Kameralny ślub: wady i zalety wesela w gronie najbliższych

4 grudnia 2017 (artykuł sprzed 4 lat)
Katarzyna Lepianka-Głuszkiewicz
Kameralny ślub to rozwiązanie, dzięki któremu można świętować ważny dzień w gronie najbliższych osób, a dodatkowo zaoszczędzić lub zainwestować w atrakcje na najwyższym poziomie. Więcej zdjęć (5)

Kameralny ślub to rozwiązanie, dzięki któremu można świętować ważny dzień w gronie najbliższych osób, a dodatkowo zaoszczędzić lub zainwestować w atrakcje na najwyższym poziomie.

confetti.ie

Kameralny ślub to rozwiązanie, dzięki któremu można świętować ważny dzień w gronie najbliższych osób, a dodatkowo zaoszczędzić lub zainwestować w atrakcje na najwyższym poziomie.

confetti.ie

Tradycja w naszym kraju mówi, że wesele organizuje się dla całej rodziny i przyjaciół, co zazwyczaj wiąże się z dużą liczbą gości. A co, jeśli ten wyjątkowy dzień chcemy spędzić tylko z najbliższymi osobami? Jak zorganizować kameralny ślub i czym różni się od standardowego? Zapytaliśmy o zdanie organizatorów wesel.Organizacja tzw. mikroślubu wcale nie musi być prostsza niż ta związana ze ślubem na kilkadziesiąt lub kilkaset osób. Są jednak zalety, których nie sposób nie dostrzec. Uroczystość w gronie najbliższych może nam dostarczyć więcej wrażeń niż splendor towarzyszący dużym weselom. To także alternatywa dla tych, którzy na jedną noc nie chcą wydać dużych pieniędzy, albo chcą wydać dużo, ale na naprawdę ciekawe atrakcje np. wspólny zagraniczny wyjazd, suknię ślubną od projektanta czy drogą biżuterię.

- Dużą zaletą mikroślubów jest kameralna, intymna atmosfera. Takie śluby często są bardziej wzruszające niż te, w których uczestniczy 200 osób. Oczywistym plusem małej uroczystości jest też to, że jej koszt będzie dużo niższy niż standardowego wesela - zapewnia Natalia Ludziejewska ze Ślubnej Pracowni.
Drugim najczęstszym powodem jest fakt, że pary chcą ten dzień przeżyć po swojemu, intymnie. Dlatego zapraszają tylko świadków, najbliższą rodzinę i przyjaciół. W skrajnych przypadkach obecne są tylko cztery osoby - para młoda i świadkowie.

- Coraz częściej pary młode chcą mieć swoją tajemnicę w postaci cichego ślubu wraz z obiadem tylko z parą świadków - nie potrafię jednoznacznie odpowiedzieć, z czego to wynika, bo to chyba indywidualna kwestia. Czasem to formalność, która jest potrzebna do wspólnego życia na swoim. Często jest też tak, że para młoda z długoletnim stażem związku decyduje się sformalizować związek, jednak bez wesela i wielkiej pompy - mówi Natalia Sobieraj, reprezentująca firmę Architekci Wesel.
Małe wesele, podobnie jak klasyczne, potrzebuje odpowiedniej sali, scenariusza, dodatków. Nawet najmniejszy szczegół ma znaczenie, a dobrze zaplanowany dzień oszczędzi nam niespodzianek. Istotne jest z pewnością miejsce, w którym weźmiemy ślub i to, w którym będziemy go świętować. Powinno być adekwatne do liczby gości tak, żeby nie było za ciasno, ani zbyt przestrzennie, żeby miejsce nas nie przytłoczyło.

Przy mniejszej liczbie gości mamy większe pole manewru, gdy chodzi o odpowiednią przestrzeń. Jeśli mamy wysoki budżet, możemy go przeznaczyć na dodatkowe atrakcje, np. zaprosić na specjalny występ artystów, rejs statkiem czy pokaz sztucznych ogni. Dzięki ograniczeniu liczby gości możemy zapewnić atrakcje sobie i naszym najbliższym na najwyższym poziomie, mieszcząc się w założonym budżecie.

