Elegancja męskim okiem: wieczorowa klasyka

30 listopada 2017 (artykuł sprzed 2 lat)
Alan Balewski

Po zachodzie słońca przychodzi nam brać udział w najbardziej uroczystych i wyjątkowych okazjach - balach, premierach, galach. Podniosły, wieczorowy charakter wymaga odpowiedniej garderoby, która uświetni wydarzenie. Jakie możliwości ma w tym zakresie współczesny dżentelmen? Przekonamy się w tym artykule, natomiast w następnym praktycznie spojrzymy na koszule. Ostatnio kompletowaliśmy klasyczną garderobę od podstaw.White tie - czy to już zmierzch fraka?Powoli mijają czasy, w których panowie na uroczysty bal czy wieczorny koncert w filharmonii zakładają najbardziej oficjalny ubiór, jakim jest frak (pomijając niespotykany już strój dworski).

Niemniej warto odnotować taką możliwość, bo być może kiedyś dostaniemy zaproszenie z adnotacją white tie, która w przypadku wieczornej uroczystości dla mężczyzny będzie oznaczała właśnie obowiązkowy zestaw frakowy - czarną marynarkę z długimi połami z tyłu, zestawioną ze spodniami z podwójnym lampasem, białą kamizelką, koszulą frakową i białą, jedwabną muszką. Jeśli jednak organizatorzy wyraźnie sobie tego nie życzą, lepiej obecnie zrezygnować z fraka, chyba że chcemy zostać pomyleni z dyrygentem.

Black tie - smoking wciąż na salonach!- Smoking jest jednym z największych atrybutów stroju formalnego, wieczorowego. Wykorzystanie zwrotu black tie na zaproszeniu bądź liście oznacza, że na przyjęcie należy założyć czarny smoking i czarną muchę. Smoking przede wszystkim zakładany jest na gale, premiery, uroczyste jubileusze. Zestaw ze smokingiem będzie dobrą propozycją na przyjęcie weselne, jeżeli planowana ceremonia odbywać się będzie po godz. 18. To strój typowo wieczorowy, więc idealnie sprawdza się po zmroku - mówi Magdalena Właszynowicz, Osobisty Doradca Wizerunkowy.
Na pierwszy rzut oka podobny do garnituru, wyróżnia się klapami wyłożonymi jedwabiem, obłożonymi tym materiałem guzikami oraz lampasem na spodniach. Zdaje się być mniej pretensjonalny od fraka, za to zdecydowanie bardziej wieczorowy od zwykłego garnituru, stąd też chętnie to właśnie on jest wybierany przez mężczyzn na uroczyste okazje po zachodzie słońca.

- Z roku na rok oglądając np. Galę Oscarów widać coraz więcej mężczyzn ubranych klasycznie w smokingi z czarnymi muszkami zawiązanymi pod szyją. Pracując z klientami widzę, że największe zainteresowanie smokingiem jest wśród młodych mężczyzn, którzy chcą wyglądać elegancko i efektownie w dobrze dopasowanym ubraniu. Możemy śmiało powiedzieć, że kształtuje się nowe pokolenie świadomych mężczyzn doceniających klasyczne krawiectwo - dzieli się obserwacjami Magdalena Właszynowicz.
Smoking potrafi przybierać też różne oblicza. W najbardziej znanej formie to komplet złożony ze spodni i marynarki z czarnej lub ciemnogranatowej wełny (ang. dinner suit lub tuxedo). Jednak istnieją też bardziej i mniej oficjalne jego wersje. Do tych pierwszych można zaliczyć smoking z kamizelką do kompletu, do drugich zaś zestawy złożone z klasycznych, czarnych spodni z lampasem i kontrastowych marynarek smokingowych (ang. smoking jacket) - najczęściej bordowych lub ciemnozielonych, wykonanych z aksamitu.

Szczególnym przykładem jest spopularyzowany ostatnio przez agenta 007 smoking tropikalny, złożony z ciemnych spodni i marynarki w kolorze białym lub kości słoniowej. Idealny na wieczorowe okazje latem i w krajach o subtropikalnym klimacie. W kwestii wyboru smokingu wybór mamy więc spory.

