Czarne kabiny prysznicowe coraz bardziej popularne

29 września 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Joanna Puchala

Niepowtarzalne, czarne kabiny prysznicowe to efektowne rozwiązania, które są coraz chętniej stosowane w łazienkach. Elegancja i ponadczasowość to najważniejsze zalety kabin w kolorystyce, która nadaje charakteru każdemu wnętrzu.Czerń jest kolorem, który kojarzy się z luksusem, klasą oraz wyrafinowanym gustem. Nic więc dziwnego, że w aranżacjach wnętrz coraz częściej widzimy czarne dodatki, meble czy nawet, tak jak w przypadku kabin prysznicowych, elementy stałej zabudowy.

- Czarne elementy łazienkowe mają się dobrze jako trend. Choć mocno popularny i szeroko stosowany, będzie aktualny przez lata. Kolor czarny jest ponadczasowy i zawsze wyrafinowany. To idealny wybór do monochromatycznych łazienek, wspaniale komponuje się z innymi kolorami i ma zdolność zarówno do bycia na pierwszym planie, jak i do harmonijnego wkomponowywania się, stając się subtelnym akcentem w najlepszym wydaniu - podkreśla architekt Magdalena Wieczorek z Besign Studio.
Jedną z zalet tego koloru jest ponadczasowość. Decydując się na czarne kabiny, nie musimy się zatem obawiać, że niebawem wyjdą z mody. Obecnie są chętnie montowane we wnętrzach o postindustrialnej, loftowej stylistyce lub tych ukierunkowanych na nowoczesność.

Wnętrza, które inspirują: zobacz cykl "Jak oni mieszkają"

- Prysznice w czarnej metalowej ramie dzielą się na dwie główne kategorie: proste minimalistyczne ramy bez podziałów z dużą płaszczyzną szkła oraz te naśladujące klasyczny wygląd okna loftowego "Crittall". Mają one cechę wspólną - oba przeszklenia dają efekt linearnej, architektonicznej łazienki. Czarne kabiny dodają wnętrzu wyrazu i uzupełniają bardziej miękkie kolory i materiały w łazience - mówi Magdalena Wieczorek. - Prysznic z czarną ramą doskonale pasuje do łazienek o industrialnym klimacie, ale może również pięknie wyglądać w bardziej w tej tradycyjnej. W połączeniu z luksusowym marmurem daje wykończenie wysokiej klasy, ale tak samo świetnie sprawdzi się z prostymi białymi kafelkami o kształcie kwadratu lub prostokąta - w tej wersji łazienka będzie miała bardziej loftowy charakter.
Kabiny prysznicowe o czarnych profilach dodają przestrzeni wyrazistości i podkreślają charakter nie tylko łazienki, ale całego mieszkania czy domu. O ile w przeszłości mogliśmy się spotkać z modelami kabin, których elementy były czarne, o tyle aktualnie możemy zachwycać się znacznie bardziej rozbudowaną ofertą. Czarne modele kabin prysznicowych znajdziemy w ofercie takich producentów jak Radaway, SanSwiss, Novellini, Huppe czy Kermi.

Zobacz także: Łazienka w stylu SPA czy zdobiony sufit? Trendy we wnętrzach


- Oferta takich producentów jak SanSwiss, Novellini, Huppe, Kermi od zawsze zawierała opcję barwienia profili w kolor czarny. Problemem w takich zestawach kabinowych było to, że profile były barwione na czarno - okucia, uchwyty i poprzeczki stabilizacyjne pozostawały chromowane. Tworzyło to pewien dysonans. Od niedawna, po mocnym wejściu na rynek z kolorem czarnym producentów armatury i ceramiki, producenci kabin postanowili wprowadzić czarne kabiny prysznicowe - od profili i okuć poprzez czarne zdobienia i wzory na szybach. Jest niemal pewne, że w ciągu najbliższych lat czarne kabiny prysznicowe zagoszczą na dłużej i będą stanowić świetną alternatywę dla osób lekko już znudzonych chromem - mówi Tomasz Kożuch z Purio Łazienki.
Różnorodność dostępnych na rynku modeli kabin prysznicowych w czerni rośnie, przez co łatwiej dopasować wyposażenie do naszej wizji wnętrza.

- Włoski producent Novellini w swoich kolekcjach Opera, Zephyros, Young 2.0 i Kuadra dał możliwość stworzenia kabin w czarnej odmianie profili. SanSwiss stworzył natomiast całą kolekcję o nazwie Black Line z osobnym katalogiem i grupą produktową. Z tych kolekcji wyróżnić można kabiny typu walk-in, gdzie na dużych wolnostojących szybach dominują czarne drukowane wzory - dodaje Tomasz Kożuch.
Zobacz także: Nonszalancja we wnętrzach. Jak wprowadzić niepowtarzalny klimat?


Ciekawym pomysłem okazuje się również wybór kabiny prysznicowej na wymiar. Dzięki temu możemy dopasować nie tylko jej rozmiar, ale także rodzaj profili czy wygląd ścianek, dzięki czemu możemy zrealizować nawet najśmielsze pomysły na aranżację wnętrza.

- Kabiny z czarnymi profilami wymagają jasnych wnętrz i budowania wokół nich spójnej całości - podkreśla Tomasz Kożuch.
Decydując się na taką kolorystykę kabiny prysznicowej możemy zdecydować się zarówno na modele z otwieranymi, jak i przesuwnymi drzwiami czy kabiny typu walk-in. W ten sposób możemy wprowadzić niebanalne wyposażenie nawet do niezbyt wielkiej łazienki.

Czy zdecydowałbyś się na kabinę prysznicową w czarnej oprawie?
9%

tak, nawet mam

50%

tak, ale musiałaby być dopasowana do stylistyki wnętrza

7%

tak, ale taką na zamówienie

10%

nie wiem, zależy od konkretnego modelu

8%

raczej nie, nie lubię takiej stylistyki

16%

na pewno nie, jestem przeciwnikiem takich trendów

zakończona

łącznie głosów: 509