Inteligentny dom: nowoczesne rozwiązania

4 grudnia 2019 (artykuł sprzed 2 lat)
Joanna Puchala
"Panele automatyki to tablety umiejscowione na ścianie holu lub w strefie dziennej, które są efektownie wykonane w ramkach zintegrowanych z bezprzewodową ładowarką. Dzięki takiemu rozwiązaniu klient może zdjąć tablet i trzymać go pod ręką, np. na stoliku przy sofie. Więcej zdjęć (19)

"Panele automatyki to tablety umiejscowione na ścianie holu lub w strefie dziennej, które są efektownie wykonane w ramkach zintegrowanych z bezprzewodową ładowarką. Dzięki takiemu rozwiązaniu klient może zdjąć tablet i trzymać go pod ręką, np. na stoliku przy sofie.

fot. goodluz

"Panele automatyki to tablety umiejscowione na ścianie holu lub w strefie dziennej, które są efektownie wykonane w ramkach zintegrowanych z bezprzewodową ładowarką. Dzięki takiemu rozwiązaniu klient może zdjąć tablet i trzymać go pod ręką, np. na stoliku przy sofie.

fot. goodluz

Rozwiązania inteligentnego domu to systemy i technologie, które zwiększają wygodę lub bezpieczeństwo mieszkańców. Niektóre z nich wpływają także na oszczędność energii czy wody. Nic więc dziwnego, że tego rodzaju rozwiązania zyskują coraz szersze grono zwolenników. Postanowiliśmy sprawdzić, z jakich udogodnień można aktualnie skorzystać.
W ostatnich latach zauważamy wyraźny rozwój w zakresie technologii poprawiających bezpieczeństwo i komfort mieszkania. Co ciekawe, zastosowanie takich systemów wiąże się z kilkuprocentowym wzrostem kosztów budowy domu, a nie ze znacznie większym wydatkiem, jakim były jeszcze kilka lat temu.

Najnowsze rozwiązania w ochronie domu- Osoby posiadające mieszkania czy domy są zainteresowane najczęściej systemami sterującymi oświetleniem, ogrzewaniem oraz zasłonami elektrycznymi. Dodatkowo często montują czujniki zalania połączone z elektrozaworem, który automatycznie odcina dopływ wody w przypadku powstania wycieku. Niekiedy instalujemy w takim mieszkaniu system nagłośnienia wielostrefowego, który umożliwia odtworzenie muzyki w wybranych pokojach - mówi Tomasz Gruda z Vbass.
Poza ochroną przed włamaniem alarmy domowe zostały wzbogacone o dodatkowe czujniki, które umożliwiają ochronę przed pożarem, zalaniem, a także obecnością metanu, tlenku węgla czy gazów usypiających.

- Szeroko stosowane są także czujniki otwarcia drzwi i okien, stłuczeniowe, zewnętrzne czujniki ruchu czy bariery podczerwieni lub mikrofalowe, które wykrywają próbę wtargnięcia na posesję. Uzupełnieniem alarmu jest system monitoringu - podkreśla Jacek Wałdoch z Norel.
Zaletą obecnie oferowanych systemów monitoringu jest wysoka jakość obrazu. Standardem jest 4-8 Mpix oraz doświetlenie podczerwienią w trybie nocnym i nagrania, które nie tylko identyfikują zdarzenie, ale ułatwiają rozpoznanie postaci czy nawet twarzy.

Takie systemy poprawiają komfort użytkowania i bezpieczeństwo domowników. Nie bez znaczenia jest możliwość zintegrowania monitoringu z wideodomofonem, który rejestruje obraz lub nagrywa osobę, która znajduje się przy furtce. Możliwe jest także przekierowanie wideodomofonu na telefon komórkowy właściciela.

