stat

Huśtawki: domowy relaks w nietypowym wydaniu

14 marca 2017, 10:00
Joanna Puchala

Huśtawki kochają nie tylko dzieci. Nic więc dziwnego, że ten rodzaj wyposażenia cieszy się coraz większą popularnością także w domowym zaciszu. Z jednej strony uatrakcyjnia wnętrze i pomaga efektownie zaaranżować przestrzeń, z drugiej pomaga zrelaksować się po pracowitym dniu.Huśtawka to częste wspomnienie z dzieciństwa, jednak wielu dorosłych o niej zapomniało - do teraz, bo "bujaczka" wraca do łask, ale w zupełnie nowym wydaniu. Obecnie, zamiast klasycznych huśtawek, możemy przebierać w różnorodnych formach. Zwłaszcza bujane siedziska w odpowiedni sposób przymocowane do sufitu mogą być ciekawym i funkcjonalnym rozwiązaniem.

- Coraz częściej spotkamy nietypowe podejście do projektowania wnętrz prywatnych czy publicznych. Chcąc wyprowadzić trochę luzu do domowego wnętrza, zaczynamy bawić się formą i funkcją siedzisk - mówi Aleksandra Mierzwa z Maka.studio.
Funkcja i miejsce przeznaczenia

Jedną z najbardziej oczywistych przestrzeni pasujących do huśtawki jest pokój dziecka - własna "bujaczka" jest prawdopodobnie spełnieniem marzeń każdego dziecka. W końcu wiszące siedzisko przede wszystkim ma pełnić rolę miejsca do zabawy.

- Tego typu aranżacje uwielbiają zwłaszcza najmłodsi, dlatego huśtawki i hamaki są częstym gościem w pokojach dziecięcych. Obserwuję, że cieszą się także dużą popularnością jako element wyposażenia nowoczesnych wnętrz biurowych. Pojawiają się zwłaszcza w przestrzeniach otwartych i tworzonych w nich strefach relaksu - mówi Helena Raczyńska-Pachut z Mesmetric.
Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami dużego salonu lub innej otwartej przestrzeni, możemy umieścić huśtawkę w strefie dziennej. Zarówno taka o tradycyjnym wyglądzie, jak i nowoczesne podwieszane siedzisko świetnie sprawdzi się jako element aranżacji, choć pomysłów na urządzenie wnętrza z interesującym relaksującym akcentem jest naprawdę wiele.

Wiszący mebel może zastąpić standardowe krzesło lub fotel, a czasem nawet sofę. W niektórych przypadkach huśtawka może pełnić funkcję podręcznego stolika lub nawet szafki nocnej. Huśtawki i wiszące siedziska w interesujący sposób organizują strefę wypoczynkową i usuwają z wnętrza monotonię. Można je rozlokować zarówno w specjalnie wydzielonym miejscu, jak i w pobliżu sofy czy kominka.

Ciekawym rozwiązaniem może okazać się także wybór mebla wiszącego na tarasie lub balkonie. Bogactwo modeli, wzorów i materiałów wykończeniowych pozwoli wybrać opcję najbardziej dopasowaną do całokształtu wnętrza.

Wybór konkretnego modelu powinien być podyktowany nie tylko stylistyką wnętrza, ale też możliwościami funkcjonalnymi. W wyższej przestrzeni lepiej odnajdą się egzemplarze podkreślające wysokość.

- Huśtawka czy podwieszane krzesła są idealnym miejscem do relaksu wieczorem, zabawy z dziećmi, a także usypiania najmłodszych. Przy niższych pomieszczeniach lepiej zastosować hamak, z którego można korzystać we dwoje czy troje - podkreśla Aleksandra Mierzwa.
Trendy

Aktualnie dostępnych jest wiele ciekawych modeli, od egzemplarzy nawiązujących do klasycznej huśtawki, przez wiszące siedziska o niebanalnej formie, po huśtawki przypominające fotele i hamaki.

- Wiszące krzesła czy lewitujące formy to coraz popularniejsze elementy wyposażenia pokoju dziecięcego i strefy dziennej. Jeśli brakuje nam miejsca na standardowy fotel lub chcemy ustawić go w dowolnym kierunku, świetnie sprawdzi się wiszący tzw. bubble chair czy model rattanowy - dodaje Aleksandra Mierzwa.
Obecnie można zauważyć rozwój różnorodności form, tkanin obiciowych, okuć czy bogactwo kolorystyczne. Podobnie jak w przypadku innych elementów wyposażenia wnętrz, trwa silny trend nadawania indywidualnych cech produktom oraz możliwie jak najdokładniejsze spersonalizowanie wiszących siedzisk. Wszystko jest jednak uwarunkowane wielkością, kształtami czy funkcją mebla.

Pojawiają się także wyraźne nawiązania do przyrody. Prym wiodą hamaki.

- Wraz z modą na silne nawiązania do przyrody we wnętrzach, na salony wprowadziły się także designerskie hamaki. Żywe rośliny, naturalne materiały i wiszące siedziska pomogą stworzyć w domowym wnętrzu namiastkę prawdziwej dżungli. Przebywanie w pomieszczeniu zaprojektowanym w takim duchu z pewnością będzie odprężające - stwierdza Helena Raczyńska-Pachut.
Decydując się na huśtawkę o standardowej formie, warto zwrócić uwagę na kolekcję Svvving. Kilkanaście modeli zostało wykonanych w zmiennej stylistyce. Wysoka jakość wykończenia ucieszy użytkowników i przyciągnie uwagę gości.

Zwolennikom bardziej wyszukanych form z pewnością przypadnie do gustu model Noti marki Bouli. Nieregularne kształty pozwolą przyjmować wygodną pozycję siedzenia. W zależności od potrzeb, ten model może być wiszącą huśtawką lub stojącym podnóżkiem.

- Moduły mogą być podwieszane, swobodnie unosząc się w powietrzu lub mocowane na drewnianych nogach, metalowych płozach oraz niskich nóżkach, dzięki którym Bouli staje się niską, lekko unoszącą się ponad ziemią pufą. Tego typu mebel będzie zaskakującą "kropką nad i" w nieszablonowym wnętrzu - dodaje Helena Raczyńska-Pachut.
Według marki Kosicka.pl, wygodne siedzisko nie musi stać na podłodze - może także zwisać z sufitu, a produkt Swing jest przykładem wysokiej jakości i minimalistycznego designu. Łączy w sobie ruch i zabawę podczas biernego odpoczynku.

W przypadku huśtawek zewnętrznych godnym zainteresowania rozwiązaniem będą produkty Cane-line. Wszystkie oferowane produkty są ze sobą stylistycznie powiązane. Niewątpliwym atutem jest możliwość stosowania mebli zarówno w ogrodzie, na tarasie, jak i wewnątrz.

- Co istotne, meble mogą być przechowywane cały rok na zewnątrz, są odporne na działanie warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg czy działanie soli morskiej - podkreśla Przemysław Kuśmierek ze Spensen.

Co sądzisz o huśtawkach we wnętrzach?
70%

rewelacyjny pomysł, zawsze mi się to marzyło!

7%

ciekawy sposób na relaks, ale w swoim domu bym się nie zdecydował(a)

5%

nie wiem, nie orientuję się

3%

raczej mi się nie podoba

10%

huśtawki są super, ale tylko na zewnątrz

5%

nie, to zdecydowanie nie jest dobry pomysł

łącznie głosów: 317