Ciekawe zajęcia sportowe dla wymagających

4 października 2017 (artykuł sprzed 4 lat)
Katarzyna Lepianka-Głuszkiewicz
Trening EMS to jedna z najnowocześniejszych metod, która w krótkim czasie pozwala na osiągnięcie zamierzonych efektów. Więcej zdjęć (5)

Trening EMS to jedna z najnowocześniejszych metod, która w krótkim czasie pozwala na osiągnięcie zamierzonych efektów.

fotolia.pl/innervisionpro

Trening EMS to jedna z najnowocześniejszych metod, która w krótkim czasie pozwala na osiągnięcie zamierzonych efektów.

fotolia.pl/innervisionpro

Ruch to zdrowie, a zajęcia sportowe nie muszą być nudne. Udowadniamy to, proponując aktywności w Trójmieście, o których nie każdy wie lub których jeszcze nie miał okazji spróbować.Moda na zdrowy styl życia stymuluje rozwój branży fitness. Innowacyjne zajęcia, nowoczesny sprzęt, instruktorzy, którzy gromadzą wokół siebie oddane grono fanów. Siłownie i kluby posiadają bardzo szerokie oferty zajęć, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Co jakiś czas pojawiają się również nowości, które mogą zaciekawić najbardziej wymagających klientów.

Boks to dyscyplina sportowa znana od dawna i kojarząca się głównie z brutalnością. Jednak trening bokserski to przede wszystkim idealny sposób na wyrzeźbienie sylwetki - zwłaszcza górnej partii ciała - oraz poprawę kondycji. To także sposób na rozładowanie negatywnych emocji, które się w nas zgromadziły.

- Klienci przychodzą do nas przede wszystkim, aby odreagować. Trenują, bo chcą też nabrać sprawności, a boks jest sportem, który jej wymaga. Uczy również koncentracji, skupienia, poprawia refleks, spostrzegawczość, a także wspiera ogólną kondycję fizyczną. Dzięki tej dyscyplinie można poprawiać swoją pewność siebie. Boks to szlachetna dyscyplina i dobra lekcja pokory oraz szacunku do rywala. Można powiedzieć, że zapanowała moda na boks. Trenują go wszyscy: adwokaci, dyrektorzy, studenci. Nie ma znaczenia, kim jesteś poza salą treningową, bo na ringu każdy jest równy - opowiada Marcin Marczak, trener w klubie bokserskim Ring3city.
Trening EMS, czyli ćwiczenia z użyciem elektrostymulacji, od niedawna przeżywa swoje pięć minut. Jest promowany przez celebrytów i sportowców, którzy podkreślają płynące z niego korzyści. Za jego największą zaletę uważa się osiąganie zamierzonych efektów w o wiele krótszym czasie niż przy standardowych treningach. Trening trwa 20-25 minut, a trenerzy zapewniają, że wystarczy jeden trening w miesiącu, żeby zobaczyć, jak zmienia się nasze ciało.

- W dużym uproszczeniu trening EMS to ćwiczenie w specjalnym stroju podłączonym do maszyny podającej impulsy elektryczne, powodujące spięcie mięśni. Jest młodą, szybko rozwijającą się formą aktywności, która odpowiada trendom współczesnego świata. Zapewnia możliwości uzyskania pożądanych efektów w krótkim czasie - sesja treningowa trwa 30 minut, a efektywność takiego treningu jest taka, jak po dobrych 1,5-2 godzinach ćwiczeń na siłowni. Osobiście uważam, iż nie powinniśmy patrzeć na trening EMS przez pryzmat porównywania go z siłownią i ćwiczeniami fitness. Zadając sobie nurtujące pytanie, czy je zastąpi czy nie, zdecydowanie powinniśmy traktować trening EMS jako dodatkową gałąź branży, dzięki której przyciągniemy jeszcze większą grupę Polaków do aktywności fizycznej. Polecam przetestować EMS na sobie. Jako trener personalny miałam możliwość przetestowania na sobie wielu systemów treningowych. Kiedy pierwszy raz usłyszałam w sporcie o elektrostymulacji, podchodziłam do tematu dość sceptycznie. Po sesji spotkań na EMS mój sceptycyzm przerodził się w entuzjazm. Pragnę nim zarażać i zachęcać wszystkich do tego treningu - mówi Diana Bełz z Fabryki Dobrej Formy.
Przed rozpoczęciem treningu osoba ćwicząca zakłada specjalną bieliznę, zapewniającą zwiększone przewodnictwo dzięki odpowiedniej mieszance tkanin. Na to z kolei nakłada wcześniej zwilżoną kamizelkę oraz opaski z wbudowanymi elektrodami na ramiona i uda. Z jednego urządzenia w jednym czasie może korzystać jedna osoba - po to, by indywidualnie ustawić parametry dla danego klienta. Dobór ćwiczeń i sposób prowadzenia treningu jest identyczny jak w treningu konwencjonalnym. Intensywnością treningu EMS zarządza się poprzez konsolę, w której określamy natężenie dla całości oraz dla poszczególnych partii mięśniowych. Kierunek treningu wyznacza trener, zalecając odpowiednie ćwiczenia i wzmacniając efekty poprzez dobranie podstawowych parametrów.


