Jak oni mieszkają: mieszkanie w duchu sportowej pasji

24 października 2017 (artykuł sprzed 2 lat)
Joanna Puchala

Codzienny tryb życia osoby zajmującej się sportem wymusza uwzględnienie takich potrzeb podczas aranżacji wnętrza. Bohaterka kolejnego odcinka Jak oni mieszkają zawodowo trenuje jeździectwo.- Miejsce, gdzie trenuję, znajduje się kilkadziesiąt kilometrów od mieszkania, dlatego dużo przebywam poza domem. Bywają takie miesiące, kiedy naprawdę mało spędzam tu czasu. Treningi i zawody pochłaniają mnóstwo czasu, ale jednak jak wracam, to to miejsce jest moim przyjaznym azylem - mówi właścicielka mieszkania, pani Agnieszka.
Trzypokojowe mieszkanie w gdańskim Brabanku zostało zakupione w stanie deweloperskim. Pani Agnieszka i jej partner Jacek wprowadzili się do mieszkania w styczniu tego roku. Prace nad aranżacją wnętrza zaczęły się na długo przed odbiorem kluczy. Gospodarze zdecydowali się bowiem na współpracę z panią Beatą Albrecht z Pracowni Projektowania Wnętrz AJOT. Spotkania z architektem były zaplanowane w taki sposób, by we wrześniu, w momencie odbioru mieszkania, ekipa remontowa mogła zacząć intensywną pracę.

- Pani Agnieszka i pan Jacek widzieli wcześniej wnętrza, które projektowałam i doszli do wniosku, że odpowiada im mój styl pracy - mówi Beata Albrecht z Pracowni Projektowania Wnętrz AJOT.
Wnętrze mieszkania jest monochromatyczne i minimalistyczne. Przewaga bieli została uzupełniona o odcienie szarości. Aby uzyskać jednak ciekawe efekty, stonowaną kolorystykę wzbogacono zróżnicowanymi materiałami: niektóre z nich są matowe i stłumione, inne odznaczają się połyskującą fakturą. Nowoczesny charakter wnętrza podkreślają oryginalne akcenty.

Układ funkcjonalny mieszkania nie został zmieniony. Jedyną modyfikacją było podwyższenie drzwi, które miało było zabiegiem wyłącznie stylistycznym. W ten sposób pomieszczenia zostały optycznie podwyższone, a wybrane modele drzwi nie odznaczają się od ścian.

- Współpraca nad projektem przebiegała pomyślnie i w przyjaznej atmosferze. Pani Beata wyszła z pewnymi koncepcjami na wizualizacjach, potem wspólnie dobieraliśmy materiały. Dobrym przykładem jest mozaika w kuchni. Padła propozycja zastosowania mozaiki w tym miejscu, jednak finalny wzór został wybrany wspólnie podczas wizyty w sklepie - mówi gospodyni.
- Ciekawsza historia dotyczy kamienia na ścianie w łazience. Podobny efekt widzieliśmy u kolegi i bardzo nam się spodobał. Zaczęły się poszukiwania idealnego materiału. Po ten, na który się zdecydowaliśmy, pojechaliśmy aż do Łodzi. Przywieźliśmy go sami, bo zależało nam na tym, żeby był położony w całości - mówi pan Jacek.
- Kiedy wszystko już prawie się udało, kamieniarz poinformował nas, że nie ma fizycznej szansy wniesienia go na piąte piętro. Gdybym nie zgodziła się na przecięcie go, najprawdopodobniej złamałby się przy wnoszeniu do mieszkania. Na szczęście miejsce przecięcia nie jest widocznie - dodaje pani Agnieszka.
Właścicielom zależało na stworzeniu przytulnej przestrzeni, która będzie ukierunkowana na relaks. Ze względu na rodzaj pracy pani Agnieszki, w mieszkaniu musiało się znaleźć dużo miejsca do przechowywania. Funkcjonalne szafy zostały wykonane na zamówienie, a dzięki przemyślanej formie nie przytłaczają przestrzeni. Sportowe trofea, czyli puchary, stanowią jedynie akcent we wnętrzu.

Duże okna i przewaga bieli dają wrażenie przestronności i spokoju, a całkowitego efektu dopełnia oświetlenie. Zróżnicowane źródła oświetlenia zostały dopasowane do poszczególnych funkcji. Ciekawym rozwiązaniem są ukryte taśmy LED umieszczone w kilku miejscach. Takie zestawienie podkreśla spójny charakter mieszkania.

Oprócz części dziennej połączonej z kuchnią, korytarza, łazienki i toalety dla gości, w mieszkaniu znajduje się jeszcze sypialnia oraz pokój do pracy przy komputerze. W sypialni stonowana kolorystyka bieli i szarości została wzbogacona o intensywniejsze akcenty. Turkus i pomarańczowe barwy ożywiają wnętrze."Jak oni mieszkają" to cykl, w którym pokazujemy apartamenty i domy mieszkańców Trójmiasta i jego okolic. Rozmowy o wzornictwie i architekturze wnętrz są pretekstem do dialogu o człowieku, jego potrzebach i codziennych rytuałach.

Chcesz pokazać swoje mieszkanie w cyklu? Prześlij trzy próbne zdjęcia wnętrza na adres: j.puchala@trojmiasto.pl. Skontaktujemy się tylko z wybranymi osobami.
Co sądzisz o monochromatycznych wnętrzach?
39%

podobają mi się - są stonowane i eleganckie

19%

niektóre mi się podobają

13%

brakuje mi w nich żywszych akcentów

12%

monochromatyczne wnętrza mogą się podobać, ale mnie nie przekonują

17%

nie podobają mi się

zakończona

łącznie głosów: 448