Klocki Lego: zabawki nie tylko dla dzieci

22 marca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Piotr Włuczkowski

Mówiąc "zabawki dla dużych chłopców" zwykle mamy na myśli szybkie samochody, technologiczne nowinki czy markowe zegarki. Jak się okazuje, do tego grona zaliczyć możemy także znane już z czasów dzieciństwa... klocki Lego. Chętnie kolekcjonowane przez dorosłych doczekały się nawet specjalnych, dedykowanych dla nich zestawów w odpowiednio wysokiej cenie.Leg Godt, czyli baw się dobrze


Zwrot, od którego wzięła się marka popularnych klocków z duńskiego oznacza ni mniej, ni więcej, jak "baw się dobrze". Firma produkuje plastikowe klocki od lat 60., zaś zdecydowana większość z nas dorastała w ich towarzystwie.

Jak się okazuje, dziecięca radość ze składania Lego nie zanika z wiekiem. Zauważają to także sprzedawcy, coraz częściej trafiając na dorosłych poszukujących klocków, niekoniecznie na potrzeby swoich pociech.

Potwierdza to Mirella Adamczyk ze sklepu z zabawkami DAMI:

- W szczególności są to mężczyźni, którzy chcą poczuć się jak prawdziwy konstruktor i szukają idealnego zestawu dla siebie. Spotkamy również kobiety, które szukają klocków Lego w ramach prezentu dla swojej drugiej połówki.
Znany fanom "Gwiezdnych Wojen" specjalny model Sokoła Millenium to koszt ponad 2,5 tys. zł. To sporo, jednak wielu kolekcjonerów nie waha się wydać takiej sumy na ulubione hobby
Zainteresowanie Lego ze strony "ustatkowanej" klienteli zauważył też sam producent. Efektem tego było pojawienie się całych serii klocków skierowanych właśnie do dorosłych wielbicieli. Istniejąca już od lat seria Lego Technic zawiera w sobie zestawy aut marek takich jak Bugatti, Porsche czy Chevrolet, zaś w ramach produktów linii Lego Architecture możemy postawić na półce miniatury budowli takich jak np. Biały Dom, Big Ben czy wieża Eiffla.

Szukając głębiej powodów mody na "klocki dla dorosłych", Mirella Adamczyk dodaje:

- Sądzimy, że zainteresowanie klockami Lego może wynikać z fascynacji pojazdami już od najmłodszych lat. Mężczyźni marzą o ekskluzywnych autach, takich jak np. Bugatti czy Chevrolet Corvette, prawdziwego większość sobie niestety nie kupi, więc można z Lego zbudować ekskluzywną replikę w skali nawet 1:8.

Wspomnienia na półceTo, że Lego od dawna romansuje z branżą filmową, nie jest żadną tajemnicą. Co ciekawe, prócz zestawów nawiązujących do kinowych blockbusterów (jak "Avengers", "Justice League", "Harry Potter" czy "Star Wars") firma postawiła na nostalgię, wypuszczając klocki inspirowane starszymi, acz legendarnymi produkcjami.

Tym sposobem tuż obok rokrocznie pojawiających się na sklepowych półkach serii z superbohaterami czy Jedi, spotkać można także zestawy klocków z postaciami z Indiany Jonesa, Ghostbusters (oczywiście tych z lat 90.!) czy... bohaterów "Powrotu do Przyszłości". Któż z nas nie marzył o posiadaniu własnego, zdolnego do podróży w czasie DeLoreana? Choćby i w zminiaturyzowanej, klockowej wersji.


Chęć symbolicznego powrotu do beztroskich lat młodości to w przypadku Lego silny magnes, jak mówi Monika Antonik, manager sklepu Świat Zabawek.

- Jeżeli chodzi o 40-latków i starszych to wiadomo, że chodzi o element nostalgii i brak dostępności Lego w czasach młodzieńczych. Co do młodszych klientów, jest to kwestia odpowiednich licencji i aktualnych zainteresowań.
Filmy to jednak nie wszystko. Lego notorycznie poszerza spektrum tematyczne swoich klocków, starając się trafić w zróżnicowane gusta. W ostatnim czasie furorę robią zestawy na podstawie gier komputerowych, jak "Minecraft" czy "Overwatch".

Co ciekawe, podobnym rozumowaniem kierowała się rodzima firma Cobi, także zajmująca się produkcją klocków. W swojej ofercie "dla dorosłych", prócz szerokiej gamy zestawów poświęconych słynnym konfliktom zbrojnym, posiada także klockowe modele czołgów z popularnej gry online "World of Tanks".

Szukających wyzwań konstruktorów przyciągają z pewnością serie takie jak Lego Ideas i Lego Creator Expert. Dostępnych budowli jest całe multum. Od rakiety NASA poprzez statek w butelce aż po żółtą łódź podwodną, nawiązującą do słynnego hitu Beatlesów (w zestawie figurki członków zespołu).

Lego myśli przyszłościowo, celując nie tylko w wiedzionych nostalgią tatusiów i zapalonych hobbystów. Zaplanowana na ten rok nowa seria Lego Forma ma być czymś więcej niż "tylko" klockami. Zestawy te póki co prezentują modele ryb, które można nie tylko złożyć, lecz także pomalować wedle własnego upodobania. Mają pomagać dorosłym ludziom zrelaksować się i rozbudzić kreatywność. Co więcej, zestawy te będą ruchome, można je będzie więc traktować zarówno jako zabawkę, jak i ozdobę.

Dla dzieci i dorosłychWygląda na to, że Lego próbuje zadowolić niemal każdego. Jest mnóstwo tematów i możliwości, wszystko zależy od naszych upodobań oraz zasobów... portfela. Zestawy dla dorosłych, prócz pieczołowitej dbałości o detale, często wyróżnia bowiem wysoka cena, zwłaszcza gdy w grę wchodzą produkty licencjonowane.

Np. realistyczny model Batmobilu z filmu o Mrocznym Rycerzu to wydatek rzędu 1,3 tys. zł. Z kolei znany wszystkim fanom "Gwiezdnych Wojen" specjalny model Sokoła Millenium wymaga inwestycji ponad 2,5 tys. zł. Wydaje się to być ogromnym wydatkiem, jednak wielu kolekcjonerów z krwi i kości nie waha się wydać i takiej sumy na swoje ulubione hobby.
Czy bawiłeś się w dzieciństwie klockami Lego?
83%

tak i dobrze mi się kojarzą

3%

tak, ale szybko mi się znudziły

10%

nie, choć zawsze o nich marzyłe(a)m

4%

nie, nigdy mnie nie interesowały

zakończona

łącznie głosów: 535