Męska elegancja z nutą egzotyki

10 września 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Alan Balewski

W szafie eleganckiego mężczyzny możemy znaleźć odzież z najróżniejszych materiałów. Garnitury z owczej wełny, koszule z bawełny i obuwie z bydlęcej skóry. Oprócz odzieży wykonanej z tych klasycznych, typowych surowców coraz częściej możemy dostrzec ubrania i obuwie wykonane z egzotycznych tkanin i skór - wielbłąda, strusia czy kapibary. W tej części cyklu Strefa Gentlemana przyjrzymy się męskiej klasyce ze szczyptą egzotyki i zgłębimy jej właściwości użytkowe.Klasyczne kanony mody męskiej rządzą się szeregiem reguł, ograniczając nieco fantazję współczesnego mężczyzny. Panowie, którzy chcą wprowadzić nieco kolorytu do eleganckiej garderoby, szukają różnych furtek. Jedną z nich jest odzież i dodatki z egzotycznych, często bardzo luksusowych i rzadkich tkanin oraz skór. Cechuje je unikalny wygląd i właściwości użytkowe. Z ich pomocą dżentelmen może subtelnie podkreślić swój indywidualizm i status.

- Męska elegancja to odzież klasyczna, ponadczasowa, dobra jakościowo i pasująca do danego typu urody. Kreując indywidualny styl, nie można zapomnieć o dodatkach w ubiorze. To one nadają ciekawy charakter stylizacji i podkreślają naszą osobowość. Dla jednych kwintesencją elegancji będzie klasyczny granatowy garnitur, bawełniana biała koszula i jedwabny krawat, a dla innych - garnitur z wysokogatunkowej wełny z domieszką kaszmiru i guzikami z rogu jelenia czy buty ze skóry aligatora - wyjaśnia Aleksandra Matuszak z Centrum Kreowania Wizerunku.

Kaszmir, wikunia i wielbłąd - luksusowe wełnyChociaż wełna sama w sobie nie kojarzy się egzotycznie, musimy pamiętać, że wełna wełnie nierówna. Oprócz tej klasycznej, owczej, z której najczęściej wykonywana jest odzież w Europie, mamy do wyboru wełny innego pochodzenia. Jako synonim luksusu zapisał się tzw. kaszmir, czyli wełna z kaszmirskich kóz. Tkaniny z czystej, wysokiej jakości wełny kaszmirskiej są szalenie kosztowne, ale zachwycają swoją miękkością i właściwościami grzewczymi. Stąd często wybierana jest na swetry czy okrycia wierzchnie.

- Płaszcze to przede wszystkim tkaniny wełniane, mieszanki wełny z kaszmirem, alpaką lub wełna wielbłądzia. Wełna wielbłądzia jest najtrwalszą z wełen i jest najcieplejsza. Charakteryzuje się hydrofobowością, czyli nie zatrzymuje wilgoci, dodatkowo jest antyalergiczna. Sama mam w szafie płaszcz z wełny wielbłądziej i jest on najcieplejszym płaszczem, jaki miałam - przyznaje Magdalena Właszynowicz, osobisty doradca wizerunkowy.
Oprócz wełny kaszmirskiej czy wielbłądziej możemy spotkać również płaszcze i garnitury wykonane z wełny alpaki oraz jej krewnej - wikunii. Wełna z wikunii uchodzi obecnie za najdroższą na świecie. Ze względu na niewielką populację tych dziko żyjących ssaków produkcja wełny z wikunii jest ograniczona do ok. 12 ton rocznie (dla porównania kaszmir to 25 tysięcy ton!), a cena za gotowy garnitur z takiej wełny wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy dolarów. Podobnie jak kaszmir, wełna z wikunii doskonale ogrzewa, jest wybitnie miękka i puszysta w dotyku.

Klasyczne buty z wyjątkowej skóryJeśli chodzi o skóry z egzotycznych zwierząt, wybór jest prawdopodobnie jeszcze większy niż w przypadku wełen. Do niedawna egzotyczne skóry kojarzyły się głównie z gadami (krokodyle, węże). Obecnie coraz częściej można dostrzec buty, a także dodatki, takie jak rękawiczki czy aktówki, wykonane ze skóry płaszczki, strusia czy kapibary. Każda z nich jest wyjątkowa, a jej właściwości pozwalają wykonać z niej różne elementy męskiej garderoby.

