Mieć brzuch jak marzenie

15 czerwca 2012 (artykuł sprzed 8 lat)
Natalia Lebiedź

Niejedna kobieta i mężczyzna marzą o estetycznym wyglądzie swojego brzucha. Dieta, ćwiczenia i kosmetyki nie zawsze pomagają. W takim wypadku rozwiązaniem może być inwestycja w abdominoplastykę, czyli plastykę brzucha.Abdominoplastyka, czyli plastyka brzucha to zabieg operacyjny polegający na usunięciu nadmiernej ilości skóry i tłuszczu z podbrzusza lub śródbrzusza oraz plastyce mięśni brzucha.

- W efekcie uzyskujemy płaski brzuch oraz zmniejszamy jego obwód. Umożliwia to łatwiejszy dostęp do higieny okolic intymnych, a przede wszystkim poprawia nasz komfort życia - tłumaczy dr Jerzy Jankau, trójmiejski specjalista chirurgii plastycznej.

Zabieg przeznaczony jest przede wszystkim dla osób z nadwagą, patologiczną otyłością oraz tendencją do szybkiego chudnięcia i tycia. Jak tłumaczy dr Janusz Zdzitowiecki z Sopockiej Fabryki Urody, abdominoplastyce najczęściej poddają się kobiety w wieku od 30 do 40 roku życia, które po ciąży chcą szybko wrócić do estetycznego wyglądu brzucha.

- Nie jest to takie łatwe jak się wydaje - ostrzega dr Zdzitowiecki. - Kobiety, które przeszły ciąże mogą mieć głęboką patologię, uszkodzoną przednią ścianę brzucha a ich brzuch może wyglądać nieestetycznie.

Przed operacją, chirurg powinien ocenić rozległość uszkodzenia przedniej ściany brzucha, nadmiar skóry i położonej pod nią tkanki tłuszczowej, jakość skóry, ilość i położenie rozstępów, a także ocenić sylwetkę pacjenta.

- Podjęta przez pacjenta decyzja powinna być świadoma. Operacja jest długa i ciężka, a przede wszystkim wymaga wielu wyrzeczeń oraz długiej rekonwalescencji - mówi dr Zdzitowiecki. - Jeżeli pacjent ma problemy z utrzymaniem stałej wagi to przed operacją powinien ustabilizować wagę tak, aby w późniejszym czasie nie wystąpił efekt jojo.

Zabieg plastyki brzucha wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. - Rozpoczyna się od wyznaczenia linii cięcia. Po umyciu pola operacyjnego rozcina się skórę. Wypreparowywane są tkanki, a pępek przenosi się w nowe miejsce. Powstały płat naciąga się, formując płaski brzuch. Jeżeli warstwa tkanki tłuszczowej jest gruba to można wykonać dodatkowo liposukcję - tłumaczy dr Jankau.

Po zabiegu zalecany jest dwudniowy pobyt w szpitalu oraz noszenie pasa uciskowego zmniejszającego obciążenie przedniej ściany brzucha. Przez pewien okres pacjent nie powinien się zbytnio przemęczać. Okres gojenia się ran zazwyczaj trwa od 6 do 8 tygodni.

Koszt plastyki brzucha w Trójmieście wynosi od 7,5 tys. zł do 13,5 tys. zł.
Czy zastanawiałeś(łaś) się nad operacją plastyki brzucha?
16%

tak, poważnie myślę o zabiegu

35%

tak, ale nie mogę sobie na to pozwolić

36%

nie, w pełni akceptuję moje ciało

13%

nie, nie słyszałe(a)m o tym wcześniej

zakończona

łącznie głosów: 375