Jak oni mieszkają: sztuka kontrastu

27 sierpnia 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
Michalina Domoń

Od urodzenia są mieszkańcami Gdyni, a ich dom jest domem wielopokoleniowym. W kolejnym odcinku cyklu "Jak oni mieszkają" odwiedzamy mieszkanie, należące do pani Małgorzaty i pana Marcina, w którym postawiono na minimalizm w stylu glamour.W mieszkaniu o powierzchni 105 m kw., które jest częścią domu , żyją we czworo: pani Małgorzata, pan Marcin oraz ich dwoje dzieci. Przed czterdziestoma laty dom wybudował ojciec pani Małgorzaty. W 2012 roku właściciele postanowili zrobić remont, a do współpracy zaprosili projektanta Tomasza Grzybowskiego z TS Studio.

- Z panem Tomaszem mamy podobny gust, jeśli chodzi o wnętrza, dlatego mogliśmy obdarzyć go zaufaniem. Wiemy też, że jest otwarty na nowości i często jako jeden z pierwszych wprowadza różne rozwiązania do wnętrz - mówi pani Małgorzata, właścicielka mieszkania.
Przebudowa całej przestrzeni była pretekstem do poszukania nowych, praktycznych rozwiązań. W mieszkaniu wiele szaf, szafek i półek zostało zabudowanych dla zachowania sterylności i porządku. Wiele elementów wnętrza zyskało nową funkcję, jak na przykład zamurowane okno w sypialni, które stało się schowkiem ukrytym w wezgłowiu łóżka.
kilkupokoleniowego
Punktem wyjścia do podjęcia rozważań o projekcie była kolorystyka. Właścicielom szczególnie zależało na szarościach. Podobał im się minimalizm oraz zestawienie betonu z ciepłymi tkaninami, takimi jak welury czy jedwabie. Jednocześnie wnętrze zyskało dość lekki charakter dzięki subtelnemu zastosowaniu elementów glamour: złota, srebra, kryształków Swarovskiego. Na podłodze zastosowano betonową posadzkę Pandomo. Żeby uniknąć nieestetycznej fugi, projektant zaproponował wkomponowanie w beton oświetlenia LED. Przestrzenności we wnętrzu nadają duże lustra.


Wchodząc do mieszkania, trafiamy do otwartej przestrzeni, gdzie niewielki przedpokój przechodzi w salon oraz kuchnię. Oprócz luster na ścianach zastosowano różne ciekawe okładziny: z łupka naturalnego, kafli oraz płytek obciąganych jedwabiem. Do kolorystyki łupka nawiązują tkaniny wykorzystane w salonie, a całość balansuje biel, obecna m.in. na połyskujących płytach MDF. Projektant nie zapomniał również o pomysłowym zaplanowaniu oświetlenia.

W sypialni dominują szarości i srebro. W zagłówku łóżka ukryty został schowek z półkami. W tym pomieszczeniu nastrój budują tkaniny. Podobny klimat panuje w łazience, gdzie zestawiono różne kafle, lecz każde w odcieniach szarości. Natomiast podgrzewanie zamontowane w ścianie pomogło uniknąć zastosowania grzejnika w tym pomieszczeniu. Dodatkowo w całym domu wykorzystano ogrzewanie podłogowe.

W kuchni postawiono na sterylność i praktyczność, co pozwoliła uzyskać zabudowa, zaś podwieszane szafki optycznie powiększają przestrzeń. Chłodną biel przełamuje pastelowa ściana z odcieniami różu i szarości. Ciekawy element stanowią wiszące szafki, przypominające nowoczesną geometryczną instalację.

Za domem znajduje się rozległy ogród z fontanną i 30-metrowym tarasem. To właśnie tu w sezonie przenosi się serce domu. To dom otwarty, gdzie przewija się wielu znajomych właścicieli i ich dzieci.

- Często grillujemy czy gotujemy wspólnie. W każdy weekend dom jest przepełniony. Lubię, kiedy odwiedzają nas znajomi - przyznaje pani Małgorzata.

"Jak oni mieszkają" to cykl, w którym pokazujemy apartamenty i domy mieszkańców Trójmiasta i jego okolic. Rozmowy o wzornictwie i architekturze wnętrz są pretekstem do dialogu o człowieku, jego potrzebach i rytuałach.

Chcesz pokazać swoje mieszkanie w cyklu "Jak oni mieszkają"? Prześlij trzy próbne zdjęcia wnętrza na adres: m.domon@trojmiasto.pl. Skontaktujemy się tylko z wybranymi osobami.
Beton we wętrzu to:
40%

modny element, który nie wychodzi z mody od kilku sezonów

17%

przesada, nadaje się tylko do wnętrz użytkowych czy komercyjnych

43%

trend, który niedługo przeminie

zakończona

łącznie głosów: 182