Kamień naturalny sposobem na piękne wnętrza

27 kwietnia 2021, 8:15
Joanna Puchala
Kamień naturalny jest jednym z najtwardszych i odpornych na uszkodzenia materiałów. Nic więc dziwnego, że coraz chętniej jest stosowany także w aranżacji wnętrz. Więcej zdjęć (18)

Kamień naturalny jest jednym z najtwardszych i odpornych na uszkodzenia materiałów. Nic więc dziwnego, że coraz chętniej jest stosowany także w aranżacji wnętrz.

mat. prasowe Cosentino

Kamień naturalny jest jednym z najtwardszych i odpornych na uszkodzenia materiałów. Nic więc dziwnego, że coraz chętniej jest stosowany także w aranżacji wnętrz.

mat. prasowe Cosentino

Chociaż naturalny kamień jest jednym z najtwardszych i odpornych na uszkodzenia materiałów, który od lat stosuje się w budownictwie, to trend stosowania go w aranżacji wnętrz, zwłaszcza w celach dekoracyjnych, pojawił się stosunkowo niedawno. Marmury, granity, kwarcyty naturalne czy spieki kwarcowe to tylko jedne z możliwości zastosowania kamienia we wnętrzach. Przy wyborze konkretnego materiału warto zwrócić uwagę na jego właściwości i dopasować do miejsca, w którym zostanie zastosowany.Kamień zdobi podłogi i schody, łazienki i kuchnie. Jest stosowany jako materiał na blaty, ściany, parapety, podłogi, umywalki i zlewozmywaki czy fronty mebli. To właśnie z tego materiału powstają najpiękniejsze portale kominkowe i okładziny ścienne, a meble z kamiennymi blatami zaliczane są do luksusowych. Eleganckie, ponadczasowe konsole czy stoły dopełniają aranżacji najmodniejszych, nowoczesnych wnętrz.

- Wykorzystywanie we wnętrzach naturalnych materiałów, jakimi są m.in. marmury, granity, kwarce, bazalty, piaskowce czy trawertyny, jest widoczne niemalże w każdym zamyśle architekta czy projektanta wnętrz. Coraz chętniej wprowadzamy do swoich wnętrz naturalne komponenty, które zapewniają ponadczasowy charakter wnętrza, jak i trwałość wykonanych elementów - mówi Barbara Bobkowska z Mar-Bob Marmury i Granity.


Kamienie naturalne urzekają wyglądem niezwykle szlachetnego materiału, niepowtarzalnością rysunku żył, pasm czy ziaren. W zależności od rodzaju różnią się nie tylko stylistyką czy kolorystyką, ale także cechami użytkowymi. Wybierając konkretny materiał, warto pamiętać, że nie ma dwóch identycznych płyt kamienia naturalnego.

Kamieniarstwo budowlane, blaty, schody, kominki - TrójmiastoDobór kamienia w zależności od zastosowaniaŻeby cieszyć się trwałością i walorami estetycznymi, przy wyborze kamienia naturalnego trzeba pamiętać o dopasowaniu jego rodzaju do miejsca przeznaczenia.

- O ile granit czy naturalny kwarc doskonale sprawdzą się w kuchni na blatach, tak już marmur czy trawertyn niekoniecznie. Marmur jest wapieniem, którego nasiąkliwość jest większa, a odporność na zarysowania mniejsza. Można co prawda zabezpieczyć powierzchnię takiego blatu przed wnikaniem cieczy, odpowiednio go impregnując, ale przed odbarwieniem powstałym na skutek rozlania wina, rozsypania kurkumy czy interakcji z kwaśnymi substancjami już go nie uchronimy - wyjaśnia Barbara Bobkowska.
Zamiast marmuru w kuchni możemy stosować spieki kwarcowe Laminam oraz kwarcogranity. Świetnie sprawdzą się też wytrzymałe i odporne na wysokie temperatury, przypadkowe uderzenia i zarysowania granity.

