Dla niego: treningi w domu

27 kwietnia 2020, 14:00
Julia Rzepecka
Najnowszy artukuł na ten temat

Aplikacje dla biegaczy. Jaką wybrać?

Gdy epidemia koronawirusa wciąż trwa, trening w domu będzie świetnym sposobem na podtrzymanie formy. Aby zbyt szybko się nie znudził, warto sięgnąć po specjalistyczny sprzęt, który pomoże urozmaicić ćwiczenia. W zeszłym tygodniu proponowaliśmy rozwiązania dla kobiet. Teraz przedstawiamy opcje dla panów.Sklepy turystyczne i sportowe - działają online


O ogromnej liczbie zalet, które niosą regularne ćwiczenia fizyczne, nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Utrzymują nas w zdrowiu, dobrej kondycji fizycznej, wzmacniają mięśnie, kości, zmniejszają ryzyko zachorowań na raka, a także choroby serca, zmniejszają cholesterol i nadciśnienie.

Sprawiają też oczywiście, że chudniemy, nabieramy odporności (co jest szczególnie istotne teraz, w czasie pandemii koronawirusa), a także czujemy się lepiej psychicznie i mamy lepsze samopoczucie. Jest to też źródło radości, może nawet wzmacniać relację z partnerem, jeśli ćwiczymy razem.

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynamy, czy jesteśmy zaawansowani, zamknięte siłownie nie muszą być przeszkodą. Jedną z największych zalet ćwiczenia w domu jest fakt, że sami decydujemy, którego dnia i o której godzinie ćwiczymy.

Ćwicząc we własnym mieszkaniu, każdy może zagospodarować miejsce tak, jak chce. To również szansa dla początkujących oraz osób, które nie lubią być obserwowane podczas ćwiczeń. Możemy próbować nowych technik i treningów, a nawet jeśli coś się nie uda - nie jesteśmy wystawieni na krytyczny wzrok innych osób.

Strój na dobry początekJeżeli chcemy się dobrze czuć i zmotywować do ćwiczeń, a możemy sobie na to pozwolić, zaopatrzmy się w sportową odzież. Odważni mogą zaszaleć z kolorami, które dodadzą energii.

Gdy odzież do ćwiczeń już mamy, trzeba zabrać się do działania. Jeśli martwimy się o to, czy wystarczy nam motywacji i nie chcemy poddać się już po kilku dniach, trzeba wzmocnić silną wolę albo... zwrócić się do profesjonalisty. Trenerzy personalni pracują również w czasie izolacji.

Trenerzy personalni w Trójmieście - działają online


- Zarówno konsultacje, jak i plany treningowe są realizowane w możliwie normalnym wymiarze - mówi Igor Janik, trener personalny z Gdańska. - Oczywiście pojawiają się modyfikacje, w niektórych przypadkach znaczące. Brak dostępu do obiektów zamkniętych i sprzętu sprawia, że naszym obciążeniem treningowym staje się ciężar naszego ciała oraz to, co mamy pod ręką, np. butelki z wodą. Kontakt odbywa się przez internet. Pracujemy przede wszystkim na komunikatorach, które umożliwiają połączenie wideo, ale także e-mailowo. Od minionego tygodnia mamy swobodny dostęp do lasu i parku. Tam też trenujemy w układzie 1:1 z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Dużo osób ma problem z oddychaniem przy intensywnym treningu wykonywanym w maseczce. Na szczęście te nakazy nie obowiązują w lesie, w którym można działać.

Małymi krokamiJak mówi trener, jeśli jesteśmy początkujący, najlepiej zacząć spokojnie. Organizm musi się zaadaptować do wysiłku fizycznego. Najlepiej zdecydować się na dwa lub trzy treningi w tygodniu.

- Dobrze by było, żeby treningi nie odbywały się dzień po dniu. Regeneracja jest bardzo ważna, zwłaszcza na początku. Osoby, które będą już w rytmie treningowym i poznają podstawy technicznego wykonywania poszczególnych ćwiczeń, mogą zwiększać liczbę treningów w skali tygodnia. Warto dodać, że obciążenia na każdym treningu są dobierane indywidualnie pod podopiecznego - mówi Igor Janicki.
Jeśli chcemy rozpocząć treningi z obciążeniem, hantle i ciężarki możemy zamówić przez internet.

Bez mądrej diety ani ruszAby osiągnąć upragnioną sylwetkę, potrzebne są nie tylko ćwiczenia, ale także odpowiednia dieta. Jak poradzić sobie z jej utrzymaniem w czasie izolacji i nie stracić motywacji do pilnowania tego, co jemy?

- Dieta jest jednym z kluczy do sukcesu. Okres izolacji to swego rodzaju wyzwanie i test, czy damy radę. Bardzo często poziom motywacji spada, ale musimy pamiętać, że gdy wróci "normalność", to ewentualne zbędne kilogramy trzeba będzie zrzucić. Często naszym motywatorem jest odzież. Jeśli zauważamy, że coś robi się dla nas za ciasne, a przecież jeszcze dwa tygodnie temu było w porządku - to jest pierwszy znak, że czas się zabrać do działania. Sklepy z żywnością są otwarte normalnie, a na półkach raczej niczego nie brakuje. Wybranie zdrowych produktów i przygotowanie sobie dobrze zbilansowanych posiłków zależy już tylko od nas - przekonuje Igor Janik.

Część z nas w czasie izolacji dysponuje nadprogramowym czasem, który warto wykorzystać, inwestując w siebie - ćwicząc i dbając o zdrowie poprzez dietę.

- Zamiast obejrzeć kolejny odcinek ulubionego serialu, możemy wykazać się kreatywnością w kuchni, do czego serdecznie zachęcam. Aktualny stan nie jest łatwy ani wygodny, ale gdy się bardzo chce, to można zrobić praktycznie wszystko. Połączenie właściwego żywienia i treningu potrafi zdziałać cuda - mówi trener.
Czy lubisz ćwiczyć w domu?
18%

tak, w końcu ćwiczę tak jak lubię i wtedy, gdy potrzebuję

17%

tak, to ogromna oszczędność czasu i pieniędzy

17%

raczej tak, to dobra alternatywa

26%

raczej nie, trudniej się zmotywować

22%

nie, w moim przypadku to się nie sprawdza

zakończona

łącznie głosów: 285