Łóżka kontynentalne - relaks w luksusowej wersji

17 kwietnia 2017 (artykuł sprzed 4 lat)
Joanna Puchala
Dobór tkanin obiciowych zależy od indywidualnych gustów przyszłych użytkowników. Więcej zdjęć (18)

Dobór tkanin obiciowych zależy od indywidualnych gustów przyszłych użytkowników.

mat. prasowe Selene Materace

Dobór tkanin obiciowych zależy od indywidualnych gustów przyszłych użytkowników.

mat. prasowe Selene Materace

Łóżka kontynentalne to tak naprawdę łóżka tapicerowane, ale zbudowane warstwowo. Kiedyś popularne przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, Skandynawii i Zachodniej Europie, a także w luksusowych hotelach na całym świecie. Dziś zdobywają coraz większe uznanie także w Polsce. Na czym polega ich fenomen?- Łóżka kontynentalne występują w dwóch wariantach: w wersji opartej na boksach wypełnionych sprężynami kieszonkowymi lub z pojemnikiem, którego wieko stanowi solidną konstrukcję pełniącą funkcję stelaża - tłumaczy Judyta Jarmuż z Senpo.
Ważną rolę odgrywają w tym przypadku poszczególne warstwy.

- Ten rodzaj łóżek składa się z trzech warstw. Baza jest sprężyną bonellową, która jest ze sobą połączona. Kolejna warstwa to materac ze sprężyny w kieszonce. Na to stosujemy topper, który jest dostępny w trzech rodzajach: z pianki termoelastycznej, wysokoelastycznej lub lateksu - mówi Magda Retowska z Selene Materace.
Innymi słowy, łóżka kontynentalne z reguły mają sprężynowaną podstawę, a na wierzchu umieszcza się dwustronny materac.

- Materac sprężynowy może być również zastąpiony innym, przykładowo termoelastycznym materacem, który idealnie dostosowuje się do krzywizn ciała - dodaje Judyta Jarmuż.
Dobrze dobrany materac odpowiada za jakość snu. Ważne jest zrozumienie indywidualnych potrzeb użytkowników.

- Wybierając ten rodzaj łóżka należy zwrócić uwagę na dobrze dobraną twardość lub czy jest możliwość, by materac miał dwie twardości jednocześnie - mówi Bartosz Legan z Hypnos Beds Gdynia.
Stylistyka i funkcjonalność

Stabilna forma i ciekawa stylistyka to jedne z zalet tego rozwiązania. Funkcjonalność idzie w tym przypadku w parze z estetyką. Zarówno dolna skrzynia materaca, jak i boki są tapicerowane, dlatego tworzą estetycznie prezentującą się spójną całość. Duża różnorodność materiałów obiciowych i zagłówków umożliwia wykreowanie rozwiązania szytego na miarę indywidualnych potrzeb. Najlepiej jest jednak wybierać zagłówki wykonane z takich samych tkanin jak pozostała część zewnętrzna łóżka.

- Poszczególne łóżka różnią się komfortem użytkowania. Każdy klient wybiera takie, które jest dopasowane do jego indywidualnych potrzeb. Możemy sobie wybrać także tkaniny tapicerskie: są podzielone na trzy grupy, według klasy ścieralności - dodaje Magda Retowska.
Praktycznym rozwiązaniem okaże się także wybór opcji z pojemnikiem do przechowywania pościeli.

- Możliwość zastosowania szuflad, schowków, które dają dodatkową przestrzeń na przechowywanie - zauważa Bartosz Legan.Atuty łóżek kontynentalnych

Istotną zaletą łóżek kontynentalnych jest ich wysokość, nawet w przypadku osób z problemami zdrowotnymi.

- Łóżka kontynentalne prezentują współczesny design oraz najwyższą klasę wykonania. Kolejnym atutem jest wysoko umieszczona powierzchnia spania, składająca się z podstawy (boxpring), którą idealnie dopełni dowolny materac oraz topper. Kilkuwarstwowa kompozycja zapewnia równomierne rozłożenie ciężaru ciała oraz poczucie podwyższonego komfortu - zauważa Judyta Jarmuż.
Warto zauważyć, że łóżka kontynentalne nie zajmują dużo miejsca. Powierzchnia spania jest bowiem powierzchnią całego łóżka.

- Zajmują mniej miejsca w sypialni, ponieważ cała ich powierzchnia jest wykorzystywana do snu. Podstawa łóżka zastępuje nam klasyczny stelaż, który jest dodatkowym kosztem przy zakupie zwykłego łóżka. Brak wystających elementów eliminuje również ryzyko uderzeń i otarć nóg przy przechodzeniu obok łóżka. Solidna, zwarta konstrukcja gwarantuje stabilność i długowieczność - podkreśla Bartosz Legan.
Trudno jednoznacznie określić przedział cenowy łóżek kontynentalnych. Ich ceny zależą od rozmiaru i wyposażenia, czyli od indywidualnych preferencji. Zakup łóżka kontynentalnego to koszt co najmniej 2300 zł. Wersje z pojemnikami rozpoczynają się od 2800 zł. Standardowy przedział cenowy kształtuje się pomiędzy 3500 zł a 10 000 zł, jednak w zależności od wybranych zmiennych, takich jak materac, skrzynia czy materiały obiciowe ceny mogą znacznie odbiegać od tego zakresu.


Jak oceniasz łóżka kontynentalne?
27%

nie miałe(a)m pojęcia o ich istnieniu

16%

nie wiem, nie testowałe(a)m

12%

wyglądają ciekawie, ale trudno mi się wypowiadać co do funkcjonalności

20%

to świetne rozwiązanie, planuję zakup takiego łóżka

20%

mam już i bardzo sobie chwalę

5%

mam, ale nie jestem zadowolony(a)

zakończona

łącznie głosów: 286

autor

Joanna Puchala

j.stolp@trojmiasto.pl

Opinie (26) 8 zablokowanych

 • W skrócie

  Pudło, na którym kładziemy materac

  • 49 3

 • tylko karton we wiacie

  • 16 3

 • Ja jadłem kiedyś śniadanie kontynentalne, ale mi nie smakowało...

  • 37 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.