Dietetyczny catering - zdrowa żywność na telefon

23 kwietnia 2012 (artykuł sprzed 8 lat)
Natalia Lebiedź

Pośpiech związany z pracą i codziennymi obowiązkami to sprzymierzeniec niezdrowego i nieregularnego odżywiania się. W rezultacie źle się czujemy, tyjemy, a w najgorszym przypadku możemy mieć problemy ze zdrowiem. Aby pozbyć się złych nawyków żywieniowych, warto zastanowić się nad dietą na telefon.Dietetyczny catering polega na codziennym dostarczaniu przez kuriera pod wskazany adres gotowych, całodziennych zestawów posiłków, przygotowywanych zgodnie z zaleceniami dietetyka. Menu jest dostosowane indywidualnie lub może być określone zgodnie z zasadami wybranego programu żywienia.

- Na podstawie wywiadu żywieniowego dietetyk opracowuje kaloryczność i odpowiedni skład posiłków, uwzględniając przy tym produkty nielubiane przez klienta oraz takie, których nie może spożywać ze względu na chorobę - tłumaczy Joanna Matuszyńska, dietetyczka w gdańskiej firmie Na zdrowie.

Natomiast program firmy LightBox opiera się na rekomendacjach Instytutu Żywności i Żywienia w zakresie norm żywieniowych i zaleceń opracowanych dla diet, które mogą być stosowane w profilaktyce i leczeniu chorób układu naczyniowo-sercowego i w stanach przedcukrzycowych. Układając menu dietetycy zwracają szczególną uwagę na urozmaicenie posiłków, żeby uniknąć monotonii.

- W trakcie bilansowania zestawów wykorzystuje się jak najszerszą gamę asortymentową produktów ze wszystkich grup żywnościowych w proporcjach zgodnych z Piramidą Zdrowego Żywienia Instytutu Żywienia Człowieka w Warszawie - tłumaczy Małgorzata Chylewska, dietetyczka z firmy LightBox w Gdańsku. - Poprzez odpowiedni dobór składników dieta zapewnia prawidłowy rozkład energetyczny posiłków w ciągu dnia i zalecane proporcje pomiędzy białkami zwierzęcym i roślinnym.

Liczba posiłków dopasowywana jest do trybu życia. Składa się z pięciu posiłków: trzech głównych (śniadania, obiadu i kolacji) oraz dwóch przekąsek (drugiego śniadania i deseru). Dietetyczny catering przeznaczony jest dla osób, które chcą się zdrowo odżywiać, ale również dla chcących zgubić zbędne kilogramy, poprawić wygląd skóry i sylwetki, poprawić stan zdrowia, zwiększyć masę ciała lub tych wszystkich, którzy nie mają czasu na codzienne przygotowywanie posiłków dla siebie i swojej rodziny.

- Przygotowujemy również posiłki dla osób o specjalnych zaleceniach żywieniowych: sportowców, wegetarian, chorujących na cukrzycę, celiakię czy alergie pokarmowe - dodaje Joanna Matuszyńska.

Koszt zestawu pięciu pełnowartościowych posiłków na dzień wynosi od 42 do 62 zł.

Przykładowy zestaw składający się z pięciu posiłków

Śniadanie: twarożek z żurawiną i orzechami.

Obiad: roladki z kurczaka z serem, ogórkiem i papryką, ryż pełnoziarnisty, surówka z kapusty pekińskiej, pomidora i ogórka z oliwą.

Przekąska deserowa: jogurt z gruszką i jabłkiem.

Przekąska: sałatka z fetą i oliwkami.

Kolacja: sałatka z wołowiną po tajsku.
Co sądzisz o dietetycznym cateringu?
49%

jest to dobry pomysł dla osób, które myślą o zdrowym odżywianiu

16%

jest to dobra opcja dla osób, które planują schudnąć

8%

zdecydowanie domowe jedzenie jest lepsze

27%

szkoda pieniędzy na taki zestaw

zakończona

łącznie głosów: 427