Sterowanie oświetleniem i nie tylko- Standardowy pakiet obejmuje sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, wybranymi gniazdami 230V, roletami i rekuperacją. Sterowanie oświetleniem w najprostszym wydaniu oferuje funkcje załączania lub wyłączania źródeł światła w danym pomieszczenia po wykryciu przez czujkę ruchu. Możliwe jest takie zaprogramowanie oświetlenia, żeby poziom natężenia zmieniał się w zależności od pory dnia lub nocy z różnym czasem rozświetlania i gaszenia. Dzięki temu otrzymamy jasne, natychmiastowe światło w łazience w ciągu dnia, a przygaszone, rozświetlające się powoli w nocy - tłumaczy Jacek Wałdoch.

Oznacza to, że oświetlenie możemy uzależniać od pory dnia, kalendarza astronomicznego, czujnika zmierzchu, a nawet obecności domowników. Możliwość aranżacji świetlnej jest ściśle powiązana z liczbą źródeł światła.

Z automatyką możemy powiązać także wybrane gniazda 230V, dzięki czemu możemy zdalnie wyłączyć gniazdo, do którego np. jest podłączone żelazko, czy zastosować profil czasowy dla choinki, chroniąc przed wznieceniem pożaru nocą.

Inteligentne ogrzewanieSystemy sterowania ogrzewaniem pozwalają na poprawę komfortu cieplnego i w dłuższej perspektywie wygenerowanie oszczędności. Przykładowo, otwarcie okna może powodować wyłączenie ogrzewania w przewietrzanej strefie, a wyjazd domowników obniżyć temperaturę o jeden lub dwa stopnie.

- Dodatkowo w czasie nieobecności możemy wyłączyć pompy ciepłej wody użytkowej, wybrane pompy ogrzewania podłogowego, a także zamknąć dopływ wody do budynku. Jednym z rozwiązań jest możliwość wentylacji mechanicznej, a zimą dodatkowo zamykania rolet, żeby zwiększyć izolację cieplną. Powrót do domu i rozbrojenie alarmu powoduje podniesienie rolet, zapalenie wybranych świateł, otwarcie zaworu wody i przewietrzenie domu - przybliża dostępne rozwiązania Jacek Wałdoch.

Zaawansowane rozwiązaniaW rozszerzonych pakietach systemów inteligentnego domu możemy zdecydować się również m.in. na:
- czujniki deszczu, które umożliwiają zamknięcie okien dachowych czy zwinięcie markiz;
- czujniki wilgoci;
- czujniki czystości powietrza (w tym również smogu i pyłu);
- monitoring z technologią LPR, która umożliwia odczyt tablic rejestracyjnych;
- monitoring z geolokalizacją, co powoduje automatyczne otwarcie bramy dla uprawnionego pojazdu;
- systemy audio multiroom, czyli stworzenie różnych stref z własnymi głośnikami w jednym domu; które są sterowane z poziomu aplikacji czy panelu strefowego;
- dostęp bezkluczykowy lub system klucza elektronicznego;
- automatyczne rolety zewnętrzne;
- karnisze elektryczne, które umożliwiają sterowanie zasłanianiem lub odsłanianiem firan czy zasłon.

Lustereczko, powiedz przecie... Inteligentne lustra w nowoczesnych wnętrzach


Personalizacja rozwiązańCoraz więcej marek proponuje rozwiązania automatyki domowej. Chociaż uwzględniają one podobne funkcjonalności, to przy wyborze konkretnego systemu decydują rozwiązania autorskie. Należą do nich: wygląd aplikacji, integracja z zewnętrznym systemem czy estetyka wykonania modułów.

Największą zaletą zastosowania domowej automatyki jest elastyczność rozwiązań. Kluczowe jest dopasowanie systemów i technologii inteligentnego domu do indywidualnych potrzeb użytkowników.

- Zainteresowanie systemami inteligentnymi sukcesywnie rośnie, co zauważamy również wśród naszych inwestorów. Co piąty z nich wybiera do swojego wnętrza inteligentne rozwiązania - mówi Jan Sikora, właściciel Sikora Wnętrza.