- Wysoko cenione w branży obuwniczej są skóry strusia. Mają oryginalny rysunek, są odporne na wilgoć i zaskakująco trwałe, podobnie jak skóry węża, których również nie sposób pomylić z niczym innym. W ostatnich latach dużą popularność zyskała skóra z płaszczek, głównie dzięki swojej strukturze przypominającej szklane paciorki. Rybia skóra jest rzadko spotykanym rodzajem skóry, głównie ze względu na małą powierzchnię, jaką można z ryby pozyskać w całości. Do obróbki stosuje się skóry rekina, łososia, karpia, płaszczki, dorsza, suma, jesiotra - wymienia Zbigniew Famuła, właściciel sklepu Klasyczne Buty.

Elegancja męskim okiem - klasyczne obuwie


W przeciwieństwie do egzotycznych wełen, które na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie jak owcza, skóry z egzotycznych gatunków od razu rzucają się w oczy ze względu na wygląd. Są jednak o wiele bardziej wymagające niż te bydlęce.

- Cechą charakterystyczną skór egzotycznych jest wygląd. Już na pierwszy rzut oka można rozpoznać, że buty są uszyte ze skóry płaszczki, aligatora lub węża. Często jednak skóry egzotyczne mają właściwości inne niż wołowe. Skóra kangura na przykład uchodzi za dużo bardziej odporną na uszkodzenia, gdyż sieć włókien jest o 50 proc. większa niż ta znajdująca się na skórze wołowej. Z tego powodu skóra kangura używana do szycia butów jest znacznie cieńsza niż skóra wołowa. Na korzyść skór egzotycznych przemawia ich niespotykany wygląd, na niekorzyść bardziej skomplikowana pielęgnacja i - co by nie mówić - cena, często znacznie wyższa od butów ze skór cielęcych, właśnie ze względu na trudność ich pozyskania oraz obróbki - wyjaśnia pan Zbigniew.

Kontrowersyjne "egzotyki"Egzotyczne tkaniny i skóry często rodzą dyskusje o aspekt etyczny ich pozyskiwania. Kontrowersje budzi zarówno odławianie dzikich zwierząt, jak i hodowanie ich, często w niesprzyjających warunkach, sprawiających im cierpienie. Na rynku można znaleźć nawet obuwie wykonane ze skóry zagrożonego wyginięciem słonia afrykańskiego.

- Nie jestem zwolenniczką kreowania wizerunku za pomocą futer, butów, pasków i portfeli ze skór egzotycznych. Wiele gatunków zwierząt jest na wymarciu z powodu kłusownictwa. Bardzo często nielegalny biznes pozyskiwania skór łączy się z okrutnym traktowaniem zabijanych zwierząt. Pęd za kością słoniową sprawił, że dla chęci zysku prawie wybito te zwierzęta. Węże, aligatory trudno hodować na dużą skalę, więc bardzo często skóry pozyskiwane są z nielegalnych źródeł. Dlatego warto zwrócić uwagę przy zakupie odzieży z "egzotyków", czy posiada odpowiedni certyfikat i pochodzi z ferm hodowlanych, które odpowiadają postanowieniom Konwencji Waszyngtońskiej - zwraca uwagę Aleksandra Matuszak.
Z drugiej strony pojawiają się opinie "zwolenników" podkreślających naturalne pochodzenie surowców i ich mniej niesprzyjający wpływ na środowisko niż w przypadku materiałów syntetycznych, które w ostatnich latach stanowią ogromny problem i same w sobie zagrażają faunie.

Pozostawiając aspekt etyczny do osobistego rozważenia, trzeba przyznać, że w kwestii egzotycznych tkanin i skór panowie ceniący elegancję mają w czym wybierać. Począwszy od płaszczy i garniturów z kaszmiru, wełny kaszmirskiej i wielbłądziej, aż po obuwie i skórzane dodatki z tak wyjątkowych gatunków, jak płaszczka czy struś. Każde z nich cechuje wyjątkowy wygląd i właściwości, które są w stanie podkreślić zamiłowanie do luksusu i niebanalnych rozwiązań.
Jakie materiały preferujesz w klasycznej garderobie?
28%

Ponadczasową owczą wełnę

16%

Kaszmir i inne egzotyczne wełny

30%

Niezobowiązującą bawełnę i len

6%

Luksusowy jedwab

8%

Klasyczną bydlęcą skórę

12%

Krokodyla, płaszczkę i inne egzotyczne skóry.

zakończona

łącznie głosów: 141