A z czym go łączyć? Tutaj już nie ma niestety miejsca na kompromisy. Obowiązkowa jest czarna, jedwabna mucha (stąd też angielski termin - black tie), tak samo jak czarny, jedwabny pas hiszpański, jeśli zakładamy jednorzędowy smoking bez kamizelki. Do tego biała koszula z mankietami na spinki. Może być z krytą plisą lub na guziki smokingowe. Jeśli wybieramy tę drugą to będziemy musieli zaopatrzyć się w guziki smokingowe - z onyksowym okiem. Zwieńczeniem będą wiedenki z czarnej, licowej skóry bez zdobień, albo nieco mniej klasyczne, ale również jak najbardziej na miejscu - minimalistyczne czarne lotniki. Z takim zestawem można bez wstydu pojawić się na wieczornej gali wśród błysków fleszy, jak i na uroczystym, elitarnym balu.


Garnitur - dzienny komplet na wieczór?Historycznie rzecz biorąc, garnitur wizytowy jest strojem typowo dziennym. Konserwatyści więc nigdy nie uznają go za odpowiedni na wieczór dla mężczyzny z klasą, jednak współcześnie zdaje się, że coraz chętniej proponowany jest na wieczorne okazje zamiast smokingu.

- Garnitur, oprócz formalnego smokingu czy fraka, jak najbardziej sprawdzi się jako strój wieczorowy, o ile na zaproszeniu nie widnieje inaczej. Oczywiście odpowiednio dobrany i uzupełniony właściwymi dodatkami. Garnitur wydaje się być zawsze gwarantem dobrego stylu w odpowiedniej kolorystyce. Jeżeli mówimy o wyjściu wieczorowym, to garnitur zdecydowanie powinien być w kolorze czarnym lub granatowym. Ten drugi to w zasadzie kolor idealny na każdą okazję. Jest to kolor, który budzi zaufanie, ma w sobie klasę, jest dostojny i pasuje do każdego typu urody. Doskonale także skomponuje się dodatkami w innych kolorach. Decydując się na wybór takiego stroju trzeba postawić na gładką tkaninę i wybrać taki, który będzie wykonany z wełny średniej grubości. Spodnie w stroju wieczorowym powinny być bez mankietów. Koszula tylko i wyłącznie biała. Dopełnieniem będzie mucha, która jest bardziej elegancka niż krawat i dodatkowo jest na liście modowych hitów od kilku sezonów. Jeżeli chcemy postawić na klasykę, to zdecydowanie polecam poszetkę w kolorze białym. A dla panów chcących się wyróżnić wzorzysta poszetka będzie oryginalnym wyborem - doradza Anna Babińska, kreatorka wizerunku.
Jeśli już zdecydujemy się na garnitur, dobrze byłoby wybrać taki, który nie będzie udawał smokingu (np. poprzez kontrastowe klapy z czarnej wełny). To samo tyczy się dodatków. Aby uniknąć wrażenia "udawanego smokingu", lepiej zrezygnować z czarnej jedwabnej muchy, która jest zarezerwowana wyłącznie dla wieczorowego black tie.

Natomiast w dobrym guście będzie jedwabna, gładka mucha w innym, stonowanym kolorze. Do niej najlepiej biała koszula z krytą plisą i mankietami francuskimi. Sam garnitur, oprócz wspomnianej ciemnogranatowej lub czarnej tkaniny, może mieć też cechy podnoszące formalność - ostre klapy, cięte kieszenie oraz kamizelkę do kompletu. Nie będzie to może rasowy uniform wieczorowy, ale bardzo uniwersalny zestaw, który sprawdzi się również za dnia.

Choć po zmroku widać mniej niż za dnia, to strojem wieczorowym można świetnie wyrazić swoje podejście do elegancji. Praktyczność i nowoczesność w postaci garnituru wizytowego, salonową nonszalancję poprzez ponadczasowy smoking, a może przywiązanie do tradycji wyrażone świetnie skrojonym frakiem? Jeśli do tego użyjemy odpowiednio wieczorowych dodatków, z pewnością każdy pozna w nas mężczyznę z klasą i bywalca najlepszych, wieczornych imprez.
Jaki ubiór preferujesz na wieczorowe okazje?
3%

zestaw frakowy

23%

formalny, czarny smoking

6%

aksamitną marynarkę smokingową

46%

granatowy garnitur wizytowy

22%

coś innego

zakończona

łącznie głosów: 125