Geometryzm: gorący trend czy chwilowa ciekawostka?

13 października 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
Michalina Domoń

Symetria i harmonia. Jak przekonuje projektant, Philippe Besteheider, geometria jest kluczem do zrozumienia rzeczywistości. Być może właśnie dlatego ostatnio zyskał na popularności.Narodziny modernizmu na początku ubiegłego stulecia przyniosły wiele zmian w myśleniu o architekturze i projektowaniu użytkowym. Jedną z nich była inspiracja prostotą, jaka wynika z zastosowania geometrycznych rozwiązań. "Czarny kwadrat" - słynny obraz Kazimierza Malewicza, to niemal sztandarowy już przykład geometryzmu w sztuce. Stał się punktem wyjścia dla podobnych działań w sztuce i projektowaniu, a tendencje te rozwijały się paralelnie w wielu państwach.

Przestrzenne formy geometryczne pojawiały się w projektach twórców Bauhausu, a w latach 60. XX wieku stały się niezwykle popularne w sztuce, modzie, architekturze i wzornictwie. Trend ten w kolejnych latach ewoluował aż do stylistyki, jaką pamiętamy z lat 80. Teraz powraca ze zdwojoną siłą. Projektanci chętnie korzystają z geometrycznych, wielokątnych figur, które przyjmują coraz bardziej złożone kształty. Geometryczne wzory, trójwymiarowość dostrzegamy w meblach i dodatkach: we współczesnych lampach, stołach czy fotelach. 

Geometryzm nie jest uniwersalną estetyką. Nie sprawdzi się z pewnością w klasycznych wnętrzach, w których stawia się na wyrafinowaną elegancję, nie odpowie też na potrzeby estetyki buduarowej, rustykalnej czy shabby chic. Dopełni za to surową nowoczesność, modny obecnie minimalizm, nieśmiertelny styl skandynawski czy art deco, który wraca do łask.

- Meble o geometrycznych, ostrych formach doskonale sprawdzają się we wnętrzach stonowanych, prostych, gdzie mogą stanowić wyraźny akcent podkreślający indywidualny charakter przestrzeni. Geometryczne motywy we wnętrzu dodają temperamentu i są kontrastem dla oczywistych rozwiązań. Należy jednak pamiętać, że każdy mocny wzór przykuwający uwagę może ulec bardzo szybko dewaluacji - zauważa Karolina Zwirblińska- Rywelska z Tila.pl.
Jak przekonuje Katarzyna Rudakow z Mesmetric, popularność geometryzmu może wynikać z wpływu estetyki hipsterskiej na wzornictwo.

- Obecnie ten trend zrobił się gorący. Widać go w modzie, w biżuterii, meblach i oświetleniu. Jak stwierdził jeden ze współczesnych projektantów, Philippe Bestenheider, geometria jest kluczem do zrozumienia rzeczywistości. Patrząc w ten sposób na projektowanie mebli i aranżację wnętrz można stworzyć niezwykłe przestrzenie, których wystrój jest oparty o magię koła, kwadratu czy stożka. Formy geometryczne swą prostotą nawiązują do minimalizmu. Jednak współczesna ich interpretacja to niejednokrotnie dzieła, które można nazwać rzeźbiarskimi - zauważa Katarzyna Rudakow.

W ofercie trójmiejskich salonów znajdziemy wiele mebli i dodatków wpisujących się w trend geometryczny. Tila.pl proponuje fotel i sofę 3angle (5940 zł), stworzone przez studio projektowe Grupa dla marki Prostoria. W tych realizacjach figura trójkąta posłużyła za bazę projektu. Lampa Meteor (1712 zł) duńskiej marki Boli.com, zainspirowana geometrycznym kształtem pozaziemskich minerałów, to alternatywa dla tradycyjnego oświetlenia. Kolekcję Meteor uzupełnia dywan wykonany ręcznie z bambusowych nici i zaprojektowany przez Karen Mimi (4730 zł).

Mesmetric oferuje stoliki Palette marki And Tradition (od 5210 zł), które nawiązują do kinetycznych rzeźb Alexandra Caldera. Z kolei żyrandol Magic Circus (od 29725 zł) zainspirowany został sondą kosmiczną Sputnik.

Dostępna w Lumann, wykonana ręcznie, wisząca lampa Krater (680 zł) polskiego studia Renament, daje delikatne, ukierunkowane światło. Porcelanowy wazon projektu Natalii Gruszeckiej z Ende (od 325 zł) może stanowić piękny geometryczny akcent we wnętrzu. Od niedawna, obok wersji białej, dostępne są również wazony w wersji czarnej matowej lub pokrytej platyną.

Jeśli zatem chodzi o geometryczny trend we wnętrzu, zdecydowanie jest w czym wybierać. Jak przekonują eksperci, wygląda na to, że zdążyliśmy już polubić tę zabawę w geometrię przestrzenną.

- Zainteresowanie geometryczną formą, zwłaszcza w tym sezonie, jest duże. Geometria pięknie współgra z najpopularniejszymi trendami: stonowanymi kolorami, ascetyzmem lub z prostym i wciąż popularnym stylem skandynawskim. Geometryczne formy potrafią być ich świetnym dopełnieniem, a z drugiej strony, prosta stylistyka jest genialnym tłem dla ostrości i czasem wybujałości geometrycznej - podsumowuje Anna Łukawska z Lumann.
Trend geometryczny we wnętrzach:
43%

stanowi cekawy akcent dla prostego minimalizu

17%

jest zbyt toporny

24%

szybko się znudzi

16%

jest ponadczasowy

zakończona

łącznie głosów: 108