Dieta na zamówienie. Catering w wersji fit

31 lipca 2015 (artykuł sprzed 5 lat)
Aleksandra Sobocińska

Chcemy być zdrowi; wiemy, jak o zdrowie dbać; mamy wiedzę, pieniądze, chęci, ale wiecznie brakuje nam na to czasu. To swoisty paradoks dzisiejszych czasów - mamy możliwości, ale z nich nie korzystamy. Naprzeciw zapracowanym, ale pragnących jeść zdrowo, wychodzą firmy oferujące catering dietetyczny. Sprawdziliśmy, co mają w swojej ofercie, ile to kosztuje oraz czy jest... smaczne.Bez względu na to, czy chcesz poprawić stan swojego zdrowia, czy zrzucić kilka kilogramów, podstawą każdego planu odżywiania jest regularne spożywanie odpowiednio zbilansowanych dań. Co ok. 3 godziny powinniśmy zjeść zdrowy, najlepiej przemyślany wcześniej posiłek. Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z oferty jednej z firm cateringowych, na dobre zapomnimy o zakupach spożywczych, o wyszukiwaniu nowych przepisów i o spędzaniu czasu w kuchni.

Kto układa dietę?

Catering dietetyczny składa się zazwyczaj z 5 lekkostrawnych posiłków, które - specjalnie dla nas - kreuje wykwalifikowany szef kuchni, po uprzedniej konsultacji z dietetykiem. W niektórych firmach (np. Dieta Do Domu) można zamówić tylko 2 posiłki, które np. będziemy spożywać w miejscu pracy.

Zanim jednak zamówienie złożymy, spotykamy się z dietetykiem, który - poza dokładnymi badaniami - przeprowadza wywiad dotyczący naszego gustu kulinarnego. Nie ma zatem szans, abyśmy musieli jeść to, czego nie lubimy. Dania powstają w oparciu o składniki, które lubimy oraz efekt, jaki chcemy dzięki diecie osiągnąć.

- Każdy nasz oddział posiada swoją własną wykwalifikowaną dietetyk, która po wypełnieniu szczegółowego wywiadu żywieniowego z klientem, układa dla niego indywidualne menu, dostosowane do jego potrzeb i preferencji. Konsultacja dietetyczna połączona jest z zamówieniem posiłków. Nie oferujemy samej konsultacji dietetycznej - mówi Aleksandra Rybak, prezes firmy Na Zdrowie.
Kontakt z dietetykiem nie kończy się jednak na konsultacji, bowiem przez cały czas korzystania z cateringu, jest się pod jego opieką i można korzystać z jego wiedzy. W większości firm ta usługa wliczona jest w cenę całego pakietu.

Co mamy do wyboru?

Klienci mogą wybierać spośród wielu różnorodnych diet - w zależności od firmy, są one komponowane zgodnie ze stanem zdrowia, kalorycznością czy celem, jaki dana osoba chce osiągnąć. W gdyńskiej Rukoli są to diety: zbilansowane, bezglutenowe, wegetariańskie i wegetariańskie z rybami; w gdańskiej Pro-Diecie: dieta 1000 kcal, 1200 kcal, 1500 kcal; w sopockiej Diecie Do Domu: klasyczna, wegetariańska, bezpszeniczna (ale nie bezglutenowa) i strukturalna, oparta na różnych koktajlach; w gdańskim Na Zdrowie - dieta dla sportowców, dla kobiet w ciąży, dla kobiet karmiących, a nawet dla dzieci.

- Diety przygotowywane są z produktów najwyższej jakości, w oparciu o normy Instytutu Żywności i Żywienia. Proponujemy naszym klientom odpowiednio zbilansowane diety, o różnych kalorycznościach, pozwalające zdrowo i skutecznie schudnąć. Dieta 1200 kcal to dieta o najniższej kaloryczności, jaką oferujemy naszym klientom, pozwalająca zgubić bez większych wyrzeczeń zbędne kilogramy, a jednocześnie pozwalająca nabrać nawyków zdrowego odżywiania się. Diety przygotowywane są w oparciu o produkty z niskim IG - mówi Sylwia Wójtowska z firmy DLS Catering Dietetyczny.
Z oferty cateringu korzystają nie tylko te osoby, które chcą schudnąć, ale również ci, którzy po prostu dbają o zdrowie i dobre samopoczucie, a np. nie lubią sami gotować lub nie mają na to czasu.


Kto i kiedy dostarczy nam posiłki?

Posiłki są odpowiednio zapakowane tak, aby jak najdłużej zachowały świeżość.

- Dania są w opakowaniach zamykanych hermetycznie, co zapewnia nie tylko świeżość, ale i większe bezpieczeństwo - mówi Sylwia Wójtowska z DLS Catering Dietetyczny.
W niektórych firmach cateringowych można samemu odebrać 5 posiłków na cały dzień, niemniej wszystkie firmy oferują dowożenie ich do klienta. Można poprosić o przywiezienie dań prosto do pracy (np. rano), albo do domu (np. późnym wieczorem, na kolejny dzień).

- Posiłki są dostarczane codziennie, godziny są dostosowywane indywidualnie, bo dostarczamy i z rana, i w południe, i po południu - mówi Krzysztof Żeleźniak z firmy Dieta Do Domu.
Podobną elastycznością wykazuje się firma Na Zdrowie, w Rukoli dostawy odbywają się w godzinach 17-21, Pro-Dieta dostarcza dania w godzinach 7-15.

Ile to kosztuje?

W niektórych firmach cena jest stała, bez względu na rodzaj diety, na jaki się zdecydujemy, w innych cena jest niższa, jeśli zamówimy dietę na dłuższy okres czasu.

- Koszt dzienny cateringu, przy zamówieniu 5 posiłków, to wydatek 48 zł. Jeśli jest to dieta indywidualna lub specjalistyczna, koszt wynosi od 63 zł za 5 posiłków dziennie - mówi Aleksandra Rybak z Na Zdrowie.
W firmie Pro-Dieta cena zależna jest zarówno od rodzaju diety, jak i pakietu, jaki wykupimy (plan jedno- lub ośmiotygodniowy). Ceny zaczynają się od 40 zł za dzień, a kończą na 65 zł za dzień.

- Koszt dziennego, pięcioposiłkowego cateringu, wynosi 50-62 zł - mówi Iwona Pietrzak z Rukoli.
Czy to jest w ogóle smaczne?

Choć o gustach się nie dyskutuje, trzeba przyznać, że w większości ofert już sama estetyka dań wygląda zachęcająco.

- Przez długi czas korzystałam z oferty gdyńskiej Rukoli. Byłam na diecie 1200 kcal i wbrew moim obawom, posiłki były ciekawe, różnorodne, kolorowe i przy tym naprawdę smaczne. Jadłam 5 posiłków dziennie, które były tak zbilansowane, że nie miałam już ani ochoty, ani potrzeby, aby między nimi podjadać. Hitem diety była owsianka z owocami, po prostu pyszna. Dzięki diecie zrzuciłam kilka zbędnych kilogramów. W tym samym czasie przyjaciółka korzystała z oferty innej gdańskiej firmy i nie była zadowolona. Dania były mało różnorodne i niezbyt smaczne - opowiada pani Magdalena Kaszubowska z Gdańska.
Gdzie zamówić catering dietetyczny? Zobacz listę firm z Trójmiasta
Catering dietetyczny jest:
20%

świetną opcją dla zapracowanych

13%

ciekawą alternatywą dla tych, którzy chcą schudnąć

3%

dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy zdrowotne

61%

fajny, ale drogi

3%

nie mam zdania

zakończona

łącznie głosów: 430