Kominek w centrum uwagi

3 listopada 2017 (artykuł sprzed 2 lat)
Katarzyna Lepianka-Głuszkiewicz

Jesień to czas, kiedy szukamy ciepłych i klimatycznych miejsc. We własnym domu możemy je stworzyć z pomocą kominka. Na rynku jest coraz więcej ofert, bo zainteresowanie kominkami ciągle rośnie. Wiodący od lat prym styl minimalistyczny ustępuje miejsca wykończeniom, które przypominają dawne piece kaflowe.Zainteresowanie kominkami nie słabnie, a ostatnie statystyki pokazują, że wprost przeciwnie - ciągle rośnie. Trudno się dziwić, bo kominek stwarza klimat w każdym domu. Jest ozdobą usytuowaną najczęściej na środku salonu, czyli w miejscu, gdzie wypoczywamy i spędzamy najwięcej czasu. Patrzenie na żywy ogień relaksuje i wprawia w dobry nastrój.

Przez długi czas najpopularniejsze były kominki w nowoczesnym, czyli minimalistycznym stylu. Nadal wiodą prym i występują w prostej, zabudowanej formie z dużą szybą ukazującą płomień. Jednak do wnętrz weszły również bardziej zdobione wersje. Swoje pięć minut przeżywają te stylizowane na wzór dawnych pieców kaflowych. Wyraźne kształty, często dosyć spore rozmiary i niekiedy intensywne kolory - zieleń, niebieski, czerwień - to ich cechy charakterystyczne.

Największym konkurentem zabudowanych wersji są kominki wolno stojące, które mają coraz większe grono wielbicieli.

- Ciekawą i modną ostatnio alternatywą dla kominków zabudowanych stały się wolno stojące piece potocznie nazywane kozami. Zajmują mniej miejsca, a ich instalacja jest czysta i szybka. Doskonale sprawdzają się w domach i mieszkaniach o mniejszej powierzchni, a także takich, w których właściciele planują okazjonalne użytkowanie paleniska. Podobnie jak z klasycznymi wkładami, oferta produktów dostępnych na polskim rynku jest olbrzymia. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie - Mateusz Ulicyn z salonu Kratki.
Zazwyczaj kominek pełni rolę ozdoby, ogrzewając tylko niewielką powierzchnię w bliskiej sobie odległości. Nie brakuje jednak rozwiązań, w których kominek zastępuje tradycyjną instalację c.o. Wtedy potrzebne jest urządzenie z rozprowadzeniem ciepłego powietrza do innych pomieszczeń i podgrzewające wodę użytkową (kominek z płaszczem wodnym).

Kominki opalane drewnem mają spore grono wielbicieli, ale nie brakuje też krytyków, którzy uważają, że takie rozwiązania przyczyniają się do zanieczyszczania środowiska. Alternatywą są biokominki oraz kominki elektryczne.

- Biokominek to rozwiązanie wygodne i bezpieczne. Większość biokominków wyposażona jest w zabezpieczenie samogaszenia. Gdy biokominek zostanie przewrócony, płomień gaśnie, a paliwo nie wylewa się, co czyni go jeszcze bezpieczniejszym w użytkowaniu i chroni przed pożarem. Na rynku istnieje bardzo wiele modeli biokominków: wolno stojące, obudowane czy wieszane na ścianie - opowiada Agata Jachimowicz z pracowni projektowej Decoretti.

Co prawda nie jest to żywy ogień, ale również potrafi nadać klimat pomieszczeniom. Trzeba jednak pamiętać, że słabiej dogrzewają pomieszczenie niż pozostałe opisane propozycje.