Estetyka sterowania domem i wizje przyszłościOprócz samych rozwiązań inteligentnego domu rozwija się też estetyka elementów sterowania nowoczesną technologią. U każdego producenta mamy do wyboru kilka linii wzorniczych manipulatorów. Standardem już stała się możliwość sterowania dotykowego.

- Panele automatyki to zwykle tablety umiejscowione na ścianie holu lub w strefie dziennej, które są efektownie wykonane w ramkach zintegrowanych z bezprzewodową ładowarką. Dzięki takiemu rozwiązaniu klient może zdjąć tablet i trzymać go pod ręką, np. na stoliku przy sofie. Zwykłe łączniki oświetlenia czy rolet zastępowane są wykonaniami szklanymi, podświetlanymi, często z indywidualnie zaprojektowanymi napisami czy piktogramami. W przyszłości czeka nas także integracja z Alexą, Google home assistant, czyli sterowanie głosem. Czekamy też na rozwój platform uwzględniających systemy różnych marek w szerszym niż dotychczas zakresie. Obecnie klient zwykle skazany jest na użytkowanie kilku aplikacji - osobnej do automatyki, alarmu, kamer, fotowoltaiki, audio czy klimatyzacji - prognozuje Jacek Wałdoch.
Czy korzystasz z rozwiązań inteligentnego domu?
32%

tak

32%

nie, ale mam w planach

8%

nie, nie zdawałe(a)m sobie sprawy z nowoczesnych możliwości

28%

nie, nie jestem ich zwolennikiem

zakończona

łącznie głosów: 218

autor

Joanna Puchala

j.stolp@trojmiasto.pl

Opinie (56) 7 zablokowanych

 • (3)

  Przy każdej "wygodzie" i "bezpieczeństwie" kryje się drugie dno. Drugie dno które prowadzi do odwrotności tych że stwierdzeń.

  • 42 7

  • (1)

   "Tych że" piszemy łącznie, a przed "które" powinien być przecinek. Odnośnie wpisu, to moim zdaniem komentarz w rodzaju nie znam się, ale się wypowiem, który można przypiąć do dowolnego tematu i tak samo nic wniesie.

   • 7 4

   • Skupiasz się na łączeniu literek, zamiast czytać że zrozumieniem.

    • 3 6

  • szybciej wejdziesz do "intelygentnego"

   niz do tego w ktorym wisi zwykla klodka

   • 0 0

 • Nie polecam (3)

  Mam w 3 lokalizacjach i tak jak chętnie to montują za gruba kasę tak niechętnie serwisują w razie awarii. Nigdy więcej.

  • 33 9

  • (2)

   Jak się bierze wg opcji , kto najtaniej to tak bywa

   • 2 2

   • To się nazywa obniżenie ceny bez utraty jakości. A że nie ma czegoś takiego, to obniżeniu ulega jakość serwisu. ;)

    • 1 0

   • 100 tys. to najtaniej? Hmmm... :P

    • 1 0

 • Dla hobbysty (12)

  Dla kogoś, kto potrafi sam to zainstalować i skonfigurować -jak najbardziej tak (*).
  Fajna zabawa, przypominająca budowę makiety kolejki w domu.
  Dziesiątki bądź setki urządzeń do zaprogramowania- w sam raz

  Dla kogoś, kto potrafi sam to zainstalować i skonfigurować -jak najbardziej tak (*).
  Fajna zabawa, przypominająca budowę makiety kolejki w domu.
  Dziesiątki bądź setki urządzeń do zaprogramowania- w sam raz na długie, zimowe wieczory.
  No i stale zmiany ustawień, wymiany baterii, harmonogramów, scenariuszy, etc .

  Ale nie wyobrażam sobie, aby serwisować miała to jakaś firma i przyjeżdżała z każdym drobiazgiem (lub robiła to zdalnie).

