stat

Luksusowy apartament: czym się wyróżnia?

6 września 2019, 10:00
Joanna Puchala

Rynek nieruchomości premium nieustannie się rozwija. Zainteresowanie zakupem i aranżacją prestiżowych apartamentów, które zachwycają nie tylko świetną lokalizacją, ale i standardem wykończenia, stale rośnie. Postanowiliśmy sprawdzić, co jest uznawane za luksus w aranżacji wnętrz.Współcześnie synonimem luksusu we wnętrzach jest zastosowanie materiałów najlepszej jakości, wyważony design i jasno określone proporcje. Połączenie dużej, otwartej przestrzeni z różnorodnym, ale przemyślanym zestawieniem materiałów wykończeniowych, intrygującą kolorystyką i niebanalną formą jest kluczem do sukcesu.

Przestronne wnętrzeEkskluzywne apartamenty z reguły charakteryzują się dużą powierzchnią, która daje znacznie większe możliwości aranżacyjne. Podstawowe wyposażenie mieszkania dzięki temu zostaje wzbogacone o udogodnienia, które zapewniają komfort użytkowania.

- Przestrzeń to dzisiaj towar najbardziej deficytowy i to tej przestrzeni staramy się nie zabudowywać. W takich inwestycjach jest miejsce na zaprojektowanie np. sauny, sali kinowej, osobnej kuchni czy też specjalnego miejsca na chłodziarki do białego wina i inne alkohole. Zazwyczaj projektuje się osobne garderoby dla każdego z domowników. Jeżeli jest taka możliwość, pojawia się kominek - to bardzo pożądany element wystroju wnętrza - mówi architektka Lucyna Kołodziejska z Fabryki Wnętrz.
Chociaż designerskie trendy zmieniają się z dużą częstotliwością, to podkreślanie przestronności w tego rodzaju apartamentach nie wychodzi z mody. Jeśli wnętrze ma większą niż standardowa wysokość, antresolę czy przestronny ogród, to z pewnością powinno zostać to uwydatnione.


Wysokiej klasy wyposażenie i niebanalne dodatkiW luksusowych aranżacjach nie ma miejsca na przypadkowość. Każdy element wyposażenia lub detal musi współgrać ze stylistyką i całokształtem wnętrza.

- Tym, co wyróżnia luksusowe wnętrza jest przede wszystkim motyw, który świadczy o ich odmienności i wyjątkowości względem obecnych standardów. Z reguły elementy wyposażenia nie są praktyczne w takim wnętrzu, natomiast tworzą niepowtarzalny klimat, jednocześnie podkreślając wyjątkowość apartamentu. Luksusowo zaaranżowana przestrzeń jest ucztą dla oczu, którą możemy dostrzec w zastosowanych tkaninach, podłogach, marmurach oraz detalach elementów wykończeniowych - mówi architekt wnętrz, Marta Jasiak.
Nie bez znaczenia pozostają też dekoracje takie jak obrazy czy rzeźby.

- Kolejny modny element to ekskluzywne, rzadkie, unikatowe materiały wykończeniowe oraz dzieła sztuki. Obrazy, rzeźby, rzadki kamień jako element wykończenia ścian czy podłóg - wymienia Lucyna Kołodziejska.

Antyki: niezwykłe meble zawsze na czasie
Równie ważnym elementem jest znalezienie motywu wiodącego, wyszukanej stylistyki czy nurtu sztuki. Istotną inspiracją może być również dobra lokalizacja i historia danego miejsca.

Jednym z przykładów luksusowych apartamentów, w którego wnętrze została wpisana inspiracja miejscem, jest projekt aranżacji gdyńskiej Villa Nova wykonany przez Lucynę Kołodziejską. Ponad 200 m kw. luksusowej przestrzeni znajduje się w pobliżu orłowskiego klifu, w malowniczej dzielnicy Gdyni.- Ze względu na lokalizację inwestycji sprawą oczywistą dla mnie było nawiązanie do międzywojennego okresu w dziejach Gdyni, najważniejszej fazy rozwoju tego miasta. Styl art deco zatem był podstawową inspiracją, oczywiście w połączeniu z nowoczesnymi elementami. W końcu nie chciałam zrobić kopii wnętrza historycznego - opowiada Lucyna Kołodziejska, odpowiedzialna za projekt wnętrz inwestycji.
Co jest najważniejsze w luksusowych wnętrzach?
21%

przestronność - wysokość pomieszczeń, antresola lub duży ogród

19%

najlepsze jakościowo materiały wykończeniowe i wyposażenie

19%

przemyślane rozwiązania - w luksusowych wnętrzach nic nie jest dziełem przypadku

3%

dzieła sztuki lub inne charakterystyczne dodatki

32%

wszystkie powyższe czynniki mają znaczenie

2%

inne

4%

nie mam zdania

zakończona

łącznie głosów: 312