- Od kilku lat istnieją kominki elektryczne z efektem ognia 3D. Nowością jest technologia Opti-Myst, która wykorzystuje parę wodną. Dzięki odbijaniu się i przenikaniu światła przez cząsteczki wody, tworzy się iluzja płonącego ognia i unoszącego się dymu: złudzenie ognia wzbogacone o rozbłyskające raz na czas iskierki oraz odgłos trzaskającego ognia - dodaje Agata Jachimowicz.
O położeniu kominka powinniśmy zadecydować jeszcze na etapie budowy domu. Wtedy też ustalamy rozmieszczenie mebli w pomieszczeniu, w którym będzie się znajdował. Trzeba pamiętać, że w bliskiej odległości od kominka nie mogą być usytuowane żadne przedmioty. Jeśli zaś chodzi o obudowę, warto zastanowić się nad zewnętrzną, dekoracyjną częścią kominka, czyli jego obudową. Kominki mogą być otwarte z jednej lub dwóch stron, zbudowane przy prostej ścianie lub w narożniku. Buduje się też, ale rzadko, kominki z paleniskiem otwartym ze wszystkich stron i umieszcza się je na środku pokoju, tak, żeby wyeksponować wszystkie jego walory.

Wykończenie, czyli obudowa kominka, to jeden z ważniejszych elementów ze względu na design. Do wnętrz powracają naturalne materiały. Elementy wykonane z drewna lub kamienia stanowią podstawy stylu rustykalnego, który zyskał nowy charakter. Musi być odpowiednio wkomponowany w nowoczesny wystrój mieszkania. Jednym z naturalnych i powszechnie stosowanych materiałów jest z pewnością marmur. Ze względu na swoje właściwości jest często wykorzystywany także do wykańczania kominków jako obudowa pieca. Stosując marmur mamy pewność, że wykonane z niego rzeczy posłużą nam przez długie lata. Klasycznym rozwiązaniem jest obudowanie kominka kamieniem lub cegłą. Rozwiązania takie kiedyś kojarzyły się tylko z chatą w górach i pensjonatami na wsi. Dzisiaj jest tyle sposobów aranżacji wnętrz, że elementy te równie dobrze mogą komponować się z nowoczesnym designem.

- Jedną z naszych propozycji jest palenisko panoramiczne w zabudowie z cegieł. Jest to urządzenie, którego szerokość drzwi wynosi około 120 cm. Dodatkowo życzeniem klienta było umożliwienie pieczenia pizzy czy też chleba. Stąd z tyłu paleniska panoramicznego zainstalowaliśmy piec chlebowy. Cała zabudowa obu urządzeń wykonana jest z cegły. Jest to materiał, który aktualnie w naszej branży mocno wraca do łask. Wykonujemy coraz więcej realizacji w oparciu o ten budulec. Dzisiejsza cegła daje nam ogrom możliwości wykończenia wnętrz, a zarazem zabudowy naszych wymarzonych urządzeń grzewczych - mówi Daniel Borkowski z gdańskiego salonu Kafle-kominki.
Odmiennej aranżacji wymagają kominki wolno stojące. W tym temacie również pojawiają się innowacje i dostępne są już np. wiszące na ścianie kominki.

- Od kilku lat zauważamy znaczny wzrost sprzedaży kominków wolno stojących - zaczynając od podstawowych piecyków żeliwnych, a kończąc na propozycjach takich, jak przedstawione na zdjęciu - urządzenie wiszące. Odprowadzenie spalin możliwe jest rurą od góry, ale też w wersjach indywidualnych można go podłączyć do komina, jeśli znajduje się za piecykiem, czy nawet w niewielkiej odległości po jego lewej czy prawej stronie. Piecyki zyskują na znaczeniu głównie z tytułu łatwości i szybkości montażu - dodaje Daniel Borkowski.
Na rynku pojawiły się już kominki z automatycznym sterowaniem rozpalania, czyszczeniem, systemem czystej szyby. Coraz więcej innowacji ułatwia codzienne użytkowanie. Nie ma więc co się dziwić, że kominek coraz częściej gości w polskich mieszkaniach.

Czy posiadasz kominek w swoim mieszkaniu/domu?
38%

posiadam duży, zabudowany kominek

16%

posiadam kominek wolno stojący

6%

posiadam biokominek

28%

nie, ale planuję mieć

12%

nie, to nie dla mnie

zakończona

łącznie głosów: 408