Lampy nad stół! Nowe trendy w oświetleniu

14 września 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
Michalina Domoń

Jedna lampa nad stołem to dziś za mało! Minimalistyczne, geometryczne formy ulegają zwielokrotnieniu, budując teatralną atmosferę wnętrza. Zobacz, jakie trendy dominują dziś w oświetleniu.Małe, duże, geometryczne i nieregularne formy - najmodniejsze oświetlenie nad stół utrzymuje się dziś w duchu minimalizmu. Projektanci stawiają przede wszystkim na prostotę, w tonacjach dominują odcienie szarości, w dużej mierze oparte na czerni lub bieli. Forma stanowi o kunszcie projektu. Nawet ta najprostsza może sprawić, że lampa stanie się wisienką na torcie w pomieszczeniu. Bo choć ich funkcjonalność jest niezwykle ważna, a od rozmieszczenia oświetlenia w pomieszczeniu w dużej mierze zależy nasze samopoczucie, dekoracyjny charakter lamp jest oczywiście niepodważalny. Dlatego jedna lampa nad stołem to dziś za mało. Ich minimalistyczne formy ulegają zwielokrotnieniu, przykuwają uwagę, budują scenograficzny charakter pomieszczenia.

Co o trendach w oświetleniu mówią eksperci?

- Wraca klasyczna elegancja, złoto i mosiądz. Wciąż pozostaje na topie styl skandynawski. Ważnym nurtem jest minimalizm, reprezentowany na przykład przez modele Wireflow i Match Vibii, String marki Flos czy Mobile Chandelier projektu Michaela Anastassiadesa - mówi Katarzyna Rudakow z Mesmetric.
Modne są również lampy wykonane w całości z transparentnego lub barwionego szkła, przez które widoczne jest źródło światła. Wciąż utrzymują się na topie lampy-żarówki, montowane na miedzianych rurkach.

- Ten rok należy do projektantów stawiających na nieszablonowy design. Oryginalne, awangardowe lampy wiszące to nie tylko funkcjonalne uzupełnienie pomieszczenia. Są one charakterystycznym elementem wystroju wnętrza. Pasują do aranżacji urządzonych w minimalistycznym, nowoczesnym stylu. Pomimo tego całego szaleństwa nadal modne są lampy, których styl opiera się na prostocie oraz funkcjonalności. Na topie już kolejny sezon są wzory inspirowane naturą, stworzone z materiałów takich jak drewno czy papier. Niewymuszona forma oświetlenia ma bardzo kompleksowe zastosowanie, ponieważ pasuje do wielu stylistyk - zauważa Anna Kryzel z firmy Koma.
W trójmiejskich salonach z oświetleniem oferta jest bardzo szeroka. Lumann jak zwykle kusi produktami od polskich projektantów, wśród których na szczególną uwagę zasługuje bez wątpienia żyrandol Maria SC projektu Pani Jurek. Ta lampa - występująca w wersji przeźroczystej lub czarnej - jest rozwiązaniem dla osób, które lubią zmiany. Niekonwencjonalny pomysł złożenia jej z małych probówek sprawia, że możemy dowolnie je aranżować (od 760 zł do 1040 zł). Z kolei w lampach Reflex projektu Tomasza Andrzeja Rudkiewicza opcja z obciążnikiem umożliwia regulację wysokości zawieszenia (od 460 zł).
Mesmetric proponuje najnowsze trendy. Wpisują się w nie takie propozycje jak Chandelier 01 - marki Magic Circus - niemal teatralna eksplozja, która inspirację bierze od sputnika - sondy kosmicznej z XX wieku (od 30 075 zł) czy IC Lights Flos zaprojektowana przez Michaela Anastassiadesa, dla którego bodźcem do stworzenia projektu była żonglerka (1535 zł).

Lampy Bolia i Graypants przykuwają z kolei uwagę w ofercie Tila.pl. Te pierwsze to solidne skandynawskie wzornictwo zgodne z najnowszymi trendami. Graypants to amerykańska marka oferująca stylowe, nowoczesne lampy z tektury.

Niezwykłą formę nadano lampie Artemide Chlorophilia (2 983 zł). Kształtem może przypominać komórki oglądane pod mikroskopem. Szeroką gamę produktów Artemide, a także Fabbian czy Cleoni znajdziemy w salonach Koma.

Wybierając lampę nad stół warto wziąć pod uwagę kilka cennych wskazówek, takich jak wielkość lampy w stosunku do stołu, nad którym ma być zawieszona, czy wysokość zawieszenia. Przy stołach o średnicy do 120 cm wysokość powinna wynosić od 60 cm do 70 cm nad blatem, przy większych pomiędzy 80 cm a 90 cm.

- Stół powinien być oświetlony równomiernie. Z tego powodu oraz ze względów estetycznych zaleca się, by rozmiar i rozmieszczenie lamp dostosowane były do kształtu i rozmiaru stołu. Przy stołach okrągłych najlepiej sprawdzi się jedna, centralnie zawieszona lampa, której kształt można wpisać w okrąg, przy stołach kwadratowych - skupione oświetlenie wielopunktowe, zaś przy długich prostokątnych stołach dobrze sprawdzą się lampy o pociągłym kształcie lub kilka lamp rozmieszczonych w jednej linii. Dobrym wyborem będą klosze kierujące światło w dół - zamknięte od góry i boków, a także przeźroczyste lub półprzeźroczyste rozprowadzające światło w dół i na boki. Dodatkowym atutem lampy przeznaczonej nad stół jest możliwość regulacji wysokości jej zawieszenia. Należy unikać zbyt mocnych, oślepiających źródeł światła. Złym pomysłem będzie wybór kloszy zamkniętych od dołu, oświetlających wyłącznie sufit i ściany - tłumaczy Anna Łukawska z Lumann.

Jaką lampę najchętniej zawiesiłbyś nad swoim stołem:
9%

kilka żarówek bez oprawy

38%

szklaną, eksponującą źródło światła

34%

o przestrzennej, geometrycznej formie

19%

z tektury, drewna lub sklejki, inspirowaną naturą

zakończona

łącznie głosów: 111