Kamień naturalny i spieki kwarcowe - sposoby na niebanalne wnętrze

14 maja 2019 (artykuł sprzed 2 lat)
Joanna Puchala
Kamień naturalny i spieki kwarcowe dodadzą wnętrzu niebanalnego charakteru. Więcej zdjęć (6)

Kamień naturalny i spieki kwarcowe dodadzą wnętrzu niebanalnego charakteru.

fot. 123rf.com/iriana88w

Kamień naturalny i spieki kwarcowe dodadzą wnętrzu niebanalnego charakteru.

fot. 123rf.com/iriana88w

Kamień naturalny we wnętrzu jest kwintesencją elegancji i klasy. To ponadczasowe rozwiązanie daje duże możliwości aranżacyjne, bowiem dobrze odnajdzie się zarówno w nowoczesnym i minimalistycznym mieszkaniu, jak i przestrzeni pełnej przepychu i luksusu. Innym, równie ciekawym pomysłem, są spieki kwarcowe, które zachowują wszelkie właściwości estetyczne kamienia, a dodatkowo pasują tam, gdzie warunki zewnętrzne są trudniejsze.Przez lata kojarzył się wyłącznie z parapetami, blatami i schodami, a współcześnie jego piękno jest podkreślane na wiele sposobów. Dekoracyjność kamienia naturalnego może dać różnorodne efekty. Wszystko zależy od zastosowanych form i towarzystwa kolorystycznego lub materiałowego. Świetnie współgra z mosiądzem i miedzią, ale też pięknie komponuje się z tkaninami, które ocieplają całą aranżację.

- Naturalny kamień od zawsze stosowany był jako okładzina podłóg, ścian czy materiał na blaty. Moda na kamień się nie kończy. Przez swój niepowtarzalny rysunek dodaje elegancji i charakteru wnętrzom. W ostatnim czasie możemy zaobserwować nasilający się trend na wzory marmuropodobne. Dzieje się tak za sprawą płyt wielkoformatowych, które w świetny sposób imitują kamień. Najbardziej popularne wzory to carrara, calacatta i statuario. Płyt tych można użyć jako materiału na fronty mebli. Cały czas dużą popularnością cieszą się wyspy kuchenne w całości obłożone czy to kamieniem, czy imitacją - podkreśla Magdalena Murakowska z Urbodomus.

Najnowsze trendy kuchenne. Mat czy połysk?


Wnętrza z kamieniem w roli głównej- Kamień jest wieczny, charakteryzuje się tego typu pięknem, które jest uniwersalne i ponadczasowe - zachwyca i inspiruje ludzkość od wieków. Jego rosnąca ostatnio popularność niezmiernie cieszy, ponieważ wnosi do wnętrz jakość, która nie przeminie i będzie zawsze w dobrym guście. Warto oczywiście postawić na proste, klasyczne formy, gdyż kamień sam w sobie niesie walor dekoracyjny, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na bardziej ozdobne gatunki. Warto odwiedzić dobrą hurtownię kamienia, by wyjść nieco z zaczarowanego kręgu szarego strzegomskiego granitu czy wyeksploatowanego na blaty czarnego granitu galaxy i przekonać się, jaką różnorodność kolorów, wzorów, zdobień przygotowała dla nas natura - mówi Katarzyna Jędruszczak z Conceptowni.

Urządzamy kuchnię. Przegląd blatów kuchennych


Ważną rolę odgrywa niepowtarzalność naturalnego kamienia. Z racji tego, że nie ma dwóch takich samych kamieni, nasze wnętrze ma szansę stać się dzięki niemu unikatowe.

- W odważnych wnętrzach pojawia się na ścianach jako obraz, unikatowe dzieło matki natury. Marmurowy slab z finezyjnym rysunkiem użylenia potrafi zachwycić i określić charakter wnętrza. Zestawiony z wyciętym z tego samego bloku, niemal bliźniaczym fragmentem w aranżację tzw. open book, daje rzeczywiście zachwycający efekt. Kamienne blaty przeniosły się z kuchni do pokoi dziennych, zdobią stoły jadalniane, stoliki kawowe, konsolki z bibelotami. Coraz częściej wykorzystywana jest również naturalna cecha niektórych kamieni, np. onyksów czy alabastru, czyli przepuszczalność światła. Cechę tę projektanci wykorzystują, projektując podświetlone onyksowe ścianki, panel, blaty - które swoje walory ujawniają po podświetleniu, stając się głównymi klimatycznymi elementami dekoracyjnymi, ale również źródłem nastrojowego światła - dodaje Katarzyna Jędruszczak.

Nowoczesne spieki kwarcoweSpieki kwarcowe są dość nowym materiałem na polskim rynku. Składają się z naturalnych minerałów takich jak piasek kwarcowy, skały granitowe, iły łupkowe czy pigmenty ceramiczne.

Spieki kwarcowe powstają na skutek mielenia, prasowania oraz wypiekania w specjalnie do tego przeznaczonych piecach, co sprawia, że są odporne na powstawanie plam i zarysowań. Dużą zaletą spieków są również duże powierzchnie wstęgi, co umożliwia uzyskanie dużej powierzchni bez łączeń.

- Nowoczesne spieki kwarcowe mają to, czego brakuje kamieniowi naturalnemu - kosmiczną wręcz wytrzymałość na działanie czynników zewnętrznych, w tym i nas, użytkowników. Względy praktyczne przemawiają więc za wyborem spieków na blaty kuchenne, łazienkowe, okładziny ścienne. Są praktycznie niezniszczalne. Producenci spieków dokładają starań, aby ich walory estetyczne były coraz bliższe pięknu kamienia naturalnego. Trzeba przyznać, że dobre spieki świetnie "udają" kamień również z wyglądu - dodaje Katarzyna Jędruszczak.


Zdecydował(a)byś się na spieki kwarcowe lub kamień naturalny do swojego domu?
29%

tak, mam i jestem zadowolony(a)

33%

tak, rozważam to w przyszłości

8%

nie wiem, nie znałe(a)m dotąd tych rozwiązań

7%

nie, raczej nie

23%

nie przekonują mnie takie chłodne materiały

zakończona

łącznie głosów: 205