stat

Łóżka kontynentalne - relaks w luksusowej wersji

17 kwietnia 2017, 9:00
Joanna Puchala

Łóżka kontynentalne to tak naprawdę łóżka tapicerowane, ale zbudowane warstwowo. Kiedyś popularne przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, Skandynawii i Zachodniej Europie, a także w luksusowych hotelach na całym świecie. Dziś zdobywają coraz większe uznanie także w Polsce. Na czym polega ich fenomen?- Łóżka kontynentalne występują w dwóch wariantach: w wersji opartej na boksach wypełnionych sprężynami kieszonkowymi lub z pojemnikiem, którego wieko stanowi solidną konstrukcję pełniącą funkcję stelaża - tłumaczy Judyta Jarmuż z Senpo.
Ważną rolę odgrywają w tym przypadku poszczególne warstwy.

- Ten rodzaj łóżek składa się z trzech warstw. Baza jest sprężyną bonellową, która jest ze sobą połączona. Kolejna warstwa to materac ze sprężyny w kieszonce. Na to stosujemy topper, który jest dostępny w trzech rodzajach: z pianki termoelastycznej, wysokoelastycznej lub lateksu - mówi Magda Retowska z Selene Materace.
Innymi słowy, łóżka kontynentalne z reguły mają sprężynowaną podstawę, a na wierzchu umieszcza się dwustronny materac.

- Materac sprężynowy może być również zastąpiony innym, przykładowo termoelastycznym materacem, który idealnie dostosowuje się do krzywizn ciała - dodaje Judyta Jarmuż.
Dobrze dobrany materac odpowiada za jakość snu. Ważne jest zrozumienie indywidualnych potrzeb użytkowników.

- Wybierając ten rodzaj łóżka należy zwrócić uwagę na dobrze dobraną twardość lub czy jest możliwość, by materac miał dwie twardości jednocześnie - mówi Bartosz Legan z Hypnos Beds Gdynia.
Stylistyka i funkcjonalność

Stabilna forma i ciekawa stylistyka to jedne z zalet tego rozwiązania. Funkcjonalność idzie w tym przypadku w parze z estetyką. Zarówno dolna skrzynia materaca, jak i boki są tapicerowane, dlatego tworzą estetycznie prezentującą się spójną całość. Duża różnorodność materiałów obiciowych i zagłówków umożliwia wykreowanie rozwiązania szytego na miarę indywidualnych potrzeb. Najlepiej jest jednak wybierać zagłówki wykonane z takich samych tkanin jak pozostała część zewnętrzna łóżka.

- Poszczególne łóżka różnią się komfortem użytkowania. Każdy klient wybiera takie, które jest dopasowane do jego indywidualnych potrzeb. Możemy sobie wybrać także tkaniny tapicerskie: są podzielone na trzy grupy, według klasy ścieralności - dodaje Magda Retowska.
Praktycznym rozwiązaniem okaże się także wybór opcji z pojemnikiem do przechowywania pościeli.

- Możliwość zastosowania szuflad, schowków, które dają dodatkową przestrzeń na przechowywanie - zauważa Bartosz Legan.Atuty łóżek kontynentalnych

Istotną zaletą łóżek kontynentalnych jest ich wysokość, nawet w przypadku osób z problemami zdrowotnymi.

- Łóżka kontynentalne prezentują współczesny design oraz najwyższą klasę wykonania. Kolejnym atutem jest wysoko umieszczona powierzchnia spania, składająca się z podstawy (boxpring), którą idealnie dopełni dowolny materac oraz topper. Kilkuwarstwowa kompozycja zapewnia równomierne rozłożenie ciężaru ciała oraz poczucie podwyższonego komfortu - zauważa Judyta Jarmuż.
Warto zauważyć, że łóżka kontynentalne nie zajmują dużo miejsca. Powierzchnia spania jest bowiem powierzchnią całego łóżka.

- Zajmują mniej miejsca w sypialni, ponieważ cała ich powierzchnia jest wykorzystywana do snu. Podstawa łóżka zastępuje nam klasyczny stelaż, który jest dodatkowym kosztem przy zakupie zwykłego łóżka. Brak wystających elementów eliminuje również ryzyko uderzeń i otarć nóg przy przechodzeniu obok łóżka. Solidna, zwarta konstrukcja gwarantuje stabilność i długowieczność - podkreśla Bartosz Legan.
Trudno jednoznacznie określić przedział cenowy łóżek kontynentalnych. Ich ceny zależą od rozmiaru i wyposażenia, czyli od indywidualnych preferencji. Zakup łóżka kontynentalnego to koszt co najmniej 2300 zł. Wersje z pojemnikami rozpoczynają się od 2800 zł. Standardowy przedział cenowy kształtuje się pomiędzy 3500 zł a 10 000 zł, jednak w zależności od wybranych zmiennych, takich jak materac, skrzynia czy materiały obiciowe ceny mogą znacznie odbiegać od tego zakresu.


Jak oceniasz łóżka kontynentalne?
27%

nie miałe(a)m pojęcia o ich istnieniu

16%

nie wiem, nie testowałe(a)m

12%

wyglądają ciekawie, ale trudno mi się wypowiadać co do funkcjonalności

20%

to świetne rozwiązanie, planuję zakup takiego łóżka

20%

mam już i bardzo sobie chwalę

5%

mam, ale nie jestem zadowolony(a)

łącznie głosów: 286