Potrzeba czy fanaberia? Gadżety ochronne w wersji... luksusowej

23 marca 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Katarzyna Lepianka-Głuszkiewicz
Projektanci wychodzą naprzeciw panującej sytuacji i tworzą stylowe gadżety ochronne. Więcej zdjęć (26)

Projektanci wychodzą naprzeciw panującej sytuacji i tworzą stylowe gadżety ochronne.

theguardian.com

Projektanci wychodzą naprzeciw panującej sytuacji i tworzą stylowe gadżety ochronne.

theguardian.com

Pandemia spowodowała, że zmienił się nasz styl życia, przewartościowaliśmy wiele spraw, w tym podejście do mody. Czy akurat teraz myślenie o wyglądzie ma sens? Cóż, dla celebrytów i gwiazd internetu bycie modnym i prezentowanie ubrań w social mediach to ważne źródło zarobku. Nie powinno więc dziwić, że zaczęli pokazywać się w designerskich gadżetach, które chronić mają przed koronawirusem. To dowód na to, że moda nie lubi próżni i błyskawicznie dostosowuje się do rzeczywistości, nawet tej w czasach zarazy.Co ważne, antywirusowe gadżety nie pojawiły się dopiero teraz w związku z pandemią. Od kilku sezonów w propozycjach projektantów powracały elementy garderoby zasłaniające twarz. Nie brakowało również projektów, które nawiązywały do apokalipsy czy przypominały bardziej kosmiczne kostiumy niż ubrania, w których wyszlibyśmy na ulicę.

- Ciekawe maski ochronne, z odważnymi i śmiesznymi wzorami - nie jest to bardzo nowy pomysł i potrzeba. W krajach azjatyckich funkcjonują jako stylowy i ekstrawagancki dodatek już od wielu lat, gdzie pełnią nie tyle rolę ochronną, co bardziej modową i stylizacyjną.

Polskie firmy odzieżowe oraz znani projektanci ze świata mody produkują w ostatnich dniach maski, pomagając tym samym szpitalom i służbie zdrowia oraz wzmacniając naszą ochronę. Jednocześnie jednak kreują i wspierają trend, aby maska była częścią naszego stroju, czyli była designerska, ciekawa i kolorowa, przy jednoczesnym zachowaniu jej podstawowej funkcji ochronnej. To po prostu znak czasu i sytuacji. Skoro i tak już mamy nosić taką maseczkę w celu własnej ochrony, wyglądajmy w niej przynajmniej ciekawie i pozytywnie - opowiada Katarzyna Krajewska-Turyczyn ze Studia Wysoka Szpilka.

Czytaj też: Gwiazdy apelują: zostańcie w domu

Dzisiaj, gdy obserwujemy opustoszałe ulice zarówno Trójmiasta, jak i europejskich stolic widzimy pojedyncze osoby, które od stóp do głów są zasłonięte, dodatkowo mają maseczki na twarzy, okulary i ochronne rękawiczki. Wcześniej nie pomyślelibyśmy, że tak może wyglądać moda uliczna, a wizje projektantów już nie wydają się tak surrealistyczne.

Ochronne maski znane są nie od dziś i nie tylko mają uchronić nas przed koronawirusem. Pojawiały się jako pomysł na urozmaicenie stylizacji, ale również ochronę przed smogiem, przed innymi wirusami czy zanieczyszczeniami, dlatego były zakładane np. w trakcie dalekich podróży.

Przykładem modowej interpretacji była kolekcja Qiaodan Yin Peng Sportswear, którą pokazano na wybiegu podczas China Fashion Week. Marki, takie jak: Off-White, Palm Angels, Bathing Ape i Fendi, od kilku lat oferują designerskie maski na twarz. Obecnie do swoich kolekcji propozycje gadżetów ochronnych dodały takie domy mody, jak: Gucci, Chanel, Dior i Louis Vuitton. W stylowych maseczkach widzimy również gwiazdy światowego formatu, np. Beyonce, Billie Eilish czy Rihannę.

- Każdy z projektantów, który może, przekształca swoją pracownię w taki sposób, żeby wspierać i szyć maseczki. Mają pomysły zupełnie inne, więc te maseczki wyglądają stylowo. Każdy z projektantów szuka sposobu na to, żeby wypłynąć, więc nie dziwię się, że wielcy projektanci odpowiadają na ten trend.

W tzw. trendbookach zebrane są trendy na dany rok, mniej więcej co kilka lat bardzo się zmieniają. Teraz powróciły lata 80., w których było dużo neonów, szerokich marynarek, wracają materiały podobne z tamtych lat, modne białe botki czy sukienki z ekoskóry, więc stąd się wzięło, że pokazały się elementy kosmiczne w kolekcjach, jeszcze zanim wybuchła pandemia. Podejrzewam, że jeśli pandemia będzie trwała jeszcze dłużej, to projektanci wyjdą naprzeciw temu, co będzie "po", więc możemy się spodziewać kolejnych nowości inspirowanych tym, co się wydarzyło. Każdy kryzys popycha do dużych zmian w świecie mody - mówi Agnieszka Świst-Kamińska ze Szkoły Męskiego Stylu.

Usługi online trójmiejskich firm

Gdyńska marka Silk Epoque na co dzień przygotowuje projekty ubrań głównie z jedwabiu z myślą o stylowych kobietach. Oferuje również usługę szycia na miarę, dzięki czemu może w studiu zaprojektować kreację marzeń. Od niedawna wprowadzili do swojej oferty maseczki ochronne. Maseczki dostępne w trzech wersjach i tylko w sprzedaży online. Do wyboru mamy białą lub czarną maseczkę z flizeliny lub w bogatszej wersji flizelina z jedwabiem, a w najdroższym wydaniu są to maseczki zdobione ręcznie.

Czy założył(a)byś ozdobną maseczkę?
44%

tak, bo ważne jest, że spełnia funkcję ochronną

6%

tak, bo ciekawie wygląda

10%

nie, bo sprawia, że wyglądamy dziwnie

5%

tak, ale tylko dla designu, bo i tak mnie nie ochroni

35%

nie, bo jest zbędna

zakończona

łącznie głosów: 717

Opinie (62) ponad 20 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Moje zdanie jest takie (5)

  Ani potrzeba ani fanaberia. To po prostu zwykła głupota. Maseczki mają chronić przed rzekomym koronowirusem a nie gustownie wyglądać. Nie dajmy się omamić komercji , oni wykorzystują ludzką nieuwagę żeby wyłudzać grube pieniądze.

  • 54 13

  • a zapytaj hipsterów po co noszą czapki zimowe latem? (1)

   • 15 3

   • To ja akurat wiem

    Bo wystarczy myć włosy raz na pół roku, a i to niekoniecznie, bo czapka zakrywa

    • 3 0

 • to żart? (1)

  • 110 5

  • Nie! To Trojmiasto.pl

   • 24 0

 • (2)

  chętnie założę jakąkolwiek maseczkę, która pomoże mnie chronić.

  • 60 5

  • Papierem toaletowym se łeb owiń.

   • 9 1

  • Jedni chętnie jedzą byle co, aby nie czuć głodu, drudzy chętnie śpią byle gdzie, aby nie czuć chłodu, a innych nie obchodzi co założyli, aby chroniło.

   • 6 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.