Cieszącym się coraz większą popularnością, ale wciąż słabiej dostępnym sportem, jest gra w squasha. Poza tym, że wymaga od nas nieskazitelnej formy, to jeszcze musimy szybko reagować. Podczas godzinnego wysiłku można spalić nawet 900 kcal, a ponieważ gra jest niezwykle dynamiczna, to pozwala przede wszystkim poprawić kondycję. Najwięcej wysiłku wykonują mięśnie łydek, ud, pośladków i rąk. To sport, który można uprawiać samodzielnie lub w parze, w zależności o tego, na czym nam zależy.

W celu wzmocnienia naszych mięśni i uniknięcia kontuzji czy urazów, warto skorzystać ze sprzętu Reaxing wyposażonego system, który utrudnia zachowanie równowagi w ćwiczeniach siłowych i ogólnorozwojowych.

- Trening ten zmusza nasz aparat ruchu do reagowania na gwałtownie zmieniające się siły. W życiu codziennym, jak i podczas treningu, podobne zdarzenia pojawiają się niespodziewanie i stanowią główne źródło urazów, stanów przeciążeniowych i kontuzji. W procesie adaptacji, ćwiczenia z zastosowaniem urządzeń i przyborów Reaxing, uczą aparat ruchu efektywnej odpowiedzi nerwowo-mięśniowej na sytuacje wymagające zachowania równowagi w utrudnionych warunkach - opisuje ćwiczenia Łukasz Płóciennik z Fitness Fitback.
Nie zawsze mamy ochotę na dźwiganie ciężarów czy bieganie. Wtedy często szukamy alternatywy i np. decydujemy się na zajęcia fitness. Jeśli i te nam nie wystarczają lub zwyczajnie się znudziły, postawmy na połączenie ćwiczeń z tańcem ludowym. Mieszkanka Trójmiasta, Justyna Bolek, zaraża swoją pasją w projekcie nazwanym Slavica dance.

- Slavica dance zwana fitnessem na ludowo to modyfikacja tańców ludowych do nowoczesnych form fitness. To połączenie prostej choreografii oraz specjalnie skomponowanej muzyki ludowo-fitnessowej. Zajęcia cechują się stałą intensywnością, dzięki czemu spalanie kalorii następuje w bardzo efektywny sposób. Podczas każdego treningu skupiamy się na wszystkich partiach mięśniowych z naciskiem na uda, pośladki i ramiona. Korzyścią jest również poprawienie koordynacji ruchowej oraz mięśni głębokich odpowiadających za równowagę całego ciała. Co ciekawe, nie potrzebujemy żadnego sprzętu, żeby uprawiać ten sport, a podczas jednych zajęć jesteśmy w stanie spalić nawet 600 kcal. Slavica to mój autorski program, który miałam okazję prezentować w kilku programach telewizyjnych - mówi Justyna Bolek, założycielka Slavica Dance.
Treningi odbywają się co tydzień w Calypso w Sopocie. W tym samym klubie możemy skorzystać z zajęć Salsation, czyli połączenia salsy z ćwiczeniami. Obydwie propozycje przyciągają głównie panie.

Niezależnie od tego, czy ćwiczymy, żeby schudnąć, podtrzymać kondycję czy po prostu dla zdrowia, warto pamiętać, że trening powinien być przyjemnością. Dlatego pojawiające się nowości zarówno sprzętu, jak i form aktywności, mogą przynieść nam ciekawe doświadczenia i wprowadzić urozmaicenie do codziennych treningów.
Czy szukasz nowych form treningu?
31%

tak, interesują mnie nowe zajęcia oraz urządzenia do ćwiczeń

15%

tak, bo nudzą mnie standardowe treningi

37%

lubię wiedzieć, co jest nowego, ale trenuję ciągle w ten sam sposób

17%

intresuje mnie tylko to, co już znam

zakończona

łącznie głosów: 99