stat

Książę William i księżna Kate odwiedzą Gdańsk 18 lipca

13 czerwca 2017, 13:35
ms

Książę i księżna Cambridge - William i Kate - odwiedzą Gdańsk 18 lipca, podczas podróży, którą odbędą po Polsce i Niemczech.O podróży oficjalnie poinformował Pałac Kensington, czyli oficjalna siedziba książęcej pary. Zgodnie z oświadczeniem, William i Kate będą podróżować po Polsce i Niemczech w dniach 17-21 lipca. W naszym kraju goście odwiedzą Warszawę i Gdańsk, zaś w Niemczech Berlin, Heidelberg i Hamburg.

Książę William wraz z żoną mają 17 lipca spotkać się z prezydentem Andrzejem Dudą, a dzień później udać się do Gdańska. Nie wiadomo, czy książęca para spędzi w Gdańsku noc.

Wizytę książęcej pary skomentował prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz:

- Bardzo nas cieszy informacja o tym, że para książęca oprócz Warszawy znajdzie również czas na wizytę w Gdańsku. To dla nas wyróżnienie, ale też ogromna promocja miasta. Oczywiście chcielibyśmy zaproponować księżnej i księciu spacer Traktem Królewskim, ale też wizytę w Teatrze Szekspirowskim i w Europejskim Centrum Solidarności.
Warto przypomnieć, że ponad 20 lat temu Gdańsk odwiedził następca tronu angielskiego książę Karol, czyli ojciec Williama. Jego odwiedziny były związane z działaniami fundacji Theatrum Gedanense, która wówczas - w 1993 r. - planowała budowę Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku. Książę Karol, jako miłośnik architektury, objął ten projekt swoim patronatem.

Można więc zakładać, że 24 lata później syn zdecyduje się odwiedzić teatr, którego budowę wspierał wcześniej jego ojciec.

Z kolei dwukrotnie odwiedziła Gdańsk księżniczka Anna - siostra następcy tronu, księcia Karola, a także ciotka księcia Williama. Przyleciała w 1991 i 2006 r. Za drugim razem była matką chrzestną statku "Pharos" wyprodukowanego dla brytyjskiego armatora przez Grupę Gdańskiej Stoczni Remontowa.
Wizyta ksiażęcej pary to:
23%

ważne wydarzenie lata w Trójmieście

36%

duża atrakcja, choć niewielu będzie mogło zobaczyć książęcą parę z bliska

41%

raczej ciekawostka niż atrakcja

łącznie głosów: 2263

ms