Meble jak wino. O pięknych antykach i renowacji

4 listopada 2016 (artykuł sprzed 3 lat)
Joanna Puchala

Mogłoby się wydawać, że czas starych mebli przeminął nieodwracalnie, jednak z biegiem lat przekonujemy się, że cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Ogromna wartość niematerialna antyków idzie w tym przypadku w parze także z wydatkami. Na prawdziwe designerskie perełki stać bowiem tylko nielicznych. Mimo wszystko, świadomość posiadania we wnętrzu niepowtarzalnego przedmiotu z duszą zdaje się być warta każdej ceny.Rosnąca popularność renowacji

Wzrost zainteresowania designem i wnętrzami niewątpliwie przyczynia się do rosnącego zainteresowania odnawianiem antyków.

- Renowacja mebli cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Świadomość klientów w kwestii pięknych wnętrz jest o wiele większa niż jeszcze kilka lat temu. Ludzie zaczynają dbać o antyki i zdają sobie sprawę, że zastosowana technologia sprawia, że dany mebel cieszy dłużej - mówi Grażyna Tomczak z gdyńskiej Galerii Mebli Stylowych i Antyków Weranda.
Pięknie wkomponowane w stylistykę pomieszczeń stare meble podkreślą charakter wnętrz prowansalskich. Bielone drewno połączone z metalowymi elementami wydobędzie duszę niejednego mebla.

- Odnawiane antyki świetnie nadają się tak naprawdę do różnej stylistyki pomieszczeń. Nawet w nowoczesnym wnętrzu umieszczenie jakiegoś jednego mebla będzie wskazane. Starszy element wpasuje się w stylistykę mieszkania bądź domu - stwierdza Grażyna Tomczak.
Im starsze, tym lepsze

Z biegiem czasu zauważany jest też prestiż posiadania starych mebli. Kupując nowoczesny, masowo produkowany mebel musimy wiedzieć, że po sprzedaży zacznie stopniowo tracić na wartości. Zupełnym przeciwieństwem okaże się antyk, który traktuje się jako słuszną inwestycję. Wartość starego mebla po latach wzrośnie na tyle, że będziemy mogli go sprzedać ze znacznym zyskiem. Nie bez powodu funkcjonuje stwierdzenie, że dobre meble są jak wino - im starsze, tym lepsze i droższe. Żeby to sformułowanie było jednak właściwe, antyk musi być odpowiednio pielęgnowany. Meble po renowacji służą użytkownikom przez wiele kolejnych lat. Chcąc przedłużyć cykl życia mebla należy przede wszystkim dbać o właściwą konserwację po renowacji.

Czytaj także: Modne wnętrze. Nowości w ofercie trójmiejskich salonów wystawowych


Proces odnawiania mebla

- Do każdego mebla podchodzi się indywidualnie. Każdy jest w inny sposób użytkowany. Nie ma też dwóch takich samych egzemplarzy. Dawniej meble były wykonywane zupełnie inaczej niż aktualnie. Ręczne wykonywanie świadczyło o ich niepowtarzalności, bo za każdym razem ręka pracuje inaczej - podkreśla Daniel Sijka z Renowacja mebli i antyki L. S. Sijka.
Jednym z pierwszych etapów renowacji jest dokładna analiza, która pozwoli odrobaczyć mebel lub właściwie zabezpieczyć go przed pojawieniem się szkodników w przyszłości. Po uprzedniej wycenie następuje dokładna konserwacja konstrukcji. Co ważne, restaurowane są tylko konieczne elementy po to, by zachować wyjątkowy pazur czasu. Chcąc zapewnić jak najdłuższą trwałość renowacji, końcowy etap stanowi wykonanie politury, woskowania czy lakierowania.

- Najpierw sprawdzamy, w jakim stanie jest mebel po długim czasie użytkowania. Bierzemy pod uwagę zdartą politurę, zarysowania, stan forniru oraz zniszczenia wynikające z obecności korników. Wszystkie naprawy wykonujemy od podstaw. Elementy zużyte przez drewnojady usuwamy i odtwarzamy nowe. Korzystamy z dawnych technologii, rezygnując z łączenia mebli na kołki. Poszczególne elementy są zespajane na tak zwaną jaskółkę lub na klin. Dzięki temu zabiegowi meble są stabilniejsze i trwalsze znacznie dłużej - zaznacza Grażyna Tomczak.
Jeżeli mebel uległ nieznacznemu uszkodzeniu, to zostają usunięte wyłącznie warstwy politury lub wosku. Kolejną fazą naprawy jest w takiej sytuacji bejcowanie na właściwy kolor i nakładanie lakieru lub nowej politury.

Warto podkreślić, że każdy, nawet mocno naznaczony działaniem czasu mebel, kwalifikuje się do renowacji. Nie ma możliwości jednoznacznego określenia cen usług renowacji mebla. Najprostsze prace zaczynają się od kilkuset złotych. Cena renowacji przeciętnie zniszczonego krzesła to około 300 złotych. Przy bardziej rozległych zniszczeniach trzeba się liczyć z jeszcze większymi wydatkami. Cena renowacji krzesła będzie zależała nie tylko od stopnia zniszczenia, ale także od materiału obiciowego, rodzaju wypełnienia i prac tapicerskich. Renowacja rozkładanego stołu będzie kosztować około 2400-2600 złotych. W przypadku większych mebli, takich jak kredensy należy liczyć się z wydatkami nawet od 5 tys. zł.

Ceny ustalane są indywidualnie na podstawie zaopiniowania stopnia zniszczenia danego antyku. Na całkowity koszt wpływa między innymi liczba godzin pracy, konieczność wykorzystania specjalistycznych środków do renowacji lub konserwacji drewna czy koszty zużytych materiałów.
Meble stylizowane na starsze niż w rzeczywistości


Interesujący trend stanowią nowe meble lub ich fragmenty, które dzięki licznym zabiegom sprawiają wrażenie starszych, niż są faktycznie. Przeplatanie się nowoczesności z dawnymi trendami pokazuje możliwość łączenia stylistyki i komponowania własnych idei. Ta tendencja jest na tyle silna, że umiejętne zestawienie nowych i innowacyjnych kierunków ze starodawnymi elementami wydobędzie charakter niejednego wnętrza, podkreślając jego piękno i niepowtarzalność.

Co myślisz o antykach we współczesnych wnętrzach?
52%

bardzo dobry trend, sam mam takie w domu

6%

interesująca idea, ciekawe jak długo będzie na topie

35%

antyki jako designerskie elementy we wnętrzu mogą być dobrym rozwiązaniem, o ile pasują do ogólnej stylistyki

3%

raczej mi się nie podoba ten pomysł, nie widzę tego

4%

jestem przeciwnikiem takich połączeń

zakończona

łącznie głosów: 247