stat

Innowacyjne kabiny prysznicowe - sprawdzamy aktualne trendy

7 marca 2017, 8:00
Joanna Puchala

Lata świetności standardowych narożnych kabin z brodzikami już dawno minęły. Ich miejsce zajęły nowoczesne rozwiązania nastawione na potrzeby konkretnego użytkownika. Obecnie wachlarz możliwości jest naprawdę duży, a producenci prześcigają się w pomysłach, jak jeszcze bardziej ulepszyć projekty.Współczesne kabiny prysznicowe charakteryzują się niebanalnym wzornictwem, innowacyjną technologią oraz funkcjonalnością. Specjaliści nieustannie dopracowują proponowane produkty. Dzięki temu różnorodność modeli i bogactwo wykończeń umożliwia znalezienie rozwiązania idealnie dopasowanego do danego pomieszczenia.

- Natryski odgrywają istotną rolę w nowoczesnej stylistyce łazienki. Idealna równowaga funkcjonalności i wyrafinowania w podejmowaniu decyzji projektowych jest jedną z najważniejszych cech nowoczesnej kabiny zdolnej do generowania relaksującej atmosfery i relaksu - mówi Adam Kamiński z Max Komfort.
Wszechobecny minimalizm dociera także do kabin prysznicowych. Zamiłowanie do oszczędności zdobień i poczucia przestrzeni widać także w rozwijających się trendach. W luksusowych modelach kabin prysznicowych zauważalne są coraz większe powierzchnie szklane. Jednocześnie wszelkiego rodzaju zawiasy, uchwyty czy profile stają się bardziej ukryte i delikatne.

Aktualne trendy walczą z wrażeniem zamknięcia, dlatego najbardziej modne modele to te, które nie ingerują w przestrzeń. Spełniają swoje funkcje, ale nie dzielą wnętrza. Niektóre wręcz transparentnie wtapiają się w otoczenie.

- Minimalizm jest bardzo zauważalny także w przypadku kabin prysznicowych. Wszyscy dążą do tego, żeby było jak najmniej ścianek i szkła, a powierzchnia niezbyt trudna w utrzymaniu czystości. Nadal królują kabiny swobodnie stojące oraz typu walk-in. Ciekawym trendem jest też kabina w stylu retro. Na współczesnych szybach kabin prysznicowych można umieścić grafiki lub zastąpić taflą luster. Dzięki temu nie tylko użytkowanie będzie wygodniejsze, ale dodatkowo będziemy mogli się przeglądać w naszej kabinie - mówi Anna Gierszewska z Purio Łazienki.
Rozwiązania bez brodzika

Podstawowym i jednocześnie bardzo popularnym udogodnieniem jest stosowanie kabin pozbawionych brodzików. Coraz częściej kabinę prysznicową montuje się bezpośrednio na podłodze. Prysznic bez brodzika z jednej strony gwarantuje komfortowe użytkowanie, z drugiej natomiast uatrakcyjnia wnętrze. Bezprogowa konstrukcja jest efektownym rozwiązaniem, które wprowadza nowy wymiar relaksu.

Kabiny typu walk-in i szklane drzwi

Inną godną zauważenia możliwością są kabiny typu walk-in. W tym przypadku możemy wybrać rozwiązanie montowane bezpośrednio do podłogi lub zdecydować się na wersję z płytą prysznicową. Wysoka jakość zastosowanych tafli szkła pozwala na wieloletnie użytkowanie. Co istotne, aranżując wnętrze z kabiną typu walk-in mamy dość dużą możliwość dopasowywania rozmiaru i kształtu kabiny do naszego pomieszczenia.

Kabiny typu walk-in sprzyjają postrzeganiu wnętrza jako lekkiego i przestronnego. Świetnie sprawdzą się na większych powierzchniach, gdzie wyglądają szczególnie elegancko.

Podobnym trendem jak kabiny prysznicowe typu walk-in są drzwi przesuwne. Ta forma odnosi się do wydzielonych wnęk. Odseparowana przestrzeń nadaje się zwłaszcza gdy chcemy stworzyć strefę prysznicową w sypialni lub pokoju kąpielowym. Dyskretne wydzielenie strefy kąpielowej jest także bardzo wygodne podczas urządzania łazienki. Dzięki temu pozostała przestrzeń łazienki wydaje się większa i nieprzeładowana urządzeniami.

Odważniejszym rozwiązaniem może okazać się designerski natrysk pozbawiony brodzika i kabiny. Zastosowanie takiego wariantu będzie wykonalne dzięki odpowiednim spadkom podłoża i wodoodpornym materiałom.

Wanna i prysznic w jednym?

Dla niezdecydowanych, którzy zastanawiają się nad wyborem pomiędzy wanną a brodzikiem stworzono produkty łączące w sobie obie funkcje. Wybór nie będzie jednak taki łatwy, gdyż propozycji jest wiele. Dostępne są zróżnicowane rozwiązania - począwszy od przeszkolonej wanny po urządzenia obrotowe, które w zależności od potrzeb zmieniają swój kształt i położenie. Kompromisowym rozwiązaniem wydaje się być jednak częściowo obniżona wanna z wejściem jak przy standardowej kabinie prysznicowej. To dualne rozwiązanie zachwyca nie tylko designem, ale i ogromną funkcjonalnością. Będzie idealne w przypadku, kiedy aranżujemy wnętrze na długie lata lub jej użytkownikami będą także dzieci lub osoby starsze.

Minimalizm a bogactwo funkcji

Powszechnie obecny minimalizm i uwolnienie od ograniczeń ściera się z zaawansowanymi i wszechobecnymi technologiami. Współczesne kabiny prysznicowe wyposażone są w zaawansowane systemy, które pomagają stworzyć prywatne SPA w domowym zaciszu. Innowacyjne natryski są zawsze wyposażone w regulację strumienia. Spośród różnych wariantów możemy wybrać głowice z systemem rozpraszania wody, które pozwalają zaoszczędzić zużycie wody o kilkadziesiąt procent.

Wielofunkcyjne natryski, bicze wodne, wbudowany odtwarzacz muzyki to niektóre z podstawowych udogodnień. Mamy także możliwość zdalnego sterowania pilotem, automatycznej regulacji temperatury czy ciśnienia. Bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia są wyposażone w kompleksowe panele do hydromasażu albo mają wbudowaną saunę.

- Nowoczesne natryski mogą być wyposażone w najróżniejsze systemy terapii kolorami z systemami LED, nie zapominając przy tym o przyjemnym hydromasażu, nawet z sauną i łaźnią turecką - dodaje Adam Kamiński.
Co sądzisz o oferowanych aktualnie kabinach prysznicowych?
10%

nie jestem ich zwolennikiem, bardziej podobają mi się takie standardowe

9%

nie mam przekonania, chociaż wyglądają ładnie

18%

ciekawa propozycja, ale zachował(a)bym umiar

26%

niektóre są rewelacyjne

37%

zdecydowanie jestem za wprowadzaniem innowacyjnych rozwiązań także w tej kwestii

łącznie głosów: 428