Jak spakować walizkę na wyjazd biznesowy?

13 maja 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Katarzyna Lepianka-Głuszkiewicz

Podróże zazwyczaj wiążą się z wypoczynkiem albo ze spotkaniami służbowymi. O ile pierwszy powód raczej nie wymaga od nas odpowiedniego stroju, to drugi już tak. Postanowiliśmy podpowiedzieć, jak spakować walizkę w taki sposób, by koszule, garnitury i eleganckie sukienki pozostały w nienaruszonym stanie, a dodatki znalazły odpowiednie miejsce, w którym się nie zniszczą.Pakowanie walizki nawet na krótki, ale ważny wyjazd, może sprawiać trudności, zwłaszcza jeśli nasz bagaż jest ograniczony ze względu na normy, np. w samolocie lub jeśli nie chcemy zbyt wiele dźwigać. Najlepiej, jeśli wszystko zmieści się w podręcznej walizce.

- Pakowanie walizki w taki sposób, żeby po dotarciu na miejsce wyjąć ubrania w dobrym stanie, dotyczy nie tylko biznesmenów, ale każdego, kto na wyjeździe ma do odbycia ważne spotkanie lub po prostu chce elegancko wyglądać podczas kolacji ze swoim partnerem lub wychodzi na wieczorną zabawę - zaznacza Agnieszka Świst-Kamińska, stylistka i właścicielka Szkoły Męskiego Stylu.
Zobacz także: Gdy cena nie gra roli. O najdroższych walizkach świata

Jedną z podstawowych reguł jest ułożenie rzeczy według ich wagi. Najcięższe, takie jak buty czy kosmetyczka, powinny znaleźć się jak najniżej, żeby nie obciążać tych delikatniejszych. Natomiast, żeby nie uszkodzić konstrukcji marynarki, szczególnie ramion, składamy marynarkę wkładając jeden rękaw w drugi - pozwala to na wzajemną amortyzację lewej i prawej strony.

- Zdecydowanie najlepszą możliwością pakowania eleganckiej odzieży są torby na garnitur lub wieszaki. Oba rozwiązania pozwalają na brak lub minimalną liczbę zagięć materiału, która może powodować zagniecenia; zabezpieczając jednocześnie przed uszkodzeniami związanymi z przemieszczaniem się - podpowiada Łukasz Dusza, właściciel marki Time for Design.
Podstawą do przewiezienia prostych koszul jest ich odpowiednie złożenie. Koszule można położyć na mniej oficjalnych częściach garderoby, jak t-shirty, wtedy unikniemy części zagnieceń.

- Mężczyźni mają o tyle trudniej, że zazwyczaj potrzebują kilku koszul, które ciężko przetransportować. Warto pamiętać, żeby koszule przewozić złożone w taki sposób, jak wyglądają zaraz po kupieniu i kołnierzykiem w dół. Niektóre walizki posiadają specjalną przegródkę na koszule. Dobrze jest też wypełnić walizkę do ostatniego miejsca, żeby rzeczy się w niej nie ruszały. Często prowadzę szkolenia w tym temacie dla asystentek prezesów, czy stewardess, którym pakowanie walizki na służbowe wyjazdy zdarza się bardzo często - mówi Agnieszka Świst-Kamińska ze Szkoły Męskiego Stylu.
Możemy również nabyć gadżety, które mogą się nam przydać w podróży. Luksusowe marki produkujące obuwie i paski często dołączają do nich pokrowce, które służą do zabezpieczenia tych elementów garderoby. Delikatną bieliznę, zwłaszcza koronkową, także warto chronić, wkładając ją do bawełnianego woreczka.

- Wygodnym sposobem na zabezpieczenie ubrań i możliwie dobry ich stan po podróży jest włożenie odzieży w worki strunowe. Zmniejsza to ryzyko dodatkowego fałdowania i tarcia pomiędzy poszczególnymi rzeczami, co również zmniejsza liczbę zagnieceń. Dodatkowo pakowanie w worki pomoże nam na szybkie przygotowanie wszystkich potrzebnych stylizacji oraz zabezpieczy przed przypadkowymi uszkodzeniami materiału - dodaje Łukasz Dusza.
Coraz więcej firm wypuszcza także komplety podróżne, na które składają się walizki, dwie lub trzy, o różnych rozmiarach, kosmetyczki, etui i kufry. Najbardziej znane zestawy to na przykład te produkowane przez Louis Vuitton. Zarówno małe, jak i duże torby są najpowszechniejszym produktem tej marki. Kiedyś wypuścili komplet "Weekender i8", obejmujący dwie torby podróżne, torbę na akta oraz torbę na suknie i garnitury. Zarówno styl, jak i charakterystyka tego zestawu pokazywały, że jest przeznaczony dla biznesmenów i fanów motoryzacji, bo stylem dopasowany został do kształtu i pojemności bagażnika samochodu BMW i8.

Pojawiają się także serie walizek, które zaprojektowano z myślą o wyjazdach służbowych, a odpowiednia liczba przegródek i pasków zabezpieczających ułatwia przewożenie formalnych ubrań i dodatków.

Niezależnie od celu i długości podróży, pakowanie walizki warto rozpocząć kilka dni wcześniej. Wtedy mamy więcej czasu na przeanalizowanie planu wyjazdu i dostosowanie do niego naszego bagażu.

- Podróże, zarówno samolotem, pociągiem, jak i samochodem, wymuszają na nas ograniczenia dotyczące bagażu. Przed rozpoczęciem pakowania warto zadać sobie pytanie: na jak długo wyjeżdżamy i jakie spotkania tam na nas czekają. Przykładowo: wyjeżdżamy na weekend, a na miejscu mamy jedno spotkanie służbowe, wyjście z przyjaciółmi i wieczorny bankiet. To pomoże nam wybrać jedną, dwie rzeczy bazowe i kilka dodatków, dzięki którym będziemy mogli zmieniać nasze stylizacje - doradza Agnieszka Świst-Kamińska.
Jak często podróżujesz z bagażem podręcznym?
11%

minimum raz w tygodniu

16%

2-3 razy w miesiącu

12%

raz w miesiącu

38%

raz na kilka miesięcy

10%

raz w roku

13%

podróżuję zawsze z dużą walizką

zakończona

łącznie głosów: 312