- Do bestsellerów należą m.in.: czarne granity, na przykład Star Galaxy z delikatnie połyskującymi kryształkami, ciemnoszary Metalicus o ekspresyjnym wzorze i ciemnobrązowy Imperial Coffee, a także zupełnie nietypowe jak na granity - niebieski Azul Bahia oraz biały Perfect White - mówi Karolina Sordyl, koordynator sprzedaży i marketingu z gdańskiego oddziału Interstone.
Oprócz tego możemy zdecydować się także na kwarcyty naturalne, które są nowością na polskim rynku. Oferują m.in. bogactwo jasnych barw z efektownym, niezwykle różnorodnym i eleganckim rysunkiem.

- Duże zainteresowanie klientów budzą m.in. śmietankowy Sublime, bardzo delikatna, szaro-beżowa Perla Santana i Patagonia z rudymi pasmami. Dużym wzięciem cieszą się też niebiesko-szary Fusion Azul, złocisto-granatowy Fusion Dark - oba bardzo wzorzyste, a także elegancki Negresco i powściągliwy Brilliant Black w odcieniach czerni - dodaje Karolina Sordyl.

Zwolennicy marmuru z powodzeniem mogą go zastosować w łazienkach i salonach kąpielowych. Odważne łączenie kolorów i wzorów sprawi, że aranżacje tych pomieszczeń będą zaskakiwały oryginalnością i niebanalnym charakterem. Co ciekawe, marmur może być pięknym dodatkiem do minimalistycznych przestrzeni, ale też uzupełnieniem stylu skandynawskiego, glamour czy art déco. Wszystko zależy od materiałów, z którymi go zestawimy. Jeśli decydujemy się na marmur w łazience, należy pamiętać o wycieraniu blatów z wszelkich plam na bieżąco.

- Marmur oprócz zachwycającego wyglądu jest skałą odporną i trwałą, choć wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Wykorzystując ten kamień w łazienkach, należy zrezygnować z używania agresywnych środków chemicznych, gdyż marmur nie jest odporny na działanie kwasów. Chociaż nie jest tak wytrzymały jak granit, to jest uważany za materiał długowieczny, odporny na uszkodzenia, z czasem pokrywa się dostojną patyną. Szlachetny kruszec nawet starzeje się z godnością i po mistrzowsku - wyjaśnia Karolina Sordyl.
Marmur idealnie sprawdza się jako eleganckie dopełnienie wystroju wnętrza. Możemy obłożyć nim ścianę, schody lub użyć jako materiał wykończeniowy mebli czy parapetów.

Czytaj także: Spieki i konglomeraty kwarcowe. Coraz popularniejszy trend

Nowa kolekcja kamieni naturalnych Sensa by CosentinoPrzy wyborze kamienia naturalnego na uwagę zasługują również nowe wzory kamieni Sensa by Cosentino, dostępne w Mar-Bob. Są łatwe w utrzymaniu i można je stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Najnowsza kolekcja Cosentino pochodzi z Brazylii i została opracowana w Cosentino Latina, filii firmy, która jest jednym z głównych eksporterów kamienia naturalnego w Brazylii. Granity i kwarcyty należące do kolekcji Sensa mogą być stosowane nawet w przypadku intensywnej eksploatacji powierzchni. Są odporne na plamy za sprawą technologii ochronnej Senguard NK, dzięki której użytkownicy nie muszą martwić się o cykliczną impregnację.Kamienie szlachetną biżuterią wnętrzaCo ciekawe, nawet kamienie szlachetne, które kojarzą się z biżuterią, mogą być stosowane we wnętrzach. Przykładem takiego materiału są agaty, wyróżniające się trwałością i wytrzymałością. Dzięki różnorodności barw i warstw pięknie mienią się we wnętrzach. Agaty mogą być dekoracyjnym materiałem na posadzki lub ściany.
Czy wybrał(a)byś kamień naturalny do swojego mieszkania lub domu?
43%

tak, mam i bardzo sobie chwalę

23%

tak, planuję użyć kamienia naturalnego

18%

rozważam kamień naturalny w swojej aranżacji, ale jeszcze nie wybrałe(a)m konkretnego materiału

16%

nie, kamienie nie pasują do stylistyki, którą lubię

0%

nie, mam i jestem niezadowolony(a)

zakończona

łącznie głosów: 102