  (*) jak ktoś umie to robić, to kupuje zabawki od Chińczyków za kilka/kilkanaście dolarów za urządzenie (zależnie od ilości funkcji) a nie za kilkaset złotych.

  • 25 3

  • Diagnoza odbywa się po sieci i ewentualne zmiany ustawień. Jak kupujesz tanie azjatyckie bzdety to oczywiście , że nikt nie będzie za to chciał odpowiadać

   • 5 1

  • nie do konca tylko dla hobbysty (10)

   jak kogos stac wydac kilkanascie tysiecy na gotowy system, ktory ktos przyjedzie i zamontuje, do tego bedzie swiadczyl jakis serwis to czemu nie.

   • 3 1

   • (1)

    To nie chodzi o koszt obsługi, ale o komfort mieszkania.
    Duża ilość urządzeń=lawinowy wzrost ilości usterek bądź wymagań co do zmian w konfiguracji.
    Jak słusznie napisano w pierwszym poście- ani wygodnie ani bezpiecznie.
    Ale za to można się pochwalić przed znajomymi!

    • 5 3

    • Boze jaka zazdrosc.... Pochwalic sie przed znajomymi... Skąd ten pomysł, że instaluje sie alarm i zabezpieczenia zeby sie chwalic????

     • 1 3

   • kilkanaście to kosztują najtańsze systemy do małych domów w których tego nie potrzeba bo wszystko jest na wyciągnięcie ręki (7)

    no i po fiffiriffi a nie po kablu. Te z instalacją w ścianie to wydatek kilkudziesięciu tysięcy zł. Interesowałem się tym, choćby firmą Fibaro, która robi takie tanie instalacje działające po WiFi. Komputer 2,2 tys.,

    no i po fiffiriffi a nie po kablu. Te z instalacją w ścianie to wydatek kilkudziesięciu tysięcy zł. Interesowałem się tym, choćby firmą Fibaro, która robi takie tanie instalacje działające po WiFi. Komputer 2,2 tys., czujniki ruchu po 200zł, zalania tak samo, razem min. 10 na niewielki dom wyjdzie, domofon z kamerą 3,8 tys., termostaty z dwoma czujnikami po 4 stówy (pomnóż razy ilość pomieszczeń i podziel przez 2), kontraktony na okna i drzwi po 150zł i 10 sztuk będzie w sam raz do małego domku. Dolicz elementy wykonawcze, automatyczne wyłączniki oświetlenia, elektrozawory, syrenę alarmową i ze 2 kamery i już dobijasz do 20 000 zł. Po WiFi na mały domek. Po kablu dostałem ofertę za 80 tys zł. Ja wiem że sa tacy co ich stać, ale czy zysk z tego rzeczywiście jest wart takich pieniędzy?

    • 5 1

    • (2)

     Nie jest wart, najlepszy alarm w domu to pies. Przed zalaniem sie nie uchronisz, jak rura trzasnie albo cos sie rozszczelni to najlepiej miec dobre ubezpieczenie (ktore i tak trzeba posiadac nawet jak ma sie "inteligentny dom").

     • 2 3

     • Uchronisz przed zalaniem, używając elektrycznego zaworu głównego, odcinającego dopływ wody (1)

      połączonego z czujnikiem zalania.
      Wyleci tylko to co w rurach i nic więcej

      • 2 0

      • Dokładnie elektryczny zawór kulowy połączony z czujnikami zalania. Mam wrażenie, że w wątku wypowiadają się osoby, które o inteligentnej instalacji słyszały i mają jako takie wyobrażenie ale doświadczenia zero.

       • 3 0

    • Fibaro to zabawka (1)

     • 0 0

     • zabawka za 2 dychy na mały dom

      drogie zabawki kosztują 3-4 razy więcej i nadal to tylko zabawki

      • 0 0

    • (1)

     Fibaro nie działa po wifi, czy warte swojej ceny czy nie, zależy od klienta. Ja wybrałem coś innego.

     • 2 0

     • fakt, to nie wifi, moja pomyłka

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.