Jak oni mieszkają: rodzinna przestrzeń

20 lutego 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Joanna Puchala

Gośćmi kolejnego odcinka "Jak Oni Mieszkają" jest czteroosobowa rodzina. Zarówno bryła, jak i wnętrze 220-metrowego domu w Gdańsku, w którym mieszkają, zostały zaprojektowane tak, by uwzględnić potrzeby i marzenia domowników.Gospodarze wprowadzili się do swojego domu w grudniu 2017. Zanim to nastąpiło, konieczne były długotrwałe przygotowania. Nie tylko aranżacja wnętrza, ale i sam projekt domu zostały bowiem dopasowane do potrzeb właścicieli. Projekt i jego wdrożenie trwały około roku. O pomoc w tej kwestii właściciele domu zwrócili się do architekt wnętrz Agnieszki Gibowicz z Interior Idea.

Aranżacja wnętrz w Trójmieście


Po pierwsze: przytulnieChociaż właścicielom domu bardzo podoba się skandynawska i industrialna stylistyka, to najbardziej zależało im na wydobyciu oraz podkreśleniu przyjaznego i rodzinnego klimatu wnętrza. We wnętrzu króluje drewno o ciepłej barwie. Industrialne akcenty w postaci lamp, kominka, betonowego tynku na ścianie czy metalowych balustrad nadają przestrzeni charakteru, jednocześnie nie ujmują jej przytulności. Ważną rolę odgrywają także klasyczne i kolonialne wpływy, które przejawiają się w postaci komody i stołu w strefie dziennej czy mebli w sypialni.

- Od inwestorów, którzy dokładnie wiedzieli, co im się podoba, otrzymałam bardzo konkretne wytyczne, a duży wkład w stylistykę wnętrza miała właścicielka domu, pani Ola. Jednym z takich pomysłów jest podłoga na parterze w tzw. jodełkę - opowiada architekt wnętrz Agnieszka Gibowicz z Interior Idea.


Funkcjonalność równie ważnaFunkcjonalny podział wnętrza subtelnie wydzielają dwie kondygnacje domu. Na parterze znajduje się strefa wejściowa, gabinet, łazienka oraz otwarta część dzienna z jadalnią i dużą kuchnią. Z tego miejsca można też bezpośrednio przejść do dużego ogrodu.

Jednym z najważniejszych wyznaczników funkcjonalnych było wydzielenie przestrzeni w kuchni na narożne siedzisko ze stołem.

- To było jedno z moich największych marzeń i jednocześnie oczekiwań funkcji w domu. Całkowitego efektu miała dopełniać boazeria, która pomimo nowoczesnego wydania, nadaje kuchni przytulności - opowiada właścicielka domu, pani Ola.

Jak Oni Mieszkają: rodzinna przestrzeń w otoczeniu zieleniSchody prowadzące na piętro łączą w sobie surowe industrialne wydanie ze skandynawskimi wpływami. Wyższa kondygnacja została podzielona na dwie strefy prywatne - dziecięcą, która należy do dwójki dzieci w wieku siedmiu i ośmiu lat, oraz prywatną właścicieli domu, gdzie oprócz sypialni, znalazła się przestronna garderoba oraz łazienka.

W części dziecięcej znajdziemy zaś dwa pokoje, strefę dzienną do wspólnych gier i zabaw oraz łazienkę dla dzieci. Pomiędzy obiema strefami wydzielono miejsce na pralnię, do której możemy wejść zarówno z garderoby, jak i korytarza.


"Jak Oni Mieszkają" to cykl, w którym pokazujemy apartamenty i domy mieszkańców Trójmiasta i jego okolic. Rozmowy o wzornictwie i architekturze wnętrz są pretekstem do dialogu o człowieku, jego potrzebach i codziennych rytuałach.

Chcesz pokazać swoje mieszkanie w cyklu? Prześlij trzy próbne zdjęcia wnętrza na adres: j.puchala@trojmiasto.pl. Skontaktujemy się tylko z wybranymi osobami.