Ciekawe pomysły na wykończenie ścian

14 stycznia 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Joanna Puchala

Roślinne motywy, botanika czy duch orientu to tylko kilka pomysłów na ciekawą aranżację ściany. Producenci tapet i dekoracji ściennych proponują coraz bardziej kreatywne sposoby na stworzenie niepowtarzalnego wnętrza. Poniżej kilka modnych inspiracji.Najlepsze pracownie aranżacji wnętrz


- Wnętrza powinny przede wszystkim podkreślać nasz indywidualizm i to, co jest dla nas istotne. Pokazywać, jacy jesteśmy, co lubimy, jakie są nasze pasje. Współczesna przestrzeń nie lubi jednak pustki. Oczywiście jednobarwne, białe ściany nigdy nie przestaną obowiązywać i zawsze pozostaną eleganckie i modne, ale użycie koloru czy stworzenie ściennej dekoracji z intrygującym wzorem z pewnością sprawi, że przestrzeń wokół nas nabierze charakteru - mówi Karolina Żwirblińska-Rywelska z Tila.pl
Jeśli chodzi o kolory ścian, oprócz ogłoszonego przez Instytut Pantone koloru Classic Blue modny ma być delikatny róż - prognozuje tak marka Benjamin Moore.

- Amerykańska marka farb Benjamin Moore ogłosiła swoim kolorem roku 2020 "First Light 2102-70", czyli delikatny, zmysłowy, ale niezbyt słodki róż. Jeśli zaś chodzi o tapety, obserwuję ostatnio bardzo indywidualne traktowanie ścian. Coraz powszechniejsze stają się fototapety, chociaż z kojarzącymi się widoczkami francuskich czy włoskich uliczek nie mają nic wspólnego. Aktualnie modne stają się grafiki przygotowywane przez producentów w przeróżnych stylach. Nawiązują do motywów klasycznych ornamentów znanych np. z baroku, do światowej klasy dzieł sztuki, do motywów art deco, jak również do modnych tu i teraz motywów roślinnych czy zwierzęcych - mówi Grzegorz Marcinkiewicz z Decolan.

Niebanalne tapety- Rok 2020 to czas na wyraziste wzory i intensywne tekstury. Coraz częściej ściana przestaje stanowić tylko tło dla mebli i dekoracji znajdujących się we wnętrzu. Teraz wykorzystujemy w naszych realizacjach i projektach dobrej jakości fototapety, murale, które stanowią pełnogabarytowy obraz. Są wykonane na różnorodnych podłożach: flizelinie, flizelinie opalizującej oraz winylach. Tworzymy niepowtarzalne arcydzieła na ścianie. Z pewnością to wymaga sporej odwagi, ale efekt końcowy jest pozytywnie ujmujący i wyjątkowy - mówi Aleksandra Maria Konert z biura 6plus.
Dekorowanie ścian tapetami od kilku lat przeżywa renesans. Piękne, wysokiej jakości tapety z aksamitnymi nadrukami czy wytłoczeniami są eleganckie. Świetnie odnajdują się na wysokich ścianach wnętrz kamienic, a w niewielkich pomieszczeniach mogą optycznie powiększać przestrzeń.

- Takim przykładem są włoskie tapety Tecnografica. Ten producent postarał się nawet o to, by jego produkty mogły być stosowane w pomieszczeniach mokrych, które są niewątpliwe trudnym otoczeniem dla tapet. Można zatem pokryć tapetą ścianę tuż przy umywalce czy w pobliżu wanny. To daje całkiem nowe możliwości w projektowaniu pomieszczeń, które odwiedzamy co najmniej kilka razy dziennie. Poranne mycie zębów może odbyć się np. w dżungli liści monstery lub w otoczeniu wciąż modnych flamingów - dodaje Grzegorz Marcinkiewicz.
Tapety z motywem roślinnym to tylko jeden z wielu sposobów na niepowtarzalne wnętrze. Wśród propozycji włoskiej marki tapet Tecnografica znajdują się także inspiracje dziką fauną i florą, naturalnymi materiałami, wabi-sabi, a nawet... muralami.

