Kiedy mniej oznacza więcej: minimalizm we wnętrzach

7 listopada 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Joanna Puchala

Minimalizm, czyli kierunek w architekturze, powstał pół wieku temu w Japonii. Zgodnie z filozofią zen, z której czerpie inspiracje, najważniejsze w aranżacji jest utrzymanie porządku i spokoju. Pomieszczenia urządzone w tym stylu mają wprowadzać nas w błogi stan relaksu i sprzyjać głównie wypoczynkowi.- Urządzanie wnętrza w duchu historycznego minimalizmu powinno się opierać na operowaniu ograniczoną gamą form, kolorów i innych środków wyrazu. Takie przestrzenie często nie posiadają motywów zdobniczych, są surowe i proste w wyrazie oraz oszczędne w kolorze. Projektując takie wnętrza lubimy inspirować się czarno-białymi pracami Sol LeWitta i ograniczać kolorystykę do czerni i szarości. Detal stanowią proste formy o wyjątkowej urodzie geometrycznej oraz zestawienia różnych stopni połysku przy zachowaniu tej samej kolorystyki. Takie wnętrza kształtujemy też przez grę światła oraz kompozycje złożone z czarnych linii - mówi dr hab. Jan Sikora z Sikora Wnętrza.
Minimalistyczne wnętrza charakteryzuje ład, prostota i elegancja. Nie ma tu zbędnych i przypadkowych przedmiotów. Aranżacje są pozbawione łuków, wypukłości czy wklęsłości. Ostatecznie każda minimalistyczna przestrzeń powinna odzwierciedlać zasadę: im mniej, tym lepiej. Nic więc dziwnego, że urządzając takie pomieszczenie, ograniczamy środki, formy i kolory.

- Styl minimalistyczny charakteryzuje się przede wszystkim oszczędnością formy, powściągliwością w ilości zawartych idei, materiałów, dekoracji. Styl ten eksponuje każdy gest projektowy, prowokując klarowne i przemyślane kompozycje, wysoką jakość użytych materiałów oraz wybór dobrze zaprojektowanego wzornictwa przemysłowego - mówi Dariusz Urbaniak z Urbodomus.
Styl minimalistyczny idealnie pasuje do nowoczesnych i industrialnych wnętrz. Nadaje im lekkości i przestronności, dzięki czemu świetnie współgra z aranżacjami niewielkich powierzchni.

Kolorystyka i materiały wykończeniowe

- W odniesieniu do trendów kolorystycznych w przestrzeniach mieszkalnych przewidzianych na 2018 rok, miłośnicy minimalizmu mogą być spokojni. Mimo rewolucyjnych pomysłów zaplanowanych na nadchodzący rok, minimalizm we wnętrzach będzie królował nadal. Ideą tych trendów jest pozostawienie ścisłych schematów kolorystycznych, by odkryć urok organicznych odcieni, które pięknie mieszają się z kolejnymi barwami. Pomogą nam w tym miękkie, jakby nieco rozmyte naturalne barwy - począwszy od kolorów ziemi, poprzez zielenie i bezpieczne róże, które współpracują, by tworzyć wspólnie harmonię - mówi Aneta Adamowicz z salonu Craft w Galerii Wnętrz City Meble.
Ważnym aspektem minimalistycznych wnętrz jest odpowiednio dobrany kolor ścian. Większe powierzchnie ścian powinny być jasne po to, by uzyskać efekt przestronności. Ciekawym pomysłem może okazać się skontrastowanie czystej barwy ścian z jednolitą formą mebli.

Sufity we wnętrzach minimalistycznych są z reguły białe, a podłoga zachowana w ciemnych, matowych bądź delikatnie połyskliwych jednolitych kaflach. Zwolennicy drewna mogą także wybrać deski o niezbyt intensywnych wzorach.

Wyposażenie

Styl minimalistyczny zyskuje coraz więcej zwolenników. Meble oraz przedmioty codziennego użytku charakteryzują się prostotą i niezwykłą funkcjonalnością. Nic nie jest tu dziełem przypadku. Ograniczenie ilości mebli i dodatków to jedna z podstawowych zasad minimalizmu. Wyposażenie, które wypełnia przestrzeń, musi być najwyższej jakości. Jest pozbawione ozdób, ale sama jego forma staje się dekoracją - dominują geometryczne, często możemy spotkać także powtarzalne połączenia brył i meble modułowe.

W sklepach z wyposażeniem wnętrz znajdziemy sporo wysmakowanych minimalistycznych mebli, lamp czy akcesoriów. Nie trzeba zakładać, że całe wyposażenie musi charakteryzować się designerską formą, ale warto pokusić się o kilka ciekawych akcentów, które dodadzą wnętrzu indywidualności.

Meble oraz inne wyposażenie w tego rodzaju pomieszczeniach mają gładkie powierzchnie i są utrzymane w jednym kolorze. Najczęściej dominuje biel oraz chłodne barwy takie jak: czerń, granat czy odcienie szarości. Zabudowy meblowe pokrywają lakierowane fronty, które są uzupełnione o metalowe elementy.

Chętnie wykorzystuje się nie tylko tworzywa sztuczne, metal, szkło, ale także nowocześnie potraktowane drewno, kamień czy ceramikę. Łazienki i kuchnie są urządzone z możliwie największym uproszczeniem form. Zlewy i umywalki nie odznaczają się zanadto, a baterie są delikatną dekoracją.

Istotną rolę we wnętrzach minimalistycznych odgrywa oświetlenie. Designerskie lampy są bowiem nie tylko funkcjonalnym elementem wnętrza, ale bardzo często jedną z niewielu ozdób w mieszkaniu czy domu.

- Częściej używamy linii prostych niż skomplikowanych krzywych. Szukamy lekkości w formach oraz otwartych przestrzeni. Oczywiście prostota formy nie musi przekładać się na jej banalność. Ciekawym akcentem może być odważna lampa czy fotel oraz mniejsze dodatki, takie jak: niebanalna bateria kuchenna czy wysmakowane wyposażenie łazienki. Przy dużej oszczędności formy takie detale odgrywają kluczową rolę w budowaniu charakteru wnętrza - dodaje Dariusz Urbaniak z Urbodomus.
Co sądzisz o minimalistycznych wnętrzach?
42%

są piękne, dzięki nim uzyskujemy wrażenie przestronności

13%

podobają mi się, ale moje mieszkanie nie mogłoby być takie

14%

trudno powiedzieć, wszystko zależy od odpowiedniego doboru wyposażenia

3%

raczej mi się nie podobają

28%

nie ma w nich życia i charakteru, nie jestem zwolennikiem takich rozwiązań

zakończona

łącznie głosów: 264