innego, jak wnętrza, w których czuć kobiecą rękę, gdzie możemy odnaleźć dużo pięknych dodatków, delikatnych materiałów oraz mebli o tradycyjnych kształtach oraz stylu vintage - mówi Beata Bielawska.

Obecnie z klimatu buduarowego czerpią inne style wnętrzarskie. Często nawet nie mamy świadomości, jak duże oddziaływanie na współczesną estetykę mają historyczne wpływy. - Wiele elementów pojawia się na przykład w coraz bardziej popularnym stylu glamour - mówi Anna Wiedemann ze Studio 23A.

- Niejednokrotnie klienci proszą mnie o umieszczenie w projektach elementów tego stylu, a kiedy pytam, o jakie konkretnie chodzi, odpowiadają, wymieniając właśnie te typowe dla stylu buduarowego. Większość z nich nawet sobie tego nie uświadamia i zapytani, czy taki styl im się podoba, prawdopodobnie odpowiedzieliby, że nie - szczególnie mężczyźni. Styl buduarowy jest uznawany za bardzo kobiecy i romantyczny. Jednak umiejętne użycie jego elementów pozwoli stworzyć wnętrza również odpowiednie dla panów - tłumaczy Wiedemann.

Przy dekorowaniu mieszkania w stylu buduarowym projektanci zwracają uwagę na kilka szczegółów. Dobrym zestawieniem jest na przykład wykorzystanie antyków ze współczesnymi elementami.Pożądanymi detalami są sztukaterie, panele ścienne, tapety, lustra, kryształowe żyrandole czy też lustrzane meble, frędzle i duże ilości materiałów - narzut, długich i ciężkich zasłon oraz poduszek. Pikowane zagłówki to też charakterystyczny element tego stylu.

- Chcąc stworzyć wnętrze nowoczesne z elementami stylu buduarowego, nie należy przesadzić i wykorzystywać wszystkich elementów, ponieważ uzyskamy wrażenie bardzo ciężkiego wnętrza. Kilka detali wystarczy w zupełności, aby rozpoznać wnętrze stylizowane na francuski buduar - radzi Anna Wiedemann ze Studio 23A.Ciekawym elementem dopełniającym tego typu stylizację są motywy graficzne wykorzystujące elementy florystyczne, pałacowe wzory czy struktury koronki.- Trendy modowe i graficzne z małym opóźnieniem znajdują swoje odzwierciedlenie we wzornictwie. Od niedawna producenci zaczęli dodawać do swej oferty meble i dodatki w nieco jaśniejszej, rozbielonej, pastelowej kolorystyce, która niezwykle silnie kojarzy się z przestrzeniami buduaru - mówi Barbara Pobłocka z Mesmetric.

Nawet przy prostym, nowoczesnym wnętrzu urządzonym np. w bielach możemy zagrać dodatkami w postaci tkanin o ciekawym wzorze, strukturze czy barwie, żeby poczuć we wnętrzu ducha francuskiego buduaru.
Czy lubisz meble i dekoracje stylizowane?
58%

tak, chciałbym mieć takie u siebie w domu

20%

tak, ale swoje mieszkanie urządziłbym w innym stylu

22%

nie, wolę nowoczesność

zakończona

łącznie głosów: 102

Opinie (19) 4 zablokowane

 • ach ten luxus rodem z jarmarku ;D (3)

  • 17 25

  • skąd tyle jadu w Tobie...? (2)

   pytam serio, nie zaczepnie- skąd?

   • 11 6

   • (1)

    to nie moja opinia o jarmarku, ale trafna - ten luksusowy buduar żenująco kiczowaty

    • 5 1

    • do "wolę jarmarki"

     Mnie rownież nie podoba się ta konkretna aranżacja, ja równiez mam alergię na wszelkie określenia typu "luksusowy", "ekskluzywny" (bo prawdziwy luksus nie musi być głośno luksusem nazywany; samo głośne nazywanie czegoś

     Mnie rownież nie podoba się ta konkretna aranżacja, ja równiez mam alergię na wszelkie określenia typu "luksusowy", "ekskluzywny" (bo prawdziwy luksus nie musi być głośno luksusem nazywany; samo głośne nazywanie czegoś ekskluzywnym jest pretensjonalne, żenujące, i kiczowate; ALE tu chodzi o samo oddanie stylu, o koncept, nie o klasę i/ lub wartość poszczególnych elementów).
     Chodziło mi o coś innego- o sam przymus skomentowania czegoś w sposób negatywny, prześmiewczy. Po co? Nie lepiej "normalnie" podyskutować? Bez jadu i złosliwości? Pozdrawiam.

     • 5 1

 • Dzisiaj nie ma czasu na romantyzm....

  rachu ciachu i po strachu!!!!!

  • 6 10

 • Przytulne mieszkanko ... (4)

  Mam 70 m mieszkanie urządzone w Starym Stylu tzn. dębowe meble + cała reszta z obrazami włącznie . Każdy , kto wejdzie do mego mieszkania to wzdycha z zazdrości. Wiekszość to starocie po pradziadkach i dziadkach. Jest tu

  Mam 70 m mieszkanie urządzone w Starym Stylu tzn. dębowe meble + cała reszta z obrazami włącznie . Każdy , kto wejdzie do mego mieszkania to wzdycha z zazdrości. Wiekszość to starocie po pradziadkach i dziadkach. Jest tu klimat , którego nie ma w nowocześnie urządzonych mieszkaniach. Nowoczesność bardzo mi się podoba i też jest piękna , ale wolę swój styl a mam dopiero albo już 40 lat...

  • 23 7

  • Dokładnie tez mam takie mieszkanie, z IKEA tylko sztućce....

   zachwyt gości za każdym razem.

   • 4 3

  • Wszysto w spadku. (1)

   A coś swojego masz?

   • 4 6

   • A co to ma do rzeczy w ogóle??

    • 4 1

  • Niestety, nie lubię takich "starych wnętrz"

   może jestem wyjątkiem
   gdy tak dużo bibelotów z dawnych czasów,
   czuję jakby było brudno i duszno, dotyczy to także starych dębowych mebli

   ale to takie subiektywne odczucie

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.