Niektóre z propozycji tapet nawiązują też do wspomnianego odcienia niebieskiego, który został ogłoszony kolorem roku 2020.

- Tapety, które łączą te barwy z żywym i wesołym nadrukiem w botaniczne wzory, nadadzą wnętrzu ekstrawagancji, odejście od oczywistej w tych deseniach zieleni będzie z pewnością oryginalne. Propozycja duńskiej marki Bolia.com podąża dokładnie w tym kierunku. Kolekcję uzupełnia szeroki wybór poduszek o identycznych wzorach co tapety - podkreśla Karolina Żwirblińska-Rywelska.
Nieustannie modne są różne rodzaje pasów. Tu co roku zmienia się tylko kolorystyka, tekstura, szerokość lub gęstość pasów.

- Rozwiązaniem, które - mam nadzieję - w tym roku stanie się popularne, są tapety samoprzylepne. Są świetnym pomysłem zwłaszcza dla tych, którzy podążają za trendami i chcą często zmieniać wystrój wnętrza. Instalacja takiej tapety jest bardzo prosta - odklejamy folię zabezpieczającą i przyklejamy do ściany. Klej jest na tyle mocny, że tapeta trzyma się solidnie podłoża, jednak kiedy jest odpowiednio przygotowane, czyli suche, gładkie i odpylone, to po zdjęciu ze ściany można bez problemu przykleić ją w innym miejscu. Taką operację można powtórzyć kilkukrotnie - wyjaśnia Grzegorz Marcinkiewicz.

Makramy i dekoracje ścienneInnym pomysłem na nadanie ścianom indywidualnego wyglądu są makramy i wiszące tekstylne dekoracje ścienne.

- Do aranżacji ścian polecamy wciąż popularne makramy, które będą eleganckim wykończeniem każdego wnętrza. Są ekologiczne i praktyczne, bo można je ręcznie wyprać. Innym kreatywnym pomysłem na wykończenie ścian jest zawieszenie dekoracji ściennej, np. w postaci dużej mapy świata czy też modnego "homara", na których możemy wieszać np. zdjęcia z wycieczek po świecie lub miejsc, gdzie zjedliśmy swojego homara - mówi Iwona Tyszkiewicz z Lorena Canals.

Instalacje świetlne i lustraW niektórych wnętrzach lepszym rozwiązaniem mogą się okazać jednak dekoracje ścienne. Tutaj niezmiennie prym wiodą lustra i ciekawe oprawy oświetleniowe.

Instalacje świetlne lub lampy dające efekt trójwymiaru mogą być nawet nowoczesnymi rzeźbami. Ciekawym przykładem jest oryginalna lampa ścienna Callas.

- To ciekawa alternatywa, małe dzieło sztuki, które poza funkcją dekoracyjną oświetla ciepłym stłumionym blaskiem wybraną przestrzeń. Callas została zaprojektowana przez włoski duet projektowy E-ggs, a nazwa nawiązuje zarówno do kwiatu, jak i do śpiewaczki operowej. Jest to również źródło inspiracji dla projektu lampy, elegancka silna sylwetka i blask, który różni się w zależności od perspektywy i pozycji. Miłośników geometrycznych kształtów i przestrzeni zadowoli lampa Meteor. To odważna i pomysłowa instalacja, zainspirowana pozaziemskimi minerałami - wyjaśnia Karolina Żwirblińska-Rywelska.
Który z pomysłów na dekorację ścian podoba ci się najbardziej?
17%

tapety

15%

fototapety

5%

makramy i wiszące dekoracje

19%

starannie dobrane farby

14%

lampy, instalacje świetlne lub lustra

5%

inne

25%

nie wiem, to chyba zależy od wnętrza

zakończona

łącznie głosów: 386