- Zapewne największym plusem jest to, że możemy w tym magicznym dniu być naprawdę tylko z wyjątkowymi dla siebie osobami. Jest to też rozwiązanie, gdy para pragnie zorganizować wesele w wymarzonym miejscu, na które ciężko zaprosić np. 100 osób - mam tu na myśli np. jacht, egzotyczną wyspę czy domowy ogród, w którym coraz częściej są organizowane wesela - opowiada Iwona Przybojewska z firmy Event by Ev.
- Mając tylko kilka osób na liście gości można śmiało zaszaleć i zorganizować ślub za granicą. Zaproszenie na Santorini kilkudziesięciu osób jest dla większości narzeczonych niewykonalne pod względem finansowym. Jednak, gdy chcemy zaprosić tylko dziesięć osób, staje się to jak najbardziej możliwe - dodaje Natalia Ludziejewska.
Kameralne uroczystości często składają się tylko z oficjalnego obiadu. Przy mikroślubie raczej nie wyprawiamy wesela, na którym tańce będą trwały do rana, choć nie jest to regułą. Jest to więc dobra opcja dla tych, którzy nie przepadają za huczną zabawą i bardziej cenią sobie rozmowy w dobrym towarzystwie.

- Możemy zdecydować się na niekonwencjonalne rozwiązanie, np. wynająć domek w pięknych okolicznościach przyrody i zaprosić kucharza, który specjalnie dla nas przygotuje wyjątkową ucztę. Tak naprawdę cała logistyka staje się o wiele łatwiejsza, także jeśli chodzi o nocleg i transport. I ostatnia kwestia - to oczywiście budżet. Tutaj jednak chciałabym zwrócić uwagę nie na oszczędności same w sobie, tylko na fakt, że na bardzo ważne dla nas elementy możemy wydać trochę więcej. Najczęściej pary młode organizujące mikrośluby inwestują w dobrego fotografa, występ zespołu na żywo, obrączki i podróż poślubną - stwierdza Valentina Pokrovskaya - organizatorka ślubów i twórczyni marki Wedding Alchemy by Valentina.
Zobacz także: Sesje deluxe, czyli fotografia ślubna dla wymagających

Jedną z przyczyn, dlaczego młodzi rezygnują z kameralnego ślubu jest często presja rodziny i przyjaciół, którzy oczekują zaproszenia na wesele. Gdy chcemy zaprosić wszystkich zainteresowanych, zawsze zbierze się spora grupa. Jeśli nam to odpowiada, to wszystko jest w porządku. Jeśli jednak boimy się, co inni powiedzą, to chyba warto zastanowić się, na czym nam naprawdę zależy. W końcu to nasz ślub i nasza inwestycja.

- Jak na kilkuletni staż na trójmiejskim rynku mamy zarówno na swoim koncie zaślubiny w czteroosobowym gronie z obiadem w restauracji, jak i ślubem na plaży w kameralnym gronie do 20 osób. Organizujemy także przyjęcia okolicznościowe, na których także panuje kameralna i pełna ciepła rodzinnego atmosfera. Dla nas każdy klient jest wyjątkowy, a każde marzenie staramy się spełniać - podsumowuje Natalia Sobieraj z firmy Architekci Wesel.
Czy zdecydował(a)byś się na kameralny ślub?
50%

tak, planuję swój ślub w takiej formie

27%

tak, miałe(a)m ślub tylko dla kilku najbliższych osób

3%

nie, ale byłe(a)m na takim ślubie i dobrze się bawiłe(a)m

20%

nie, jestem za tradycyjnym weselem, nawet na 100-200 osób

zakończona

łącznie głosów: 778

Opinie (151) ponad 10 zablokowanych

 • kameralny ślub - jestem na tak!! (16)

  właśnie taki kameralny ślub chciałabym mieć.
  Nie rozumiem tych weselisk na 100 osób, z gośćmi których widziało się ostatni raz na bierzmowaniu - bo wypada ich zaprosić, mimo że za wiele wspólnego to z nimi nie

  właśnie taki kameralny ślub chciałabym mieć.
  Nie rozumiem tych weselisk na 100 osób, z gośćmi których widziało się ostatni raz na bierzmowaniu - bo wypada ich zaprosić, mimo że za wiele wspólnego to z nimi nie mamy. Nie rozumiem też po co wydawać na wesele tak wielkie kwoty jak obecnie robią to niektórzy - czy nie lepiej przeznaczyć tę kwotę na ciekawą podróż poślubną, mieszkanie czy coś innego - bardziej praktycznego?

  • 176 14

  • ~~ (6)

   A nie wpadłeś na to, że są osoby bardziej towarzyskie i rodzinne niż Ty i te 100 osób jest im bliskie i nie wyobrażają sobie bez nich swojego wesela?

   • 26 51

   • (4)

    Jasne,nie byłem na żadnym dużym weselu,żeby pseudorodzinka nie obgadała za plecami.Po za tym notoryczne jest na dużych weselach dawanie pustych kopert,bo jak jest dużo to nie kapną się jak nic nie damy,ważne by nie podpisywać koperty. Przyjdą nażrą się i jeszcze obgadają,taki towarzyski jesteś.

    • 31 9

    • współczuję

     współczuję Ci Twojej pseudorodzinki skoro wesela są pretekstem do obgadania. U nas w rodzinie wesela są okazją do wspólnych spotkań, a potem miło się wspomina. Nie słyszałam jeszcze o przypadku gdzie ktoś dał pustą kopertę, nie wiem w jakim towarzystwie się obracasz.

     • 34 12

    • współczuję doświadczeń i rodziny...

     • 28 1

    • (1)

     Skąd wiesz, co jest notoryczne na dużych weselach skoro nie chodzisz na nie? Albo kłamiesz, albo w nogach śpisz.

     • 9 10

     • Albo kupił ten artykuł

      • 3 3

   • No nie wiem czy Jolki z loczkami weselnymi w cukierkowej obcisłej kreacji prosto z bazaru w Żukowie oraz cztery podobne koleżanki są takie strasznie towarzyskie - szczególnie przed i po weselu to widać.

    • 9 2

  • jesli kogos stac to dlaczego nie??nie mierz wszystkich swoja miarka

   • 11 14

  • Chodzi o rodzinę

   W dużych weselach chodzi o to by chociaż na weselu sie spotkac. A nie tylko sami...

   • 9 4

  • (3)

   duze wesele to jedyna okazja w zyciu by dwie cale rodziny w jendym momencie sie spotkaly

   • 9 6

   • tylko po co? (2)

    po jaki grzyb ma jeden daleki wujek poznać innego? co z tego wynika?
    co gorsza jak rodziny biorących ślub za dobrze się poznają to jeszcze mogą potem łatwiej spiskować za plecami - najważniejsze to pilnować żeby wróg z wrogiem się nie poznał

    • 8 6

    • aha, ludzie spiskują za twoimi plecami. (1)

     i sąsiad w nocy przez ścianę podtruwa cię laserem, a elektrownia sączy prąd z gniazdka?
     Sugeruję zmianę specjalisty, bo ten cię ewidentnie oszukuje.

     • 6 1

     • U mnie elektrownia sączy prąd z gniazdka, a sąsiad notorycznie podtruwa mnie przez ścianę laserem (syroboskopowa gwiazda betlejemska). I co? Trzeba żyć. Uważajcie na Reptilian :D

      • 0 0

  • (1)

   Akurat bierzmowanie to chyba jedyna okazja dość tradycyjnie obchodzona właśnie w mikroskali...

   • 7 0

   • Tak to niezbędne było

    • 0 0

  • Dla mnie jest cos pomiędzy weselem na 100 osób a weselem na 10 osób. U nas była rodzina z ktora utrzymujemy kontakt bo chcieliśmy żeby się poznali. Rodzice, rodzenstwo , dziadkowie, wujostwo, najbliżsi przyjaciele - 45 osób. Po prostu milo spedzilismy czas a bliscy nam ludzie poznali się nawzajem.

   • 8 1

 • Ankieta (3)

  I znowu brakuje jeszcze jednej opcji:
  TAK, miałem/am tradycyjny ślub i wesele, ale kolejny raz zdecydował(a)bym się na kameralny

  • 84 8

  • i jeszcze jednej : Mam gdzieś ślub i nie będe go brać wcale, doskonale żyje sie na kocią łapę

   • 37 13

  • (1)

   A potem to już tylko na cywilny.

   • 0 0

   • Zablysnales i co dalej?

    Slub cywilnym jest prawnie usankcjonowanym zawarciem zwiazku malzenskiego. Jesli lubisz klekac przed drewnianymi bozkami i uwazasz, ze to jest wazniejsze, to twoj poglad. Bog jest w niebie a nie w obrazkach koscielnych.

    • 0 0

 • Miałam kameralny ślub. Polecam. (7)

  • 63 9

  • Ja tez.

   • 9 5

  • ja tez

   • 7 3

  • Też taki miałem. 32 osoby, rodzice, chrześni i bliscy znajomi. Wydane 3 tys. zł (2)

   Impreza przednia.

   • 5 1

   • (1)

    Jak wydane 3 tys zł? Co ty bredzisz? Garnitur suknia kwiaty obiadek dla najbliższych wódka kościół /usc itp. Nie uwierzę ze wydane tylko 3 tys zł. Ja miałem wesele na 105 osób wydane 43 tys złotych a zwróciło się 37 tys. sorry nie wierzę w tą twoją bujne.

    • 2 6

    • To uwierz w to

     Ślub na 20 osób wydane 1600 zł :)

     • 1 0

  • A rozwód

   Huczny

   • 6 1

  • Ja też miałam ślub. Nie polecam.

   • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.